پزشكان عمومي نقش مهمي در نظام سلامت دارند

۱۳۸۶/۰۵/۰۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5767
پزشكان عمومي نقش مهمي در نظام سلامت دارند
دكتر صدر رئيس سازمان نظام پزشكي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: هفتاد و پنج هزار نفر از جامعه پزشكي ما را پزشكان عمومي تشكيل مي دهند كه در روستاها و شهرهاي كوچك و بزرگ مستقر هستند و در سازمان نظام پزشكي نيز اولويت اول حل مسائل و مشكلات اين قشر است.
وي گفت: در نظام ارجاع بيمار ابتدا بايد به پزشك عمومي مراجعه كند و اگر اقدامات درماني اوليه كفايت نكرد و نياز به بررسي بيشتر بود خود پزشك عمومي بيمار را براي معاينات تخصصي به متخصص مربوطه ارجاع دهد.
صدر افزود: بيشتر فارغ التحصيلان گروه پزشكي را پزشكان عمومي تشكيل مي دهند لذا مسائل و مشكلات اين گروه براي اشتغال بيشتر از ساير گروه ها است و سطح اول ارائه خدمات بهداشتي درماني به مردم را پزشكان عمومي تشكيل داده و نقش مهم و بسزايي را در نظام سلامت كشور و در بين مردم دارند.
********پزشك خانواده در ارتقاء سطح سلامت جامعه بسيار موثر است
رئيس سازمان نظام پزشكي همچنين در خصوص اجراي ناموفق طرح پزشك خانواده و مشكلات اين طرح به خبرنگار ما گفت: طرح پزشك خانواده طرح خوبي است و به لحاظ كارشناسي اگر درست تحقيق شود در ارتقاء سطح سلامت جامعه بسيار موثر است.
وي تصريح كرد: در طرح پزشك خانواده، ابتدا ارائه نظام ارجاع در آن در نظر گرفته شد سپس مسئله اشتغال حدود پنج هزار پزشك عمومي جوياي كار و استقرار پزشكان در مراكز بهداشتي درماني روستايي مدنظر قرار گرفت كه اگر درست پياده شود طرح خوب و موفقي خواهد بود.
صدر افزود: از دو سال گذشته وزارت بهداشت و درمان اجراي اين طرح را آغاز كرد و هنوز هم آن را دنبال مي كند اما مشكلاتي در اجراي اين طرح وجود دارد.
وي در خصوص مشكلات طرح پزشك خانواده تاكيد كرد: اين طرح از ابتدا بايد در چند استان پياده شود تا نواقص خود را نشان دهد ولي چون به طور گسترده اجرا شد نتايج مورد نظر را نشان نداد.
**********پزشك خانواده با پزشك عمومي متفاوت است**
صدر در مورد تخصص پزشك خانواده نيز گفت: اساسا پزشك خانواده با پزشك عمومي متفاوت است پزشك خانواده بعد از اتمام دوره پزشك عمومي حدود چهار سال در بخش هاي داخلي، جراحي عمومي در زنان، اطفال به فراگيري پرداخته و تخصص پزشك خانواده را به خود اختصاص مي دهد.
وي در ادامه تصريح كرد: حدود هزار و دويست هزار نفر از پزشكان كه در شبكه سلامت شاغل بودند به طرح پزشك خانواده روي آورده و در واقع تغيير جايگاه دادند در صورتي كه اين طرح براي ايجاد فرصت شغلي براي فارغ التحصيلان رشته پزشكي بود.
صدر گفت: پزشك خانواده در كنار طرح بيمه روستاييان نياز به اصلاحات زيادي دارد زيرا كه در بعضي از مناطق حجم كاري برخي از پزشكان زيادتر و در برخي مناطق كمتر است و اگر پزشكان اين طرح قرارداد منعقد شود و سقف معيني براي ارائه خدمات در نظر گرفته شود، ضمانت براي پرداخت ها و تداوم آن وجود داشته باشد بصورت كلان طرح مثبت و خوبي است.
وي ادامه داد: سازمان نظام پزشكي به منظور رفاه حال پزشكان و فراهم آوردن تسهيلات لازم براي پزشكان عمومي تمامي تلاش خود را مي كند تا اين قشر استقلال كامل داشته باشند.
وي يادآور شد، سازمان نظام پزشكي اقدام به تاسيس بيمه نظام آسايش براي كليه اعضا اين سازمان و افراد تحت تكفل آنان كرده تا با توجه به هزينه هاي سنگين درمان، تحت پوشش بيمه هاي تكميلي قرار گرفته و از مزاياي آن بهره مند شوند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.57986s, 19q