خودكفایی ایران در 5 ماده اولیه دارویی

۱۳۹۱/۰۸/۱۶ - ۱۵:۲۲ - کد خبر: 59956

سلامت نیوز : ایران با دستیابی به دانش فنی تولید 5 ماده اولیه دارویی که پیش از این تنها در انحصار کشورهای آمریکا، سوییس و ژاپن بود، توانست با شکستن این انحصار به جمع کشورهای برتر تولیدکننده داروهای خاص بپیوندد. حسین عطار، مدیرعامل شرکت تحقیقاتی توفیق دارو‌ با اشاره به جزئیات تولید 5 ماده اولیه دارویی در کشور توسط این شرکت که به عنوان مرکز تحقیق و توسعه هلدینگ داروسازی سازمان تامین اجتماعی فعالیت می‌کند، اظهار داشت: محققان کشورمان با دستیابی به دانش تولید 5 ماده اولیه دارویی بسیار گرانقیمت در کشور، انحصار بازار این داروها را که پیش از این در اختیار 3 کشور بود، در شرایط تحریم و با ارز آزاد شکستند. وی گفت: یکی از این مواد اولیه دارویی ایماتینیب (Imatinib‌) نام دارد که چهارمین داروی پرمصرف ضدسرطان در دنیاست و بازار آن در دنیا حدود 6/4 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود؛ این ماده اولیه که تا پیش از این در انحصار کشور سوییس بود در درمان 11 نوع سرطان مورد استفاده قرار می‌گیرد و عوارضش نسبت به داروهای ضدسرطان بسیار کم و برای بیمار قابل تحمل است. عطار ماده اولیه داروی بعدی را سیتاگلیپتین ( Sitagliptin ) عنوان کرد که دارویی ضددیابت نوع 2 است و جزو داروهای بسیار جدید با مکانیزم جدید بوده و عوارض چاقی را که ممکن است در بعضی از داروهای قدیمی مطرح شود، ندارد. این ماده اولیه دارویی در انحصار کشور آمریکا بوده و 5/2میلیارد دلار ارزش بازار آن در جهان است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از وطن امروز ؛ وی با اشاره به ماده اولیه دیگری که توسط محققان کشورمان تولید شده است، یادآور شد: این ماده اولیه آریپیپرازول (Aripiprazole ) است که در اختلالات روانی مورد استفاده قرار می‌گیرد و در طیف وسیعی از اختلالات روانپزشکی استفاده می‌شود؛ این دارو که بسیار پرفروش است عوارض قابل تحملی دارد و بازارش در دنیا 5/4 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود و پیش از این تنها در انحصار کشورهای آمریکا و ژاپن بوده است. مدیرعامل شرکت تحقیقاتی توفیق دارو همچنین از تولید ماده اولیه داروی لیزینوپریل (Lisinopril ) خبر داد که ضد فشار خون است و به مهر گفت: حجم فروش این دارو در بازار جهانی 348 میلیون دلار است. وی خاطرنشان کرد: همچنین ماده اولیه داروی لوپرورلین( Leuprorelin )که بازار 2 میلیارد دلاری دارد و در درمان برخی سرطان‌ها و برخی از بیماری‌ها مفید است نیز در کشور تولید شده است. همچنین علاوه بر این 5 ماده اولیه دارویی، 4 ماده اولیه دیگر و یک محصول دارویی نیز در هفته گذشته توسط شرکت‌های تمان و داروپخش رونمایی شد. عطار با اشاره به تولید مواد اولیه دارویی در کشور و جلوگیری از خروج ارز اظهار داشت: تولید این 10 ماده اولیه دارویی بیش از 100 میلیارد تومان صرفه‌جویی ارزی را برای کشور به همراه خواهد داشت. وی اضافه کرد: موافقت اصولی تولید این مواد اولیه دارویی اخذ شده و به محض دریافت پروانه تولید از سازمان غذا و دارو، وارد بازار خواهد شد. مدیرعامل شرکت تحقیقاتی توفیق دارو درباره حجم تولید این مواد اولیه دارویی نیز گفت: این داروها عمدتا در حجم کم تولید می‌شوند چون نیاز سالانه آنها بالا نیست اما قیمت بالایی دارند؛ شاید بالاترین حجم آن مربوط به داروی آریپیپرازول باشد که حدود 300 کیلوگرم است. وی با بیان اینکه تاکنون این داروها صد درصد وارداتی بوده خاطرنشان کرد: با توجه به تولید آن در کشور از واردات آن جلوگیری خواهد شد. عطار پیش‌بینی کرد این موفقیت، کاهش قیمت بین 15 تا 30 درصد قیمت وارداتی این مواد اولیه را به دنبال خواهد داشت.

تحریم دارویی کشور با شکست مواجه می‌‌شود

همچنین مدیرکل درمان تأمین اجتماعی استان تهران با اشاره به رونمایی از 10 قلم داروی ضدسرطان اظهار داشت‌: در حال حاضر تحریم دارویی شده‌‌ایم که با همت متخصصان ایرانی در ساخت داروهای نوترکیب این تحریم‌ها با شکست مواجه می‌‌شود.

سیدعلی‌جمالیان درباره رونمایی از 10 داروی ضدسرطان و نوترکیب اظهار داشت: بعضی کشورها ما را در تجهیزات بیمارستانی و دارو تحریم کرده‌اند که این اقدام تبدیل به یک فرصت مناسب شده است تا محققان و دانشمندان کشور نسبت به ساخت داروهای ضدسرطان اقدام کنند. وی با اشاره به اینکه می‌‌توانیم نمونه داخلی داروهای تحریمی را بسازیم به فارس گفت: تحریم دارو و تجهیزات پزشکی از سوی بعضی کشورها با همت و تلاش دانشمندان ایرانی با شکست مواجه می‌‌شود و نسبت به ساخت داروهای جدید در کشور اقدام می‌‌کنیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.17692s, 19q