هشدار پزشکان درباره خطر ترکیب گریپ فروت با داروها

۱۳۹۱/۰۹/۰۷ - ۱۶:۳۶ - کد خبر: 61340

سلامت نیوز : پزشکان در یک مطالعه جدید هشدار داده‌اند که عدم آگاهی درباره خطرات ترکیب برخی از داروها با گریپ فروت می‌تواند عواقب خطرناکی به دنبال داشته باشد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ این پزشکان می‌گویند گریپ فروت از تجزیه برخی داروها در روده و کبد جلوگیری می‌کند که این وضعیت به نوبه خود می‌تواند منجر به مسمومیت دارویی یا افزایش بیش از حد مقدار دارو در خون «اور دوز» شود.

متخصصانی که برای نخستین بار متوجه این ارتباط بین گریپ فروت و برخی داروها شده‌اند، می‌گویند: تعداد داروهایی که ترکیب آنها با این میوه ممکن است خطرناک باشد به سرعت رو به افزایش است.شرح این مطالعه در مجله انجمن پزشکی کانادا منتشر شده است.

گروه کارشناسان موسسه مطالعات سلامت «لاسون» در کانادا یادآور شدند: تعداد داروهایی که ترکیب آنها با این میوه خطرناک تشخیص داده شده در سال 2008 میلادی 17 قلم دارو بوده اما اکنون در سال 2012 میلادی فهرست این داروها به 43 قلم رسیده است.

این داروها شامل داروهای فشار خون، سرطان و کلسترول هستند. همچنین داروهایی که برای کاهش فعالیت سیستم دفاعی بدن پس از عمل پیوند تجویز می‌شوند در ترکیب با گریپ فروت می‌توانند خطرناک باشند.در این گزارش همچنین آمده است که جامعه پزشکی درباره ارتباط گریپ فروت با داروها اطلاعات لازم را ندارند. بعلاوه برخی دیگر از مرکبات مانند نارنج و لیموترش نیز می‌توانند خطرات مشابهی را در پی داشته باشند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.59296s, 18q