شش راهکار برای رهایی از خاطرات ناگوار گذشته

۱۳۹۱/۱۲/۲۷ - ۱۱:۵۸ - کد خبر: 69880
سلامت نیوز : اختلال استرسی ناشی از اتفاق یا حادثه در گذشته (PTSD) یک اختلال شایع در حال حاضر است، مانند اینکه شخصی دوستش را از دست داده، یا تصادفی داشته که منجر به مرگ کسی شده، در دوران دانشگاه به ناحق از دانشگاه اخراج شده، در عشقش شکست خورده و هزاران خاطرات از این دست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از شرق ؛ متاسفانه این وقایع در آینده می‌تواند منجر به اختلالات روحی و دیدن کابوس‌های شبانه شود. قدرت فراموشی گذشته از روش‌های مشکلی است که در صورت عدم‌توجه و درمان آن تاثیر خود را در زمان حال و آینده خواهد گذاشت. شما شانس این را دارید که بدون توجه به آنچه برای شما اتفاق افتاده است، زندگی بهتری داشته باشید. متخصصان برای رهایی از این خاطرات بد گذشته که به آن اختلال استرسی نیز می‌گویند چندین راهکار معرفی کرده‌اند که تمامی این مسیر بستگی به همت و تلاش شما برای تبدیل کردن زندگی‌تان به شکلی مطلوب دارد که در زیر به مرور آنها پرداخته می‌شود.

روان‌درمانی می‌تواند پیشامد در گذشته را ترمیم کند: درمانگرها و روانشناسان با روانکاوی در گذشته فرد، مشکلاتی که برای شخص، امروزه تبدیل به کابوس شده‌اند را در می‌یابند و برای از بین بردن آن طی جلسات گوناگون به روان‌درمانی می‌پردازند. روانشناسی مدرن روش‌های مناسبی برای رهایی از گذشته نامطلوب دارد. حل این مشکل از ضمیر ناخودآگاه شما شروع می‌شود. درمان مناسب به شما کمک می‌کند قدرت خویش را بشناسید.

باید خودتان و همه آنهایی که به شما آزار رسانده‌اند را ببخشید: شما باید قبول کنید که در گذشته اتفاقات ناگواری برای شما پیش آمده است اما تمام شده است، پس باید عوامل این ناگواری و خاطرات تلخ و حتی خودتان را ببخشید تا اجازه ندهید که این زخم‌ها زندگی کنونی شما را از بین ببرد.

 فعال کننده‌های خود را بشناسید: کسی که خاطرات ناگواری دارد در مقابل اتفاقات خاصی که برایش در گذشته پیش آمده، مطمئنا عکس‌العمل‌های غیرقابل‌پیش‌بینی انجام داده است. به عنوان مثال کسی که در گذشته در یک موقعیت ناخوشایند قرار گرفته و پرخاشگری یا فحاشی کرده است باز ممکن است که اگر در زمان حال، در این موقعیت قرار گیرد این رفتار را از خود نشان دهد، این عمل باعث تقویت خاطرات گذشته می‌شود.

درمان‌های جایگزین EMDR و DBT می‌توانند به خوبی کمک‌تان کنند: این نوع درمان‌ها کمک می‌کند تا فعال‌کننده‌هایی که به صورت عصبی در مغز ثبت شده‌اند، غیرفعال شوند. تمامی عکس‌العمل‌های انجام شده توسط بیماران، واکنش‌هایی در برابر فعال‌کننده یادآور آن خاطره بد هستند. این درمان‌ها فرآیندهایی را که منجر به ایجاد فعال‌کننده‌ها می‌شود را از کار می‌اندازد.

اکثر این اختلالات در کنار ناهنجاری‌های دیگری مانند اضطراب یا افسردگی ایجاد می‌شود: طبق صلاحدید پزشک استفاده از دارو می‌تواند میزان عکس‌العمل‌های مخرب خود را کم کند. خوشبختانه امروزه داروهای مربوط به این اختلالات چندمنظوره شده‌اند و می‌توان با استفاده از یکی از آنها بر همه اختلالات فوق غلبه کرد.

ارزش معنویت را فراموش نکنید: کسی نمی‌تواند به شما داشتن معنویت را تجویز کند اما ایمان داشتن قوی در بسیاری از افراد برای غلبه بر مشکلات در گذشته مفید بوده است. افرادی در زندگی شما بوده‌اند و به شما ضربه زده‌اند اما می‌توانید زندگی جدیدی را از نو آغاز کنید و مطمئن باشید شما جزیی از یک کل هستید.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
علی رضا
تشکر مطلب کاربردی ومفیدی است
2.41332s, 19q