عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان:

فشار خون عامل اصلی نارسایی مزمن کلیه است

۱۳۹۲/۰۱/۰۷ - ۰۸:۴۰ - کد خبر: 70299
سلامت نیوز: فوق تخصص نفرولوژی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: یکی از متهمان اصلی علت نارسایی مزمن کلیه فشار خون است.

عباس اطمینان امروز در گفت‌وگو با فارس در آستانه هفته سلامت اظهار داشت: مبتلایان به پرفشاری خون باید به اصلاح نحوه زندگی و کنترل بیماری خود توجه داشته باشند.

وی بیان کرد: اصلاح نحوه زندگی شامل رژیم غذایی مناسب، مصرف کم نمک، افزایش مصرف آب و مایعات طبیعی، افزایش مصرف سبزی و میوه، مصرف لبنیات کم چرب، داشتن تحرک کافی و کاهش مصرف چربی، غذاهای سرخ کردنی و فست‌فودها است.

وی همچنین انجام ورزش‌های هوازی مانند پیاده روی، دویدن آرام، دوچرخه‌سواری، تنیس و شنا را به افراد برای جلوگیری از ابتلا به بیماری فشار خون و همچنین برای مبتلایان به پرفشاری خون برای درمان بیماری توصیه کرد.

اطمینان عنوان کرد: مبتلایان به بیماری فشار خون برای درمان بیماری خود، داروها را به طور منظم مصرف کرده و مراجعات منظم به پزشک داشته باشند.

وی با بیان اینکه یکی از متهمان اصلی علت نارسایی مزمن کلیه فشار خون است، گفت: فشار خون می‌تواند مشکلاتی مانند دفع پروتئین تا نارسایی‌های مزمن کلیه را در فرد موجب شود.

اطمینان با بیان اینکه اگر میزان فشار خون از ماکسیمم 14 سانتی‌متر جیوه و مینیمم 9 سانتی متر جیوه بیشتر شود به عنوان پرفشاری خون تلقی می‌شود، اظهار داشت: افزایش این مقدار از فشار خون اختلال در کارکرد بسیاری از اندام‌ها از جمله در عملکرد قلب، کلیه، عروقی و مغزی و همچنین مشکلات چشمی می‌شود.

وی تصریح کرد: به دلیل اینکه عروق در تمام بدن پخش است، فشار خون می‌تواند به تمام بدن حتی در عروق محیطی و بسیاری از ارگان‌های دیگر آسیب برساند.

اطمینان در مورد مصرف بعضی از داروها و ایجاد فشار خون در فرد بیان داشت: مصرف بعضی از داروها در کسانی که مستعد به فشار خون هستند می‌تواند موجب ایجاد فشار خون شود و یا استفاده بعضی از داروها بیش از آنچه که پزشک توصیه کرده است، سبب پرفشاری خون می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: مصرف قرص‌های ضد بارداری در بعضی از خانم‌ها که مستعد به فشار خون هستند، منجر به بیماری پرفشاری خون می‌شود.

اطمینان گفت: همچنین مصرف بعضی از داروهای لاغری، داروهایی که به صورت غیرمجاز استفاده می‌شود و مصرف بیش از حد مسکن‌‌ها می‌تواند منجر به افزایش فشار خون شود.

وی در مورد مستعد بودن افراد به فشار خون اظهار داشت: ممکن است سابقه فامیلی موجب افزایش استعداد فرد به فشار خون شود.

وی بیان کرد: همچنین بعضی از بیماری‌های غدد، بیماری‌های عروق محیطی، بیماری‌هایی که مربوط به سیستم قلبی و عروقی هستند، سبب پرفشاری خون در فرد می‌شود.

اطمینان گفت: در بسیاری از افراد ممکن است فشار خون علت خاصی نداشته باشد، حتی بعضی از نژادها ممکن است مستعد ابتلا به فشار خون باشند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.16737s, 19q