مصرف بیش از حد داروهای گیاهی موجب مسمومیت کبدی می‌شود

۱۳۹۲/۰۴/۱۱ - ۱۱:۵۹ - کد خبر: 77142

سلامت نیوز : رئیس مرکز تجویز منطقی داروی دانشگاه علوم پزشکی یزد هشدار داد: مصرف بیش از اندازه داروهای گیاهی موجب مسمومیت کبدی می شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر محمدرضا لطفعلیانی با بیان این که امروزه از گیاهان دارویی فرآورده های دارویی زیادی استخراج می‌شود، اظهار کرد: متاسفانه سلامت این گونه داروها به ویژه بر روی گروه‌های پرخطر همچون مادران باردار به اثبات نرسیده است.

وی افزود: مادران باردار باید دقت لازم را داشته باشند که در سه ماهه اول بارداری از مصرف داروهای گیاهی بپرهیزند چرا که مصرف خودسرانه این داروها موجب خونریزی و سقط جنین در آنها می‌شود.

وی با تاکید بر مقدار دُز داروهای گیاهی عنوان کرد: یک باور غیرعلمی که در اذهان عمومی رایج است این که داروهای گیاهی خیلی کم خطرتر از داروهای شیمیایی هستند در حالی که یک داروی گیاهی با دُز درمانی مناسب می تواند موثر باشد و مصرف بیش از اندازه آن می تواند باعث مسمومیت فرد شود.

رئیس مرکز تجویز منطقی داروی دانشگاه علوم پزشکی یزد ادامه داد: به عنوان مثال داروی چای سبز یک فرآورده ای است که خاصیت آنتی اکسیدانی، ضد سرطان و ضدپیری آن به اثبات رسیده است ولی اگر این گیاه دارویی بیش از دُز تعیین شده مصرف شود باعث مسمویت کبدی یا آسیب به کبد می‌شود.

وی گفت: به عنوان مثال بیماران تحت درمان با داروی وارفارین نباید در یک روز بیش از یک حبه سیر استفاده کنند چرا که سیر به لحاظ دارا بودن مواد ضد انعقادی موجب خونریزی داخلی در فرد بیمار خواهد شد.

لطفعلیانی بر عدم مصرف خودسرانه و درازمدت گیاهان دارویی تاکید کرد و گفت: گیاهان دارویی به هیچ وجه خالی از عارضه نیستند چون اثرات درمانی آنها مدیون مواد شیمیایی است که داخل گیاهان دارویی نهفته است و می‌تواند علاوه بر اثرات درمانی باعث عوارض جانبی در شخص شود.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
19.60064s, 20q