پتوی فتوتراپی نوزادان مبتلا به زردی در کشور تولید شد

۱۳۹۲/۰۶/۰۲ - ۱۴:۰۲ - کد خبر: 80992
سلامت نیوز : عضو هیئت علمی گروه سم شناسی دانشگاه علوم پزشکی مشهد موفق به طراحی و ساخت پتوی فتوتراپی ویژه نوزادان مبتلا به ایکتر (زردی نوزادان) شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ پتوی فتو تراپی توسط دکتر آناهیتا علیزاده، متخصص بیماریهای کودکان و فلوشیب سم شناسی بالینی و استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد با همکاری مرکز تحقیقات نوزادان طراحی و ساخته شده و به شماره 79904 ثبت اختراع شده است.

علیزاده با اشاره به اینکه ایکتر (زردی) یکی از مشکلات  شایع در دوران نوزادی به شمار می‌رود اظهار داشت: استفاده از دستگاه فتوتراپی و تابش نور مهتابی از جمله روشهای سنتی درمان این بیماری به شمار می‌رود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه نوزادان در بسیاری از موارد برای درمان باید در مراکز درمانی بستری شود و این امر استرس و صرف هزینه را برای خانواده‌ها به همراه دارد، همچنین نبود امکانات از جمله بخشهای NICU و پزشکان متخصص در برخی از مناطق یکی دیگر از مشکلات در درمان این دسته از بیماران به شمار می رود.

علیزاده خاطر نشان کرد: ‌پتوی فتو نوری طراحی شده، یک نوع  بستر نوری قابل انعطاف برای نوزاد است و یکی از مهمترین مزایای آن این است که نوزاد مبتلا در حین فتوتراپی(درمان) می تواند در آغوش مادر قرار گیرد.

علیزاده خاطر نشان کرد: ‌نتایج مطالعات بر روی سرم های حاوی بیلی روبین ( مطالعات محیط نیمه زنده) حاکی از آن است که با  استفاده از این وسیله سطح بیلی روبین سرم در ظرف ۶ ساعت ابتدایی به سرعت کاهش پیدا می‌کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: ‌مطالعات استفاده از این وسیله در محیط زنده نیز در شرف انجام است.

فلوشیب سم شناسی بالینی و استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه کاربری این وسیله با آموزش پرسنل درمانی و پزشکان برای نوزاد بسیار آسان است، اظهار داشت: پس از تأیید استفاده از آن در محیط زنده، در بسیاری از موارد ‌می توان با ارائه برنامه زمان بندی شده برای تابش نور به نوزاد این وسیله را بدون بستری شدن نوزاد در بخشهای درمانی به شرط آموزش به مادر ، در منزل هم مورد استفاده قرار داد.

فلوشیب سم شناسی بالینی و استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد هزینه طراحی و ساخت پتوی فتو نوری را حدود ۱۰۰هزار تومان اعلام کرد و گفت: ‌در صورت تولید انبوه این وسیله قیمت آن کاهش پیدا می‌کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.87426s, 18q