پرسش و پاسخ های رایج درباره ایدز

۱۳۹۲/۰۸/۱۰ - ۰۹:۳۸ - کد خبر: 85791
پرسش و پاسخ های رایج درباره ایدز
سلامت نیوز: ابتلا به بیماری ایدز در اغلب موارد با عوارض ساده‌ای مانند اسهال، خارش پوست و افزایش خفیف حرارت بدن شروع می‌شود. این عوارض پس از چند هفته خودبخود برطرف می‌شود و فرد خیال می‌کند که به سرماخوردگی دچار بوده است.

1.تعریف ایدز چیست؟

ایدز یك بیماری عفونی ویروسی است كه به علت ورود ویروس نقص ایمنی انسان (HIV ) به بدن ایجاد شده و باعث اختلال در سیستم ایمنی بدن میشود.


2.آلودگی به ویروس ایدز چیست؟ بیماری ایدز چیست؟

بیماری ایدز مرحله نهایی آلودگی به ویروس ایدز است و ممكن است 10 سال (و یا بیشتر) پس از آلودگی با ویروس ایدز اتفاق افتد. افراد آلوده به ویروس ایدز سالها بدون داشتن علامت  زندگی می كنند و آلودگی را به دیگران منتقل می نمایند. بیماران حدود 3 ـ 5/2 سال پس از تشخیص بیماری ایدز می میرند.


3.علائم بیماری ایدز چیست؟

ابتلا به بیماری ایدز در اغلب موارد با عوارض ساده‌ای مانند اسهال، خارش پوست و افزایش خفیف حرارت بدن شروع می‌شود. این عوارض پس از چند هفته خودبخود برطرف می‌شود و فرد خیال می‌کند که به سرماخوردگی دچار بوده است. از آنجا که ساخته شدن پادتن های موثر حدود 14 روز طول می‌کشد دراین زمان جدال بین ویروسها و پادتن ها در جریان است. پس از سپری شدن این مرحله دورانی فرا می‌رسد که حال بیمار خوب می‌شود اما در خون او پادتن ضد ایدز را می‌توان تشخیص داد و از خون وی ویروس ایدز را میتوان بدست آورد. عرق کردن در شب و احساس خستگی، التهاب بیضه‌ها از سایر علایم این بیماری است. مرحله بعدی که در آن تصویر نهایی بیماری ایدز به نمایش گذاشته می‌شود حاصل درهم شکسته شدن کامل سیستم دفاعی بدن است. در این حالت انواع بیماریهای باکتریایی، ویروسی و انگلی قادر هستند که فرد مبتلا را از پای بیاندازند.


4-  فاصله زمانی بین ابتلا و ظهور علائم بالینی ایدز چقدر است؟

از زمانی كه ویروس وارد بدن شده و وارد اولین سلولهای دفاعی می شود ابتلا صورت پذیرفته است. اما بطور معمول حداقل 15-10 سال طول  میكشد كه فرد وارد مرحله بیماری ایدز شود. در صورت وجود عواملی مانند فقر غذایی، عدم رعایت بهداشت، ابتلا به عفونت های مختلف و تعداد بیشتر ویروس وارد شده ، این مدت كوتاهتر می شود و استفاده از غذاهای مغذی و بهداشتی، مصرف ویتامین های لازم، انجام ورزش و داشتن روحیه بالا و تشخیص و درمان عفونت ها در این مسیر٬ مدت زمان را طولانی تر كرده. منابع پزشكی  این مدت را تا 20 سال هم گزارش نموده است.

5. ویروس ایدز از كجا آمده است؟

ویروس ایدز در همه كشورها وجود دارد. مشخص نیست از كجا آمده است. مهم این است كه سعی شود آلودگی رخ ندهد.


6. ویروس ایدز اولین بار در كدام كشور پیدا شد؟

اولین بار در سال 1981 میلادی ویروس ایدز در بین هم جنس بازان در آمریكا دیده شد. شواهدی وجود دارد كه قبل از این تاریخ هم بیماری ایدز در چند منطقه جهان وجود داشته است.

7. آیا خطر آلودگی و ابتلا به ایدز در زن و مرد مساوی است؟

 خیر، زنان در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

8.آیا شخص مبتلا به ایدز را می توان از ظاهر او یا به طریق دیگری شناسایی كرد ؟

این بیماری علایم مشخصی ندارد، لذا هیچگاه از ظاهر شخص نمی توان به بیماری او پی برد. شخص مبتلا تا وارد مرحله بیماری نشده ،علائم ظاهری ندارد. مرحله ی قبل از ایدز را که شخص فقط ناقل ویروس می باشد و علائم بیماری در وی آشکار نشده است،مرحله« اچ آی وی مثبت »می گوییم

9.چگونه می توان دریافت که ما به ویروس  ایدز آلوده ایم یا خیر؟

امروزه ما میتوانیم با آزمایش خون بعد از ۱۵ روز از وضعیت قرمز ،که احتمال الودگی وجود داشته است،
به وجود ویروس ایدز در سیستم دفاعی بدنمان پی ببریم. اگر آزمایشات خون در همان زمان مثبت باشد نشانه ی این است كه توسط ویروس ایدز آلوده شده ایم.
برعکس اگر نتیحه تست منفی باشد، تنها با تست مجدد ۳، ماه بعد از آخرین وضیت قرمز، می توان مطمئن شد که آلوده به ویروس هستیم یا خیر. در این مدت زمان ۳ ماهه باید از وسایل پیشگیری کننده  صد در صد استفاده کرد. بنابرین اگر تست شما منفی است زیاد خوشحال نشوید چرا که این قدرت ویروس است که خود را تا مدت ۹۰ روز بدون وجود کوچکترین علایم بیماری، پنهان می کند .تنها بعد از  دومین تست می توانید از عدم ابتلای خود مطمئن شوید.
در تمام شرایط بسیار مهم است که با پزشک خود سریعا مشورت کنید چرا که او به سوالات شما پاسخ خواهد داد و در صورت نیاز تست دوم را به شما پیشنهاد خواهد کرد.

10. چگونه بفهیم اطرافیانمان آلوده به HIV هستند یا خیر؟

هیچ گاه نمی توانید فقط با نگاه به اطرافیانتان به این مورد پی ببرید. هرفرد ظاهرا سالمی را كه درمحل كار، مدرسه، استادیوم ورزشی، خیابان و ... ملاقات می كنید ممكن است بدون آنكه حتی خود آگاه باشد ناقل این ویروس باشد ودر حالی كه واقعا سالم به نظر می رسد ویروس را به فرد دیگری منتقل كند.

11. آیا كودكان هم ایدز می گیرند؟


بله. در كودكان آلوده، علائم بیماری ایدز زودتر از بالغین ایجاد می شود و مرگ و میر آنها نیز زیاد است.


12. راه های انتقال HIV كدام است؟

شایعترین راههای انتقال HIV درحال حاضر به قرار زیر است :
الف - مقاربت (واژینال، مقعدی و یا دهانی) با فرد آلوده
ب - استفاده از سوزن مشترك با فرد آلوده
پ - از مادر آلوده به جنین در داخل رحم ، حین زایمان و یا درطی شیردهی 
علاوه بر آن ویروس می تواند از راه مصرف خون و یا فاكتورهای انعقادی آلوده هم منتقل شود.
ویروس می تواند از راه ورید (مثلا درحین تزریق وریدی)، مقعد، واژن، آلت، دهان و سایر غشاهای مخاطی (نظیر چشم و مخاط داخل بینی) و یا بریدگی ها و زخم ها وارد شود.
پوست سالم یك سد بسیار قوی دربرابر ورود HIV و سایر ویروسها و باكتری ها است.

13. كدام یك از مایعات و یا ترشحات بدن می توانند ایدز را منتقل كنند؟

انتقال این ویروس از طریق مایعات زیر به اثبات رسیده است :
الف - خون
ب - منی
پ - ترشحات واژن (ناحیه تناسلی زن)
ت - شیر مادر
ث – هر مایع دیگری در داخل بدن كه حاوی خون باشد.14. چرا تماس جنسی راه انتقال ایدز محسوب می شود ؟

در ترشحات جنسی مرد آلوده و یا زن آلوده، ویروسHIV  وجود دارد و ویروس قادر است به مخاط دستگاه تناسلی چسبیده و به داخل بدن راه یافته و خود را به سلولهای میزبان اصلی یعنی "لنفوسیت های كمك كننده" برساند.


15. در صورت ارتباط جنسی با شخص آلوده (مرد با زن – مرد با مرد)، احتمال آلوده شدن کدام یک بیشتر است؟

همواره خطر انتقال HIV در مورد مردان همجنسگرا بالاتر و تقریباً دو برابر مردان غیر همجنسگرا است. (خطر دریافت ویروس در بین مردان همجنس گرا در فرد مفعول بیشتر است)
میزان درصد انتقال آلودگی از مرد به زن در حدود 1.1درصد می باشد.این در حالیست كه میزان درصد انتقال آلودگی از زن به مرد در حدود 0.9درصدمی باشد.

16. چرا احتمال انتقال ایدز در همجنس بازان بیشتر است ؟

این مسئله مربوط به نوع تماس جنسی است :
1-  مخاط روده ظریفتر از مخاط دستگاه تناسلی زنان (واژن ) است.
2-  مویرگهای زیر مخاط روده بیشتر از مویرگهای زیر مخاط دستگاه تناسلی است.
3-  احتمال آسیب و زخم شدن در روده بیشتر است.
4-  مدت زمان تماس ترشحات آلوده با مخاط روده بیشتر است.
علاوه بر این، فاكتور های اندامی افراد همجنس باز٬ شركاء جنسی متعدد و فعالیت آمیزشی بیشتر آنها احتمال ابتلا را افزایش می دهد.

17. درصورت خودارضایی (زن و یا مرد)، آیا خطر انتقال HIV ودیگر بیماری های مقاربتی وجود دارد؟

شماازطریق خودارضایی به ویروس ایدز (HIV) آلوده نخواهید شد. HIV تنها درصورتی انتقال خواهد یافت که دو نفر دارای ارتباطی باشندکه به تماس خونی یا ترشحات جنسی آنان منجر شود، (رابطه جنسی – استفاده ازسرنگ مشترک و...) كه البته یکی از آن دو نفر، قبلاً به HIV آلوده شده باشد.

18. آیا تزریق موجب انتقال ویروس ایدز می شود؟

بله. اگر سرنگ و سوزن آلوده باشند. استفاده اشتراكی از سرنگ و سرسوزنهای آلوده در معتادان تزریقی یكی از راههای انتقال آلودگی است. باید از تزریقات غیر ضروری خودداری كرد ودر صورت لزوم، از سرنگ و سوزنی استفاده كردكه مطمئن هستیم ضدعفونی شده است و یا از انواع یكبار مصرف آن استفاده كرد.

19. پس از یك تماس جنسی مشكوك و یا استفاده از سوزن مشترك، چه زمانی باید برای انجام آزمایش از نظر HIV مراجعه كنیم؟

آزمایشاتی كه بطور معمول برای تشخیص این عفونت بكار می رود براساس جستجوی آنتی بادی های ایجاد شده توسط بدن دربرابر HIV است. میزان این آنتی بادی ها دراكثر مردم درطی 3 ماه پس از عفونت قابل شناسایی است (بطور متوسط حدود 25 روز پس از تماس). اما در بعضی موارد ممكن است این زمان به 6 ماه هم برسد. بنابراین درحال حاضر پیشنهاد می شود كه 3 ماه پس از تماس احتمالی برای انجام آزمایش مراجعه كنید. نكته بسیارمهمی كه نباید فراموش شود این است كه درطی این 3 ماه نباید خود و دیگران را درمعرض HIV قرار داد .

20. آیا آلودگی از طریق خون و فرآورده های خونی امكان پذیر است؟

بله. ویروس ایدز از راه خون و فرآورده های خونی آلوده منتقل می شود. چون امروزه نمونه های خون اهدایی مورد آزمایش قرار می گیرند و خونهای آلوده دور ریخته می شوند درصد ابتلا از این طریق بسیار کاهش یافته است. بطور کلی٬ نقش خون و فراورده های خونی در انتقال HIV  بین 3تا 5 درصد است.

21. آیا خانمی که به ایدز مبتلا شده است می تواند بچه دار شود؟

زنان آلوده به ویروس ایدز باید در مورد بچه‌دار شدن به دقت فکر كنندو مشورت نمایند. از هر ۳ نوزادی که متولد می‌شود، امکان آلودگی یک نوزاد به ویروس ایدز وجود دارد. حدود ۳۰ درصداز زنان مبتلا به ایدز احتمال بدنیا آوردن نوزاد آلوده به ویروس ایدز را خواهند داشت.

22. آیا آلودگی به ویروس ایدز از طریق شیر مادر آلوده امكان دارد؟

بله. ویروس ایدز در شیر مادر وجود دارد و می تواند از این طریق كودك را آلوده نماید.


23. آیا مصرف مشروبات الكلی می تواند عامل ابتلا به ویروس  HIV باشد ؟

مشروبات الكلی باعث اختلال در قدرت تصمیم گیری می شود و همچنین میل جنسی فرد را افزایش می دهد و فرد قادر به تصمیم گیری صحیح جهت حفظ سلامت خودش نخواهد بود و اكثر تماس های جنسی به دنبال استفاده از مشروبات الكلی بدون استفاده از كاندوم است.


24. آیا تیغ استفاده شده كه خونی روی آن دیده نشود هم می تواند بیماری ایدز را منتقل كند؟

بله ، تیغ به ظاهر سالم می تواند لخته های خون بسیار كوچك كه با چشم غیر مسلح دیده نمی شود، داشته باشد و ویروس میتواند تا یك هفته در چنین لخته هایی زنده و عفونت زا باقی بماند.

25. آیا خالكوبی و سوراخ كردن گوش موجب انتقال آلودگی ایدز می شود؟


بله. خالكوبی و سوراخ نمودن گوش بوسیله سوزن و وسایل آلوده سبب انتقال بیماری ایدز می گردد.26. آیا ویروس ایدز از راههای تنفسی، گوارشی و یا از طریق تماسهای معمولی خانوادگی و یا در محیط كار، مدرسه و اردوگاههای جمعی كاری و یا تفریحی منتقل می شود؟

خیر. این ویروس درطی فعالیت های روزمره منتقل نمی شود. ازجمله فعالیت های روزمره میتوان به موارد ذیل اشاره نمود:
الف - تماس های اجتماعی روزمره شامل دست دادن، روبوسی و درآغوش گرفتن دوستان.
ب - ورزش و كار .
پ - خوابیدن در یك اتاق و یا نفس كشیدن در هوای مشترك (محیط كار، اتومبیل و ... ) .
ت - ظروف غذا یانوشیدنی مشترك، دستگیره در، استفاده از آب مشترك درشستشو و شنا در استخر مشترك.
ث - آب دهان انداختن، عطسه و سرفه.
ج - عرق بدن و اشك.
چ - گزش پشه یا سایر حشرات.


27. آیا حشرات مانند پشه این بیماری را منتقل می کند ؟

خیر،حشرات دارای سیستم دفاعی می باشند که ویروس را از بین می برند و خوشبختانه ساختمان بدن پشه به گونه ایی است که به خاطر مکیدن هیچگاه خون را به بدن فرد وارد نمی کندو تنها خون را می مکد. بنابراین حشرات قادر نخواهند بود ویروس را منتقل کنند.


28 . چرا نیش حشرات بیماری ایدز  را منتقل نمی كند؟


خون آلوده ی مكیده شده بوسیله حشرات به سرعت توسط آنزیمهای حشره پاره شده و ویروس خارج شده از سلول میزبان قادر به ادامه ی حیات در داخل بدن حشره نمی باشد و حشره با گزش فرد دیگر، نمی تواند ویروس فعال را منتقل كند.


29.  آیا بوسیدن بادهان باز، HIV را منتقل می كند؟

رو بوسی و بوسیدن عادی باعث انتقال ویروس نمی شود ولی بوسیدن با دهان باز٬ كمی خطر دارد چون بزاق دهان به میزان بسیار کمی حاوی HIV میباشد. البته درمواردی كه بوسه با دهان باز طولانی باشد ممكن است باعث ایجاد خراش در دهان یا لب شده و ویروس را منتقل كند. علاوه بر آن بعضی افراد گاهگاهی خونریزی خفیف از لثه یازخمهای كوچك دردهان دارند كه می تواند عامل انتقال HIV باشد.

 30. آیا ابتلا به بیماری آمیزشی مانند سوزاك و سیفلیس آلودگی به ویروس ایدز را تسهیل می كند؟

بله. تمام بیماریهای مقاربتی سبب افزایش خطر آلودگی به ویروس ایدز می شوند.


31. آیا ویروس ایدز از طریق اقدامات پزشكی، دندانپزشكی و آزمایشگاهی منتقل می شود؟


بله. اگر پزشك یا دندانپزشك و یا سایر کارکنان مراکز بهداشتی درمانی آلوده باشند و رعایت احتیاط را نكنند و یا اگر وسایل درمانی آنها آلوده شده باشند وبصورت ضدعفونی نشده مورد استفاده قرار گیرند، آلودگی انتقال می یابد.

32. آیا مسافران بطور اتفاقی در یك كشور خارجی به ویروس ایدز آلوده می شوند؟

خیر، آلودگی از راه تماس جنسی با فرد آلوده اتفاق می افتد. دست دادن، سرفه، عطسه، سوار شدن به اتوبوس، مترو و استفاده از تلفن عمومی سبب آلودگی نمی شود.


33. درصورت انجام "چک آپ  و آزمایشهای صحت مزاج" ، آیا آزمایش HIV نیز انجام می گیرد؟

آزمایش ایدز به جز در موارد خاص، جزو آزمایشات متداول پزشکی جهت چك آپ(بررسی سلامت بصورت دوره ای ) نمی باشد. بنابر این باید دقیقاً نام آزمایش HIV  در برگه ذکر شود تا آزمایشگاه آن را انجام بدهد. پس در صورتی که تمایل به انجام آزمایش ایدز دارید باید دقیقاً قضیه را با پزشک خود در میان بگذارید.

34. کجا می توان برای انجام یک آزمایش ایدز  مراجعه کرد؟

در ایران به کلینیک ها و مراکز انتقال خون مراجعه می شود.

35. چرا آزمایش تشخیص قبل از ازدواج در تشخیص ایدز اجباری نمی شود ؟

داشتن یك پاسخ منفی دلیلی بر اینكه فرد آلوده نمی باشد، نیست و ممكن است فرد در چند ماه اخیر آلوده شده باشد و هنوز جواب ایشان مثبت نشده باشد. از طرفی فردی كه دارای رفتارهای پر خطراست مانند اعتیاد تزریقی و داشتن آمیزش با شركاء جنسی متعدد ، می تواند در هر زمان آلوده شود و داشتن سلامت قبل از ازدواج ضامن پایداری و سلامت خانواده نخواهد شد.


36. درصورت اهدای خون در سازمان انتقال خون ایران، آیا آزمایش HIV روی آن انجام میگیرد؟ آیا نتیجه آن قابل استفاده و معتبر است؟

بله و نتیجه آن معتبر است.
در سازمان انتقال خون ایران، آزمایش های خاصی (وسترن بلات-الایزا) بر روی خون انجام می شود. البته باید به خاطر داشت که آزمایش الایزا (HIV ELISA) حساسیت و دقت 100% ندارد. درصد دقت تست الیزا در حدود 97.5% است این بدان معنی است که این تست تنها 97.5% از مبتلایان را شناسایی می کند، به عبارت دیگر اگر شخصی مبتلا باشد 97.5% احتمال دارد که تست مثبت باشد. دقت تست وسترن بلات در حدود 98.5% است وآن به این معنی می باشد که اگر شخصی مثبت گزارش شود 1.5% احتمال دارد که واقعاً مبتلا نباشد. که به آن فاصله مثبت کاذب می گویند.
در هر صورت شخصی که جواب آزمایش الایزا مثبت دارد لازم است که با روش وسترن بلات (Western blot)  نیز مجدداً چک شود که روش دقیق تری است.
آزمایشگاه ها معمولاً قبل از اعلام نتیجه این کار را انجام می دهند. بنابراین جوابی که بیمار گرفته است در صورتی که مثبت باشد قابل اطمینان است چون چند بار کنترل می شود.

37. آیا افراد آلوده به ایدز اجازه كار ندارند؟

آلودگی به ویروس ایدز مانعی برای كاركردن نیست، تا زمانی كه قدرت كار دارند و علائمی از بیماری نشان نداده اند، می توانند مانند سایرین كار كنند.. اگر هم علامتی نشان دادند باید زیر نظر پزشك قرار گیرند و در كنار دیگران به كار مشغول باشند.


38 . آیا كار كردن با كسی كه آلوده به ویروس ایدز است اشكال دارد؟

خیر. همكاران آلوده خطری برای دیگران در محیط كار ندارند. استفاده از تلفن مشترك و كاركردن در كنار هم در محیط كار و حتی استفاده از یك لیوان و فنجان سبب انتقال آلودگی نمی شود.


39. چرا در محیط كار، بیماری از همكاران آلوده به ما منتقل نمی شود؟

زیرا آلودگی از طریق خون و ترشحات جنسی اتفاق می افتد و در محیط كار تماسی با خون و ترشحات جنسی وجود ندارد (البته در بیمارستانها و مراکز بهداشتی درمانی خطر تماس با خون و ترشحات خونی آلوده وجود دارد).


40. آیا آلودگی و بیماری ایدز درمان دارد؟

متاسفانه درمان موثری ندارد. استفاده از داروهای موجود فقط كمی طول عمر افراد را زیاد می كند و مرگ را تا مدتی به تعویق می اندازد. این داروها فوق العاده گران بوده، عوارضی سخت و جدی دارند. در حال‌ حاضر داروها در معالجه‌ عفونت‌ ایدز مؤثر نیستند. برای‌ مقابله‌ با عفونت‌ها یا پیشگیری‌ از آنها ممکن‌ است‌ آنتی‌بیوتیک‌ تجویز شود. داروهای‌ ضد ویروسی‌ و نیز داروهای‌ مهارکننده‌ پروتئاز در درمان‌ عفونت‌ با ویروس‌ ایدز مورد استفاده‌ قرار می‌گیرند و ممکن‌ است‌ پیشرفت‌ بیماری‌ را به‌ تأخیر اندازند. تجویز آنها باید توسط‌ پزشکان‌ با تجربه‌ انجام‌ پذیرد. با این‌ داروها می‌توان‌ انتقال‌ عفونت‌ به‌ نوزادان‌ مادران‌ حامله‌ را کاهش‌ داد. تحقیقات‌ زیادی‌ در رابطه‌ با داروهای‌ جدیدتر وتولید واکسن‌ آن‌ از طریق مهندسی ژنتیک در دست‌ انجام‌است.

41. آیا تاكنون واكسنی علیه بیماری ایدز ساخته شده است؟

متاسفانه خیر. ولی تحقیقات برای ساختن واكسن ادامه دارد.


42. چگونه می شود از آلودگی به ویروس ایدز از طریق تماس جنسی جلوگیری نمود؟

به تاخیر انداختن تماس جنسی تا زمان ازدواج، داشتن فقط یك شریك جنسی (همسر) و استفاده از كاندوم از انتقال عفونت جلوگیری می كند.

43. در صورت استفاده از کاندوم درارتباط جنسی با شخص آلوده، آیا خطر انتقال HIV و دیگر بیماری های مقاربتی همچنان وجود دارد؟

در صورتی که کاندوم سالم باشد و ترشحات جنسی از آن خارج نشود احتمال انتقال صفر است. البته همیشه باید به خاطر داشت که در رابطه جنسی با شخص آلوده خطر انتقال وجود دارد.
در ارتباط با افرادی که اطمینان کامل نسبت به سلامتی آنها ندارید، استفاده صحیح از کاندوم بطور جدی توصیه میشود.


44. کاندوم تا جه اندازه می تواند از ایدز جلوگیری نماید؟

مطالعات نشان می دهد كه اگر كاندوم از جنس لاتكس بوده و به طور صحیح در هر بار نزدیكی، استفاده شود در جلوگیری از انتقال  HIV بسیار موثر است.
بعلاوه استفاده صحیح و مداوم از كاندوم لاتكس می تواند خطر انتقال دیگر بیمارهای جنسی (STD) را كاهش دهد.


45. كاندوم های لاتكس چقدر درپیشگیری از انتقال ایدز موثرند؟

بر طبق پژوهش های انجام شده بر روی افراد سالمی كه با افراد ناقل این ویروس تماس جنسی داشته اند، 98 % از آنهایی كه بطور منظم و به روش صحیح از كاندوم لاتكس استفاده می كرده اند به ویروس آلوده نشده اند. لذا كاندوم لاتكس درصورت استفاده منظم می تواند تا حد زیادی ازخطر انتقال HIV بكاهد.

46.جهت استفاده صحیح از كاندوم چه مواردی باید رعایت شود؟

-در هر بار نزدیكی یك كاندوم جدید استفاده شود.
-كاندوم را به محض ایجاد نغوظ و قبل از هر گونه تماس جنسی (واژینال، مقعدی یا دهانی)  استفاده كنید.
-به استفاده صحیح و مداوم از كاندوم توجه کنید. گاهی حین استفاده ممكن است كاندوم پاره شود.
-علت اصلی انتقال HIV و دیگر بیماری جنسی علیرغم استفاده از كاندوم، استفاده ناصحیح یا غیر مداوم از كاندوم است.
-استفاده از كاندوم هایی كه ماده ی لغزنده ی آن روغنی (oil- Based) می باشد لاتكس را ضعیف كرده و احتمال پاره شدن كاندوم را بیشتر می كند.
-همچنین كاندوم اگر در معرض حرارت یا نور خورشید قرار گیرد یا فرسوده شود، ضعیف می شود و نیز ممكن است بوسیله دندان یا ناخن در حین عمل جنسی پاره شود.
-همیشه قبل از استفاده كاندوم٬ تاریخ انقضاء آنرا كنترل كنید.


47. در صورت عدم استفاده از کاندوم در ارتباط جنسی با شخص آلوده، آیا احتمال آلوده شدن در اولین ارتباط نیز وجود دارد؟

بله، حتی در اولین ارتباط این شانس در حدود 0.9% از زن به مرد و در حدود 1.1% از مرد به زن میباشد.


48. من با شخصی نزدیکی داشته ام و از کاندوم هم استفاده کرده ام. برای اطمینان از سلامتی خود ۷۰ روز بعد از آن آزمایش دادم كه مشكلی نداشتم.آیا لازم است دوباره آزما یش بدهم؟

بطور کلی اگر شما از کاندوم درست استفاده کرده باشید احتمال ابتلا به ایدز نزدیک به صفر است . درست استفاده کردن به این معنا است که از ابتدای نزدیکی ،کاندوم كارگزاری شود و تا پایان نزدیکی بر روی آلت باقی بماند. در صورتیكه بخواهید  آزمایشی با بیشترین میزان دقت داشته باشید، با توجه به اینكه آنتی بادی های اچ آی وی عموما دو تا دوازده هفته بعد از شروع عفونت در گردش خون ظاهر میشوند ، باید پس از دوازده هفته وحتی کمی بیشتر به انجام آن اقدام نمایید.


49. مبارزه با ایدز به چه دلایلی جهانی شده است؟

- تخمین زده شده كه در پایان سال 2002 حدود 68 میلیون نفر آلوده به ویروس ایدز شده‌اند.
- نود درصد  مبتلایان به بیماری ایدز در كشورهای در حال توسعه (قاره آسیا و آفریقا) می‌باشند.
- در سال 2002 حدود 26 میلیون نفر به خاطر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.
- روزانه 16-10 هزار نفر در جهان به ویروس ایدز مبتلا می‌‌شوند.
 - روزانه حدود 7 هزار جوان در سنین 24-10 ساله آلوده می‌شوند.
- در هر دقیقه 5 جوان به ویروس ایدز آلوده می‌شوند.


50. نکاتی که باید دانش آموزان درباره ی ایدز بدانند تا از خطر ابتلا به آن در امان بمانند چیست؟

•    دانش آموزان حتما باید رعایت نکات زیر را فراموش نکنند:
-در برابر تعارفات خانمان‌سوز در خصوص سیگار، مواد مخدر، شركت در مجالس ناسالم، وسوسه در انجام كارهای ناسالم از طرف دوستان و حتی بستگان «نه» بگویند.  
-با ورزش ،مطالعه و انجام كارهای هنری و علمی زندگی خود را پربارتر، سودمند و سالم نگه دارند.
-به اصول موازین اخلاقی و انسانی دین مبین اسلام و ادیان الهی پایبند باشند و بدانند كه یكی از مهمترین دلایل انتشار این بیماری در دنیا رفتارهای پرخطر و غیر اخلاقی میباشد.
-دقت كنید كه استفاده از هر نوع مواد مخدر و الكل باعث كاهش هوشیاری و عدم خویشتن‌داری می‌گردد. پس می‌تواند انسان را در برابر رفتارهای پرخطر و به دنبال آن بیماریها و مشكلات دیگر قرار دهد لذا از مصرف این مواد جدا‌ٌ خودداری كنند.
منبع:‌ سایت آموزش سلامت همگانی
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
H9jat
اسلام من یه ماه پیش یه رابطه جنسی بدون کاندوم داشتم و شک کردم بازم رفتم تست ایدز دادم گفت منفیه ولی بازم استرس دارم علامی ندارم ولی وزنم کم شده اشتها هم ندارم برا اینه یا برا استرسه
مهدی
سلام من قبل آزمایش ایدز که آزمایشگاه رفتم آنتی بیوتیک خوردم و قرص فری لاکت معده . جواب آزمایش ایدز منفی و هپاتیت هم گفته منفی و آنتی بادی فعاله ممکنه بخاطر آنتی بوتیک و فری لاکت قرص معده جواب غلط باشه ؟؟
زهرا
سلام
آیا در ازمایشهای کامل یا همون چکاب کامل آزمایش ایدز هم گرفته میشه ؟؟یا اون ازمایش نشان دهنده اچ ای وی هست ؟؟؟
صبا
باسلام.اگر خانم بارداری در هفته 21 بارداری معلوم بشه اچ ای وی داره احتمال داره بچه مبتلا بشه.چوپ میگن درمانش هفته 14 هستش.تو خدا جواب بدین خ ضروریه
مسعود
سلام وقت بخیر دقیقا من دوشب پیش یه رابطه جنسی محافظت نشده داشتم والان دچار تهوع و اسهال شدم میشه راهنمایی کنید که از علائم ویروس ایدز یاشه با نه ممنون
مسعود
سلام خسته نباشید.شرمندم من دیروز یک رابطه محافظت نشده داشتم طرف هم از لحاظ جسمی زیاد نرمال نبود و الان خیلی نگرانم نمیدونم چکار کنم لطف میکنید راهنمایی کنید که از لحاظ بیماری ایدز مطلع شوم
رضا
سلام
می خواستم بدونم اگر فردی عادت داشته باشد انگشتان خود را بجود
بطوری که خون بیاید و ایدز هم داشته باشد و ما با او دست دهیم البته خون لخته شده باشد ما هم ایدز می گیریم
خیلی ممنون
علی
سلام
دقیقا چند روز بعد رابطه جنسی مشکوک علائم اچ آی وی بروز میکنه؟
زهره
باسلام
میخواستم بدونم ی فرد مبتلا به ایدز بعد از گذشت چند سال رو به لاغری میره. وآیا هستند افراد چاق مبتلا به این ویروس باتوجه به اینکه سیستم دفاعی بدن رو ضعیف میکنه. کلن اطلاعات در مورد افراد مبتلا به این ویروس بعد از گذشت چند سال میخوام.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
مجید
سلام خسته نباشید.
من پارسال یکبار داشتم با دوستم صحبت میکردم ک روی بدنم یک چیزی مثل تیغ کشید ولی اصلاً خونی نیومد مث اینکه به خون نرسید اون تیغه . تا الانم هیچ نشونه ای نداشتم .بر فرض که اون تیغ آلوده هم بوده باشه اگه از بدن من خون نیاد ینی به خون نرسیده باشه بازم احتمال آلوده شدن هست؟خواهش میکنم جواب بدین خیلی استرس دارم..‌.
Mahdi
روز بخیر
من یبار نزدیکی داشتم اما با کاندوم
از سلامت اون خانم اونطوری ک خودش میگه سالمه
اما از فردای همون روز سردرد تب و اسهال گرفته بودم
خودم فک کردم سرماخوردگیه عادیه اما طبق نوشته ها ایدز هم همین علائم رو داره الان که ۳ روز میگذره با مصرف قرص تب و سردردم رفع شده ولی اسهال هنوز باقیه ممکنه ایدز باشه ایا یا سرما خوردگیه معمولیه؟ خودمم واقعا نمیدونم چی ب چیه ؟ این نشونه ها از فردای همون روز در من ظاهر شد در حالی ک میگن تا ۳ روز بعد مقاربت شروع میشه و حدود ۲ تا یک هفته طول میکشه
سمانه
با سلام.من در کودکی تقریبا 7 یا 8 سالگی در بیرون از خونمون ی سرنگ که بیرون افتاده بود به مقدار کمی از روی کنجکاوی به داخل دلم زیر نافم فرو کردم.الان 23 سالم هست.ولی هیچ نشانه ای از ایدز نداشتم.امکان دارد مبتلا شده باشم؟
مستر
آیا قبل از عمل جراحی تست اچ ای وی در بیمارستان گرفته میشود؟من کانسر تیروئید داشتم و عمل کردم در بیمارستان امام خمینی.آیا از بنده تست اچ ای وی گرفته شده است؟
Zahra
من چندروزيك پرند گرفتم وپوكي استخوان داشت ودكتربهش ويتامين داد واين ويتاوين هاراتوي سرنگ ريخت ومن هواسم نبودوسرسوزنيك زره به پام خورويكم خون امدايا ايدزگرفتم
مهدی
من چند وقته ک اسهال دارم ؛ ایا این نشانه صد در صد ایدز هست
آنا
با سلام.
آیا از طریق بیماری های دیگه و آزمایشات خون میشه گفت شخص ایدز داره؟مثل بیماری کبدی یا روده ؟چون یکی از دوستان بعد از نمونه برداری از روده حرف از بیماری ایدز و راه های انتقال آن به میون آورد.
آیا ارتباطی دارد؟
farzad
سلام.
رابطه جنسی محافظت شده ای داشتم. سوالم اینه که سطح خارجی کاندوم بعد از رابطه حاویه ترشحات جنس مونث است. هنگام خروج کاندوم از روی الت دست با سطح کاندوم برخورد میکند. بعد اگر دست به الت بخورد امکان انتقال ویروس هست؟
Nazanin
سلام من يك رابطه ي مقعدي محافظت نشده داشته ام،حدود ٣،٤ سال پيش،سيستم ايمني بدنم بسيار قوي،خيلي كم مريض ميشم و تقريبا اصلا سرما نميخورم،ممكن است مبتلا شده باشم؟
امیر حسین
ببخشید من قطره ای از اب جوب به دهنم پاشیده ایا مبتلا به ایدز هستم
ویروس ایدز از طریق آب منتقل نمیشود ولی اگر فرد مبتلا باشد ممکن است دچار بیماری های ثانویه شود.
ابوالفضل
با سلام.من حدود سه ماهه مرتب رابطه جنسی با خانمی را داشتم نمی دونستم این خانم خیلی ببخشید هرزه هست بعد یک ماه فهمیدم.اما بازم نشد کارم به جایی رسیده بود که هفته ای چهار بار نمی رفتم خوابم نمی برد وهمین طور این خانم مرتب به من زنگ می زد ومیگفت بدون کاندوم رابطه داشتیم الان می خوام بدونم ایدز گرفتم؟راستش خجالت می کشم برم آزمایش بدم.
باید فورا به یک مرکز مراجعه کنید و برای ایدز آزمایش دهید.
اطلاعات شما در آن آزمایشگاه کاملا محفوظ میماند نگران نباشید
Mohammad
از ژیلت دوستم که مبتلا ب ایدز است,استفاده کردم منم مبتلا به ایدز شدم؟ب دلایلی نمیتونم ازمایش بدم لطفاراهنماییم کنیم سپاس
حامد
سلام سیگار راه ی برای انتقال بیماری ایدز هست یا نه مثلا شخصی اکه مبتلا به بیماری ایدز باشد و از یه سیگار 2 کام بکشد و به رفیق خود بدهد اون شخص مبتلا میشود
بهناز اکبری
با سلام. آیا در آزمایش خون رایج مثلا تست cbc هم می توان وجود ویروس HIV در خون را حدس زد؟
Mohamad
سلام من 2 هفته پیش رابطه ی جنسی محافظت نشده ای داشتم بعدش رفتم به یکی از مراکز hiv با سوراخ کردن نوک انگشتم و گرفتن یک قطره خون بعد از رب ساعت گفتن که من ایدز ندارم میخواستم بدونم این آزمایش چند درصد حتمی هستش و وجود ویروس ایدزو در بدن نشان میدهد ؟
6 ماه بعد آزمایش را مجددا تکرار کنید
سعید
سلام بنده دو روز پیش از ژیلت استفاده کردم و امروز که خواستم بندازم بره دستم را برید ایا ایدز گرفته ام؟ با تشکر
یاسین
با سلام.حتما داستان پرتغال های خونی که از لبنان وارد شده خبر دارید که به آن ها خون آلوده به ایدز وجود داشته و وزیر بهداشت هم اونو تایید کردن آیا با خوردن آن ویروس منتقل میشه؟با تشکر
محسن
سلام من چند روز پیش نوک سرنگ در محیط باز بیرون به پام فرو رفت ولی خون نیومد .ایا خطر ابتلا به ایدز و هپاتیت وجود دارد .سرنگ کاملا خشک بود.
مهدی
سلام .من 2هفته ی پیش رابطه ی جنسی محافظت نشده داشتم بعدشم در اثر سلاریوم پوستم سوخت و کمی عفونت کرو الان کمی لرز میکنم چند روزه احتمال داره مبتلا شده باشم؟
hamid
من میخواستم بدونم ایدز چطور خودشو از سیستم ایمنی پنهان میکنه با تشکر
ahmad
سلام میتونم باهتون خصوصی صحبت کنم
نازی
با سلام
من یک خانم هستم وچند روز پیش در دستشویی محل کارم هنگام باز کردن درب دستم زخمی شد . با توجه به اینکه خانم ها هر ماه پریود می شوند و احنمال دارد خون ماهیانه شان به دستگیره دستشویی خورده باشد حالا من نگران انتقال ویروس اج آی وی هستم. آیا امکان دارد مبتلا شده باشم ؟
مریم
16 مرداد در یک مغازه گوشم را سوراخ کردن بااینکه گوشواره ها نو بودن و با دستگاهی که با الکل ضد عفونی شده بود ایا ابتلا به ایدرز امکان دارد یا خیر.؟ تورو خدا راهنماییم کنین خیلی نگرانم بابت شوهر و فرزندم
صدف
باسلام
مدتي پيش در يك مغازه لباس فروشي سوزني در انگشت دست من فرو رفت كه با كمي خونريزي همراه بود. احتمال ابتلا به ويروس HIV در من وجود داره؟
1.33107s, 48q