پیام های سلامتی نقاط بدن روی دست!

۱۳۹۲/۰۸/۱۴ - ۱۱:۲۰ - کد خبر: 86070
پیام های سلامتی نقاط بدن روی دست!
سلامت نیوز : رفلکسولوژی یا بازتاب درمانی ازجمله تکنیک‌های طب مکمل است که برای درمان و پیشگیری از بسیاری از بیماری‌های روحی و جسمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این شیوه درمانی درمانگران با فشار دادن نقاط خاصی از کف پا و دست  برای درمان و تسکین بسیاری از بیماری‌های جسم و روح اقدام می‌کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مجله سیب سبز ؛ این شیوه درمانی در کنار تکنیک‌های دشوار، روش‌های ساده‌ای دارد که با یادگیری آنها می‌توانید برخی از نیازهای ابتدایی خود برای تسکین و بهبود درد را در خانه و محل کار برطرف کنید. به عنوان مثال می‌توانید هنگام سردرد، دندان درد، تنگی‌نفس یا دردهای مفصلی از این تکنیک‌ها کمک بگیرید. به این ترتیب با شناختن نقاط بازتاب درمانی و یادگیری شیوه‌های آن می‌توانید برای مدت زمان طولانی از مصرف مسکن‌های شیمیایی بی‌نیاز شوید.

1. سینوس‌های‌تان را تقویت كنید

ابتلا به درد در ناحیه سینوس به دلایل مختلفی در انسان ایجاد می‌شود که از مهم‌ترین آنها  می‌توان به سرماخوردگی، قرار گرفتن در مسیر باد، ابتلا به آلرژی، تغییر دمای ناگهانی محیط و دود سیگار اشاره کرد که موجب بروز التهاب، فشار و درد در ناحیه سینوس می‌شود، بنابراین باید دقت داشته باشید که برای پیشگیری از ابتلا به سینوس علاوه بر رعایت نکات ذکر شده از تکنیک‌های بازتاب درمانی به طور پیوسته و مستمر استفاده کنید. برای این منظور نقطه مربوط به سینوس در كف دست‌ها را روی نقشه (دایره های آبی رنگ) پیدا كنید و با فشار انگشت شست این نقطه را تحریك كنید. مراقب باشید فشاری که به این ناحیه وارد می‌کنید قابل کنترل و مهار شده باشد و موجب وارد آمدن آسیب به انگشتان‌تان نشود. در این حالت می‌توانید به مدت 2 تا 3 دقیقه روی نقطه مورد نظر تکنیک را اجرا کنید و به این ترتیب  به تقویت انرژی در مجاری سینوس‌ها بپردازید.

2. گلو درد  را مهار كنید

در این بخش از انگشت شست‌تان کمک بگیرید و با کمک آن روی نقطه مشخص شده در تصویر در نقطه مربوط به گلو بگذارید و با اعمال فشاری متوسط این نقطه را تحریك كنید. شما با این كار انرژی را به كمك مردین‌های بدن به سمت گلو هدایت می‌كنید و علاوه بر بهبود خونرسانی و غذارسانی به این ناحیه مقاومت بافت این ناحیه را هم بالا می‌برید. برای بازتاب درمانی این نقطه می‌توانید به مدت 30 ثانیه نقطه موردنظر را فشار دهید و به مدت 30 ثانیه آن را رها بگذارید. این تكنیك را به مدت 2 تا 3 دقیقه تكرار كنید و مراقب باشید بیش از حد به این نقطه فشار وارد نكنید.

3. توان یادگیری را افزایش دهید

برای افزایش میزان انرژی مغز و بهبود كارایی آن  کافی است از انگشت شست‌تان کمک بگیرید و با کمک آن روی نقطه مشخص شده در تصویر روی سرانگشتان هر دست فشار وارد کنید. برای این کار می‌توانید از انگشت شست خود کمک بگیرید یا با کمک یك توپ توپر برای ماساژ نقطه مشخص شده اقدام کنید. تنها کافی است نقطه موردنظر را با کمک انگشت شست یا توپ تحت‌فشار قرار دهید. اما باید مراقب باشید فشاری که به سرانگشتان‌تان وارد می‌کنید منطقی و به اندازه باشد تا موجب آسیب رسیدن به سرانگشتان‌تان نشود. این تكنیك  علاوه بر فوایدی که به آن اشاره شد حسن دیگری هم دارد و آن خونرسانی و غذارسانی بهتر به اندام‌های درونی  است. به این ترتیب با تقویت مغز خونرسانی به آن را تقویت شده و به طور غیرمستقیم بر عملکرد قلب، دستگاه گوارش و سیستم عصبی بدن کمک می‌کنید.

4. بینایی‌تان را تقویت كنید

برای تقویت بینایی به ویژه برای افرادی كه مجبورند از عینك استفاده كنند تكنیكی در بازتاب درمانی وجود دارد كه می‌تواند به تمركز انرژی‌ها در چشم و بهبود عملكرد آن كمك كند. برای این منظور کافی است انگشت سبابه را روی نقطه مربوط به چشم كه در تصویر به نمایش درآمده بگذارید و برای 5 ثانیه فشار دهید و دوباره 5 ثانیه آن را رها کنید و این روند را چندین بار (5 تا 6 بار) تکرار کنید. البته دقت داشته باشید که علاوه بر آنکه باید این تکنیک را روی نقاط مشخص شده روی دست اجرا کنید، باید همین تکنیک را روی همین نقاط در پشت دست دوباره تکرار کنید تا بتوانید نتیجه بهتری از تکنیک فشار درمانی به منظور افزایش قدرت دید و تقویت چشم به‌دست آورید. به یاد داشته باشید که هرگز این شیوه درمانی را به‌عنوان یک روش قطعی و کامل برای درمان چشم و بیماری‌های آن انتخاب نکنید. در صورتی که یکی از اعضای خانواده شما دچار ضعف بینایی، نزدیک بینی یا دوربینی شده، باید حتما او را نزد متخصص چشم پزشکی ببرید و از دستورات او و بازتاب درمانی در كنار هم برای بهبود شرایط دید بیمارتان استفاده کنید.

5. به سمت ریه‌های‌تان انرژی بفرستید

برای افزایش انرژی ریه کافی است این تكنیك را روزی دو بار بر نقاط مشخص شده روی كف دست یا پای‌تان تكرار كنید. برای اجرای این شیوه کافی است توپ کوچک و توپری را برداشته و آن را روی نقطه‌ای که در تصویر مشخص شده، قرار دهید و با کمک دست دیگر با فشاری اندک آن را در این ناحیه حرکت دهید. این تکنیک را می‌توانید به صورت انفرادی برای هر دست تکرار کنید یا توپ را بین کف هر دو دست گرفته و به طور همزمان هر دو نقطه روی کف دست‌ها را درگیر کرده و روی آنها  به طور همزمان کار کنید. این شیوه به شما كمك می‌كند انرژی‌ها را به سمت ریه‌های‌تان متمركز كنید و عملكرد این اندام حیاتی را بهبود ببخشید.

6. درد سیاتیك را بكشید

در مواردی که به دلیل استرس، فشار کاری، فعالیت بدنی یا رعایت نكردن رژیم غذایی دچار درد عصب سیاتیک می‌شوید، می‌توانید با اجرای این تکنیک به کاهش درد و تسکین آن کمک کنید. در این روش از یك توپ توپر كمك بگیرید و به مدت 30 ثانیه توپ را در نقطه مربوط به عصب سیاتیك حرکت دهید و بعد 30 ثانیه نقطه موردنظر را رها کنید و این کار را در 4 تا 5 دقیقه دوباره تکرار کنید. می‌توانید این حرکت را روزی سه تا چهار بار تکرار کنید. با اجرای این تكنیك به تخلیه انرژی‌های منفی عصب سیاتیك كمك می‌كنید و تجمع اخلاط زاید موجود در این ناحیه را از بین می‌برید. به این ترتیب با انتقال انرژی از طریق مردین‌های بدن به بهبود دردهای سیاتیك كمك می‌كنید.

چه کسانی نباید بازتاب درمانی کنند

متخصصان بازتاب درمانی بهره‌گیری از این تکنیک را برای درمان بسیاری از بیماری‌های روحی و جسمی مناسب می‌دانند اما در مواردی خاص افراد را از دریافت این نوع درمان برحذر داشته‌اند.

• در 3 ماهه اول بارداری از دریافت این نوع درمان خودداری کنید.
• افراد مبتلا به بیماری‌های عفونی از دریافت این نوع درمان پرهیز کنند.
• در صورتی که زخم، سوختگی یا عفونتی در پا یا دست وجود دارد، فشار درمانی انجام نشود.
• اگر بیمار به مصرف موادمخدر اعتیاد دارد نباید تحت‌فشاردرمانی قرار بگیرد.
• در صورتی که دچار خونمردگی یا کبودی، التهاب در وریدها یا ناراحتی در ناحیه پا هستید قبل از اجرای تکنیک‌ها در این مورد با متخصص خود مشورت کنید.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.85507s, 20q