عفونت هاي مکرر ادراري دوران کودکي ، زمينه ساز بيماري هاي کليوي

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89169
عفونت هاي مکرر ادراري دوران کودکي ، زمينه ساز بيماري هاي کليوي
سلامت نیوز :بيماري هاي دوران کودکي بسيار سرنوشت ساز است، زيرا تشخيص زودهنگام و درمان به موقع بسياري از اين بيماري ها نه فقط به سلامت عمومي فرد کمک مي کند ، بلکه از بروز بيماري هاي مزمن در سنين بزرگسالي پيشگيري مي کند. از آن جا که بدن کودکان به دليل کامل نشدن سيستم ايمني در برابر ميکروب و ويروس آسيب پذيرتر است، طبيعي است که سالي چند بار درگير بيماري هاي مختلف شود.

يکي از اين بيماري هاي شايع که نيازمند پيگيري جدي والدين است، عفونت هاي ادراري است.در اين گزارش از زبان ۲ متخصص درباره عفونت هاي ادراري در کودکان و هم چنين سرطان کليه که ممکن است پس از عفونت هاي مکرر ادراري بروز پيدا کند، مطالب مفيدي آورده ايم .عفونت مجاري ادراري يکي از بيماري هاي شايع در دوران کودکي است.

دکتر منصور بهرامي متخصص اطفال با اشاره به اين که عفونت ادراري در دختران بيش از پسران گزارش مي شود، به فارس مي گويد: اوج عفونت ادراري در ۲ سالگي است و آلودگي هاي خارجي و دفع مدفوع از عمده دلايل ابتلاي کودکان به عفونت ادراري در زماني است که عمل دفع کودک در پوشک انجام مي شود. زيرا در اين شرايط تمام قسمت تناسلي و ادراري کودک به مدفوع آلوده مي شود و از آن جا که مدفوع شيرخوار شل و بدون قوام است، به راحتي به تمام قسمت هاي تناسلي کودک به خصوص دخترها نفوذ مي کند و اگر کودک مدت زمان زيادي در پوشک باشد، احتمال آلودگي اش بيشتر مي شود.

به گفته بهرامي يکي ديگر از علايم ابتلاي کودکان به عفونت ادراري ، عارضه برگشت ادرار است که در اين حالت ادرار به طور مادرزادي به مثانه برمي گردد واين مسئله از ديگر عوامل بروز عفونت ادراري در کودکان است.

علايم عفونت ادراري
علايم اين عارضه در سنين مختلف دوران کودکي متفاوت است. در دوران شيرخوارگي و در يکي دو ماه اول علايم به صورت تب، بي اشتهايي ، گريه، بي قراري و رشد نامناسب خود را نشان مي دهد اما متاسفانه بيشتر والدين متوجه عفونت ادراري کودک خود نمي شوند. در کودکان بالاي ۲ سال بوي تند ادرار يکي از مهم ترين علايم عفونت ادراري است، از طرفي پاي اين کودکان مدام دچار سوختگي مي شود و به درمان ها جواب نمي دهد. توصيه ديگر ما به والدين اين است که ختنه را در مورد فرزندان پسر به تاخير نيندازند زيرا دير ختنه کردن پسران يکي از عوامل مستعدکننده عفونت ادراري در کودکان پسر است.در کودکان بالاتر از ۲ سال عفونت ادراري به شکل سوزش و تکرر ادرار خود را نشان مي دهد اين عارضه مي تواند بر رشد کودک تاثير مستقيم بگذارد.دکتر بهرامي تاکيد مي کند: اگر عفونت ادراري در دوران کودکي درمان نشود، عفونت وارد مجاري مثانه مي شود و به دنبال آن به کليه نفوذ مي کند و موجب صدمه به آن مي شود بسياري از ناراحتي هاي کليه در بزرگسالي ريشه در عفونت درمان نشده در دوران کودکي دارد.

خطرات عفونت ادراري
دکتر حسين فودازي، متخصص آنکولوژي، در اين باره به خراسان مي گويد: هم اکنون مشخص شده است که بيماري هاي کليوي ناشي از عفونت هاي مکرر ادراري در دوران کودکي مي تواند يکي از عوامل خطر ابتلا به سرطان کليه باشد. بسياري از عفونت هاي مکرر ادراري در دوران کودکي که به عارضه عفونت ادراري مزمن تبديل مي شود، در دوران بزرگسالي خطر ابتلا به سرطان کليه را افزايش مي دهد.

اين عارضه ممکن است صدمه شديدي به کليه بزند و طي آن فرد به دياليز نياز پيدا کند. در نتيجه احتمال ابتلاي فرد به بيماري هاي بدخيم ديگر کليه افزايش مي يابد. هم چنين فشار خون در دوران نوجواني و ميانسالي که به دليل نوع تغذيه، سبک زندگي ناسالم و تحرک ناکافي رخ مي دهد، مي تواند در طولاني مدت احتمال ابتلا به سرطان کليه را افزايش دهد.در واقع کنترل عفونت هاي مکرر ادراري يا آسيب هاي ناشي از آن مي تواند تا حد زيادي از ابتلا به تومورهاي بدخيم کليه و سرطاني شدن آن ها پيشگيري مي کند.

وي درباره انواع بيماري هاي کليوي توضيح مي دهد: به طور کلي عفونت هاي حاد مجاري ادراري با درمان هاي معمولي کنترل مي شود اما اگر عفونت ادراري در يک فرد به طور مکرر تکرار و هر سال به يک نوع عفونت مبتلا شود، بايد از نظر ابتلا به ناهنجاري مادرزادي يا نقص ايمني مورد بررسي قرار گيرد، اين دسته از عفونت ها در درازمدت مي تواند به نارسايي کليه منجر شود. نارسايي کليه فرد را مجبور به انجام دياليز مي کند و با افزايش ميزان اوره وکراتين خون کشف مي شود و براي کنترل کارکرد کليه فرد تحت دياليز قرار مي گيرد.

کساني که به مدت طولاني تحت دياليز قرار مي گيرند، احتمال ابتلا به سرطان کليه را دارند. همچنين گاهي بيماري هاي ساختاري و کارکردي در کليه که به دليل اختلالات ايمني، تحريک سيستم ايمني وبيماري هاي روماتيسمي ايجاد مي شود و در صورتي که کنترل نشود درمان نامناسب مي تواند به نارسايي مزمن کليوي منجر شود. دکتر حسين فودازي با اشاره به اين که اصولا نياز به دياليز به هر دليل از جمله ابتلا به پرفشاري کنترل نشده خون، سنگ هاي مکرر ادراري، ديابت و عفونت هاي مکرر ادراري احتمال ابتلا به سرطان کليه را بالا مي برد، درباره سرطان کليه ادامه مي دهد: ابتلا به هريک از اين بيماري هااحتمال ابتلا به سرطان کليه را ۳۰برابر يک فرد عادي افزايش مي دهد. شايان ذکر است که سرطان کليه ۲ تا ۵درصد موارد ابتلا به سرطان را شامل مي شود و ثابت شده است که چاقي مفرط و مصرف سيگار در ابتلاي به آن نقش اساسي دارد.

اگر بتوانيم مصرف سيگار را کم کنيم، ۳۵درصد از موارد ابتلا به سرطان کليه کاهش مي يابد. بنابراين در سرطان کليه نيز مانند ديگر سرطان ها اقدامات پيش گيرانه در اولويت قرار دارد و توصيه ما کنترل وزن، ترک دخانيات و قطع مصرف الکل است.از سوي ديگر متاسفانه سرطان کليه دير تشخيص داده مي شود، زيرا کليه ها جايي در بدن قرار دارد که فضا براي رشد تومور وجود دارد و دور از دسترس است.

به همين دليل در بيشتر موارد سرطان در مراحل پيشرفته شناسايي مي شود، اما از علايم سرطان کليه مي توان به درد پهلوها، وجود خون در ادرار و لمس توده در پهلوها اشاره کرد البته هر درد پهلويي نشانه سرطان نيست بلکه مجموعه اين علايم است که مي تواند پزشک معالج را به شناسايي سرطان رهنمون شود. پس از اقدامات تشخيصي و کشف توده در کليه، فرد کانديداي جراحي مي شود، در جراحي، برداشتن کل کليه يا قسمتي از کليه که درگير شده است همراه با غدد لنفاوي انجام مي شود و در صورتي که متاستاز اتفاق افتاده باشد يعني ديگر ارگان ها را درگير کرده باشد، ساير شيوه هاي معالجاتي از جمله شيمي درماني تجويز مي شود.

خوب است بدانيد سرطان کليه معمولا يک کليه را درگير مي کند و فقط در ۱۰ درصد موارد هر ۲ کليه با هم درگير مي شود. در اين صورت کليه اي که بيشتر درگير شده برداشته و کليه ديگر فقط از تومور پاک سازي مي شود.

پيش گيري از عفونت هاي ادراري
به نقل از فارس ،بهرامي درباره راه هاي پيش گيري از ابتلاي کودکان به عفونت ادراري اظهار کرد: البته پيش گيري بهتر از درمان است و به والدين توصيه مي شود که پوشک کودک خود را زود به زود تعويض کنند؛ از آن جايي که عفونت ادراري در دختران بيشتر ديده مي شود، مادران بايد براي شست وشوي دستگاه تناسلي کودک خود شيلنگ آب را به طور مستقيم نگيرند چرا که مقداري از آب وارد دستگاه تناسلي کودک مي شود و به دليل ميکروب هايي که در آب وجود دارد و با مدفوع برخورد مي کند وارد دستگاه تناسلي مي شود و همين مسئله به عفونت در دختر بچه ها مي انجامد.

اين متخصص اطفال ادامه داد: توصيه مي شود دختر بچه ها را در وان حمام نکنند و دفعات استفاده آن ها از استخر کاهش يابد هم چنين مادران طوري کودک خود که عمل دفع را انجام داده است، بشويند که آب به قسمت دستگاه تناسلي کودک نرود.بهرامي افزود: نگه داشتن ادرار و تخليه نشدن به موقع آن از ديگر عوامل ابتلاي کودکان به عفونت ادراري به شمار مي رود البته اين مسئله بيشتر در دختران ديده مي شود؛ اصولا زنان و دختران وسواس بيشتري نسبت به سرويس هاي بهداشتي دارند و همين مسئله موجب مي شود که از رفتن به سرويس بهداشتي خودداري کنند و ادرار خود را نگه دارند.

وي هم چنين اظهار داشت: همه کودکان بايد هر ۶ ماه يک بار آزمايش ادرار را انجام دهند البته بايد در انجام اين آزمايش نکات مهمي را براي دريافت جواب صحيح رعايت کرد چرا که آزمايش ادرار با خطاهاي زيادي روبه رو است.براي گرفتن آزمايش ادرار ابتدا بايد دستگاه تناسلي کودک به خوبي شسته شود، چرا که مواد يا ميکروب هاي ديگري با ادرار مخلوط نمي شود و جواب آزمايش دقيق تر خواهد بود.

آزمايش ادرار بايد در فاصله زماني کمتري انجام شود، اگر ادرار ۳ تا ۴ ساعت بماند توليد عفونت مي کند و اين مسئله موجب مي شود فردي که عفونت ادراري نداشته، در جواب آزمايش عفونت ادراري ثبت شود.

بيماري هاي مزمن کليه
معمولا بروز عفونت کليه در سنين کودکي کمتر توجه والدين را به خود جلب مي کند و از طرفي به دليل استفاده از پوشک براي کودکان، احتمال عفونت مجاري ادراري و کليه ها بيشتر مي شود.اگرچه اين عفونت با مصرف داروهاي آنتي بيوتيک درمان مي شود اما اگر براي درمان توجه و دقت کافي نشود و يا اين که کودک به دلايل مادرزادي و ژنتيکي مستعد ابتلا به عفونت باشد، زمينه ابتلاي وي به بيماري هاي مزمن کليوي و حتي سرطان کليه مساعد خواهد شد.

در مواردي که فرد مکرر به عفونت ادراري دچار شود و يا به فشار خون بالا مبتلا شود، نياز به دياليز پيدا مي کند، باز هم اين نارسايي کليه ها زمينه ابتلا به سرطان کليه را فراهم مي کند. ابتلا به هر يک از بيماري هاي پرفشاري خون، سنگ هاي مکرر ادراري، ديابت و عفونت هاي مکرر ادراري ابتلا به سرطان کليه را تا ۳۰ برابر افزايش مي دهد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.42075s, 19q