قمه زنی سلامت افراد را تهدید می کند

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89345
قمه زنی سلامت افراد را تهدید می کند

به گزارش خبرنگار سلامت نیوز،این آیین علاوه بر آسیب های اجتماعی و سیاسی و عوارض فرهنگی و اعتقادی از منظر سلامت نیز قابل برسی است . به طور کلی در اسلام هر عاملی که به سلامت جسم و روح انسان آسیب برساند حرام شمرده شده و مورد نکوهش قرار گرفته است. به اعتقاد كارشناسان بهداشتي و متخصصان امور بهداشتي قمه زني از يك سو ممكن است باعث خونريزي، عفونت هاي موضعي و قطع شدن برخي عروق و اعصاب فرد قمه زن شود . دكتر حسين ملك افضلي استاد دانشگاه تهران مي گويد:«با توجه به اين كه پوست سر داراي گردش خون خوبي است، حتي جراحات كوچك آن هم مي تواندخونريزي فراواني به همراه داشته باشد.»
وي سپس خون ريزي، ايجاد جوشگاه ناهنجار(محل ترميم زخم بدشكل) عفونت موضعي و قطع شدن برخي عروق و اعصاب رااز جمله عوارض فردي قمه زني ذكر مي كند و مي افزايد:«احتمال بروز شوك ناشي از كم شدن حجم خون (به دليل خونريزي شديد) احتمال بروز آني(كم خوني)احتمال انتقال عفونت از بيرون جمجمه به درون آن و بروز عفونت هاي خطرناكي همچون منن‍ژيت، احتمال بروز كزاز و احتمال آلوده بودن قمه مورد استفاده و انتقال بيماري هاي عفوني خطرناكي همچون هپاتيت ب و حتي در موارد نادري بيماري هاري وجود دارد.»
قمه زني خطر ابتلا به عفونت هاي پوست و عفونت هاي استخواني را نیز در بر دارد و ممكن است عفونت هاي عمقي ناشي از قمه زني، كانون هاي چركي داخل نسج مغز موسوم به آبسه را ايجاد كند. آنان همچنين شكستگي استخوان هاي جمجمه و فرو رفتگي آن، پارگي سيستم وريدي مغز و مرگ سلولي را در قمه زني محتمل مي دانند از سوي ديگر مي تواند بيماري هاي عفوني خطرناكي همچون هپاتيت ب را در جامعه گسترش دهد.

دكتر علي رضا زالي جراح مغز و اعصاب و استاديار دانشكده پزشكي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي در مورد قمه زني مي گويد:
«پوست و مو، استخوان و نسج مغزي زير استخوان در جريان اصابت قمه ممكن است دچار آسيب شوند. قسمت اعظم سيستم وريدي مغز كه زهكشي تمام مغز را به عهده دارد و سينوس «بلياژيتال» ناميده مي شود، ممكن است در مسير اصابت قمه قرار بگيرد كه اين مسئله ممكن است باعث ايجاد مشكلاتي نظير، لختگي، پارگي و جراحت هاي وريدي و خونريزي بسيار شديد شود. بعضي اوقات اصابت قمه باعث مي شود كه قطعات استخواني زيرين شكسته شده و به داخل فرو رود كه اصطلاحاً شكستگي فرو رفته ناميده مي شود.
در شكستگي فرو رفته خطري كه وجود دارد اين است كه مي تواند در آينده كانون هاي عفونت در آنجا شكل بگيرد.همچنين با توجه به اينكه رد زير استخوان جمجمه پرده مغز قرار گرفته و اصابت قمه ممكن است باعث شود عفونت به پرده مغز هم راه پيدا كند و موجب مننژيت و عفونت هاي عمقي مغز شود، ضمن اينكه خود نسج مغز هم ممكن است به علت اصابت قمه دچار كوفتگي،خونريزي و عوارض ديگر شود.»
وي مي افزايد :«اصولاً در اثر ضربات نوك تيز كه به مغز وارد مي شود چون اين نوالحي داراي پوست هستند، ممكن است بات اصابت اجسام نوك تيز، مو و اجسام خارجي به داخل راه پيدا كنند كه اين خطر عفونت را چند برابر مي كند و ممكن است اين مسئله از چشم پزشك هم مخفي بماند، يعني نگاه ظاهري در زخم اين بيماران ممكن است مشكلات را چندان هويدا نكند ولي ممكن است بينار با يك مدت زمان تاْخيري علايم عفوني پيدا كند.»

انجام عمل قمه زني موجب بروز جراحت‌هاي متعدد پوستي و ايجاد عفونت در محل مي‌شود. همچنين آلوده شدن قمه به خون و ترشحات موجود در زخم باعث مي‌شود افرادي كه مجدداً از آن استفاده مي‌كنند در معرض ابتلا به انواع عفونت‌هاي خطرناك از قبيل كزاز، هپاتيت B و هپاتيت C و ايدز قرار گيرند.
ذرات ويروسي كه در قمه آغشته به خون باقي مي‌ماند هنگام قمه زني نفر بعدي از راه زخم هاي ايجاد شده وارد بدن او شده و ايجاد بيماري مي‌كند. اكثر افراد آلوده به ويروس هپاتيت كه از اين طريق وارد بدن افراد مي‌شود به تدريج باعث عفونت و تخريب كبد شده و بيمار را دچار زردي لاغري و در نهايت دچار مرگ زودرس مي‌كند.
اما آسیب های قمه زنی صرفا به بیمارها و عفونت های جسمی تاثیر نمی گذارد بلکه ممکن است بهداشت روانی افراد به وِیژه کودکان را نیز تهدید کند دكتر مهدي بينا دانشيار رشته روانپزشكي در مورد اثرات قمه زني بر روحيه كودكان مي گويد:«چون در قمه زني خون جاري مي شود و اين حركت ريتم دار و با حركت هاي بدني و تكرار همراه است، قطعاً روي بچه ها اثر مي گذارد. برخي از بچه ها با ديدن اين عمل دچار رعب و هراس شده و حالت چندش به آنان دست مي دهد. حالا اگر كودكي يا بزرگسالي به اين مسئله به عنوان پديده مذهبي نگاه كند، ممكن است قمه زني در آينده باعث گريز او از مذهب شود.»

قطعا عزاداری و برگزاری مراسم و آئین های مذهبی می تواند در سلامت روانی و معنوی انسان ها تاثیر مثبتی بگذارد و تحقیقات علمی نیز این واقعیت را تایید کرده اند . اما استفاده از شیوه های غیر عقلانی نه تنها به تحقق این امر نمی انجامد بلکه سلامت جسمی ، روانی و اجتماعی افراد جامعه را به خطر می اندازد . تصویر غلطی که این شیوه عزاداری در افکار عمومی جهان می گذارد نوعی آسیب اجتماعی است که سلامت دین را تهدید می کند . لذا برای حفظ سلامت فردی و دینی باید از این شکل عزاداری به شدت پرهیز کرد .

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.54365s, 18q