حوادث سوختگي را جدي بگيريد

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89378
حوادث سوختگي را جدي بگيريد
رئيس بيمارستان سوانح و سوختگي شهيد مطهري در گفت و گویي با ايرنا با اشاره به فاصله موجود در درمان بيماران دچار سوختگي با استانداردهاي جهاني، اظهار داشت: متاسفانه هزينه خريد تکنولوژي هاي جديد در درمان بيماران دچار سوختگي بسيار بالاست.
دکتر "سيد حميد صالحي" با اشاره به اينکه، سعي شده نوع درماني که در بخش سوختگي بيمارستان هاي ايران انجام مي شود به روز باشد، تصريح کرد: براي درمان سوختگي نياز به تکنولوژي داريم .
وي افزود: امروز با ورود مهندسي پزشکي به عرصه درمان بيماران دچار سوختگي، تکنولوژي هاي جديدي وارد بازار شده که متاسفانه هزينه آنها بالاست و اين هزينه ها براي درمان محدوديت ايجاد مي کند.
وي، با تاکيد بر اينکه درمان بيماران در کشور ايران بر پايه آخرين اطلاعات روز، انجام مي شود، گفت: پزشکان و متخصصان ايراني آخرين اطلاعات را از طريق منابع، ژورنال ها و کنفرانس ها بدست مي آورند.
رئيس بيمارستان سوانح و سوختگي شهيد مطهري افزود: وقتي صحبت از استانداردهاي جهاني مي شود، علاوه بر تجهيزات پزشکي، کادر پزشکي نيز مورد توجه است.
صالحي اظهار داشت: کادر پزشکي ايران در زمينه درمان بيماري سوختگي همسطح ساير کشورهاي پيشرفته دنيا و در سطح استانداردهاي جهاني است و پزشکان و متخصصان ايراني در اين زمينه از آخرين اطلاعات روز دنيا مطلع هستند، اما آنچه آمار مرگ و مير ناشي از سوختگي را در ايران افزايش مي دهد، گران قيمت بودن تجهيزات لازم است.
وي گفت: هزينه هاي تجهيزات پزشکي براي درمان بيماران دچار سوختگي در سراسر جهان گران قيمت است و اين مساله هميشه کشورها را با چالش رو به رو کرده است.
وي در ادامه به روش هاي جديد درماني اشاره کرد و افزود: روش هاي جديد درماني در دست بررسي است و مسوولان دانشگاه علوم پزشکي ايران به اين باور رسيده اند که بايد در درمان بيماران دچار سوختگي، روش هاي جديد درماني را اعمال کنند.
عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران گفت: را ه اندازي بانک پوست، تعامل وسيع با ساير مراکز تحقيقاتي در سطح بالا از جمله اقداماتي است که مسوولين دانشگاه علوم پزشکي ايران که تنها متولي امر سوختگي در ايران هستند، براي اعمال روش هاي جديد درماني به کار گرفته اند.
صالحي افزود: روش درماني به کار گرفته شده در ايران در درمان بيماران دچار سوختگي با ديگر کشورها متفاوت نيست و تنها مشکلي که در درمان اين بيماران وجود دارد و سبب ايجاد فاصله ما از استانداردهاي جهاني شده، تامين امکانات و تجهيزات مورد نياز است که نياز به بودجه فراوان دارد.
وي با بيان اينکه تهيه تجهيزات متناسب با استانداردهاي جهاني بسيار پرهزينه است، اظهار داشت: اين مشکلي است که تمام کشورها حتي کشورهاي پيشرفته را نيز، دچار چالش کرده است.
وي تاکيد کرد: گران بها بودن تجهيزات مربوط به درمان بيماران دچار سوختگي تا حدي است که ساير دانشگاه هاي علوم پزشکي ايران براي اينکه دچار چالش نشوند، از رو در رويي با اين نوع بيماران خودداري مي کنند.
صالحي، همچنين به عفونت هاي بيمارستاني اشاره کرد و گفت: يکي از عوامل موثر در درمان اين بيماران کنترل عفونت هاي بيمارستاني است.
رئيس بيمارستان سوانح و سوختگي شهيد مطهري، کنترل عفونت هاي بيمارستاني را بسيار سخت دانست و اظهار داشت: علي رغم اينکه در اين بيمارستان عفونت هاي بيمارستاني به طور مرتب کنترل و استانداردهاي ساير بيمارستان ها در آن رعايت مي شود، برخي از ميکروب ها در برابر آنتي بيوتيک ها مقاوم شده اند و کنترل آنها به راحتي امکان پذير نيست.
وي افزود: در حال حاضر از آخرين رده آنتي بيوتيک هاي موجود در بازار براي کنترل عفونت هاي بيمارستاني استفاده مي شود.
صالحي تصريح کرد: همچنين، تا حد امکان تلاش مي شود تا زماني که عفونت در بيمار دچار سوختگي ايجاد نشده، از آنتي بيوتيک استفاده نشود تا بيمار نسبت به آن مقاومت نشان ندهد.
وي با اشاره به احداث بيمارستان فوق تخصصي سوانح و سوختگي در انتهاي اتوبان شهيد همت
که يک مرکز 150 تخت خوابي جديد براي درمان بيماران دچار سوختگي است، گفت: براي تجهيز اين بيمارستان مطابق با استانداردهاي جهاني بودجه بسيار هنگفتي مورد نياز است.
رئيس بيمارستان سوانح و سوختگي شهيد مطهري، فعال شدن مراکز بيمارستاني در ساير استان هاي کشور براي درمان بيماران دچار سوختگي، آموزش افرادي که مي خواهند به درمان و مراقبت از بيماران بپردازند، افزايش جاذبه ها براي پزشکان، پرستاران و کادر بيمارستان هاي سوختگي، تعامل بيشتر با بيمه ها را از جمله اقداماتي دانست که بايد براي رسيدن به استانداردهاي جهاني مورد توجه جدي قرار گيرد.
وي گفت: خوشبختانه تاکنون توانسته ايم، بيمه هاي درماني را متوجه اين موضوع کنيم که درمان بيماران دچار سوختگي هزينه بر است و بايد بيمه براي کمک به اين بيماران اقدام کند.
صالحي، با اشاره به اينکه شايع ترين سوختگي در ايران سوختگي با آب جوش و بنزين است،
افزود: ايران در ابتلا به سوختگي در مقايسه با ساير کشورها از رتبه بالايي برخوردار است و بايد در جلوگيري از اين امر تلاش کرد.
وي اظهار داشت: اگر چه توجه به درمان بيماران دچار سوختگي حائز توجه و اهميت بسيار است اما بيش از آن بايد تلاش کرد تا از بروز حادثه منجر به سوختگي پيشگيري شود.
وي با ابراز تاسف از اينکه در بحث پيشگيري خيلي موفق عمل نشده است و با گله مندي از رسانه ها ي جمعي، افزود: رسانه هاي جمعي براي شناخت جامعه از سختي هاي درمان سوختگي، چگونگي پيشگيري از ابتلا به سوختگي، نوع سوختگي ها و هزينه هاي درمان نقش بسيار موثري دارند.
صالحي، با تاکيد بر اعمال روش هايي که از ايجاد سوختگي پيشگيري مي کند، گفت: سوختگي الکتريکي از جمله سوختگي هايي است که از نظر منابع علمي کمتر از پنج درصد از سوختگي ها را در جهان شامل مي شود و اين در حالي است که اين نوع سوختگي در ايران آمار بالايي را به خود اختصاص داده است.
وي، همچنين، با اشاره به اينکه تعداد زيادي از مردم محروم قادر به پرداخت هزينه هاي درمان خود نيستند، از خيرين و نيکوکاران خواست تا با کمک هاي خود اين بيماران را از درد و رنج فراوان نجات دهند.
وي با تاکيد بر اينکه اجر معنوي کمک به بيماران دچار سوختگي کمتر از کمک به مدرسه سازي نيست و يک بيمار دچار سوختگي علاوه بر اينکه بايد درد زيادي را متحمل شود ناتواني هاي ايجاد شده در اثر سوختگي را نيز بايد تحمل کند، تقاضاي کمک براي اين بيماران کرد.
بيمارستان سوانح و سوختگي شهيد مطهري علاوه بر درمان، وظيفه آموزش متخصصان و دانشجويان اين رشته را نيز، بر عهده دارد.
ظرفيت اين بيمارستان 120 تخت بوده و به طور متوسط با ضريب اشغال 90 تا 100 درصد در فصل سرما و بين 60 تا 70 درصد در فصل گرما فعاليت مي کند.
لازم به توضيح است که به جز چند استان فعال در زمينه درمان بيماران دچار سوختگي همچون فارس، اصفهان و خراسان رضوي، بيماران ساير مناطق کشور براي درمان به مرکز سوختگي شهيد مطهري مراجعه مي کنند.
بر اساس اين گزارش، تقريبا 15 تا 20 درصد بيماران در بيمارستان شهيد مطهري را کودکان، بين 20 تا 25 درصد را زنان و 50 درصد بيماران را مردان شامل مي شوند.
بيمارستان سوانح و سوختگي شهيد مطهري از چهار بخش مردان، زنان، ‌اطفال و مراقبت هاي ويژه تشکيل شده و معمولا مراجعان به اين بيمارستان را رده هاي پايين جامعه تشکيل مي دهند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.89928s, 18q