در اندوه از دست دادن

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89405
در اندوه از دست دادن

اين را بايد از اهالي منطقه بورك شاير پرسيد كه با توجه به گرم شدن همه نقاط به‌صورت جهاني، بسياري از صاحبان خانه‌ها اين هفته تا نيمه در آب‌هاي گل آلود ناشي از سيل فرو رفته‌اند كه همين سرآغاز نگراني بزرگي براي ماست.

اين هفته نامه در نشريه بريتيش مديكال ژورنال درباره اينكه دگرگوني‌هاي آب و هوايي به‌طور خاص مي‌توانند در جهان پيشرفته امروز به تندرستي افراد آسيب برسانند، هشدار داد؛ اما اين مطالعه همچنين توصيه مي‌كند كه اين مسئله مي‌تواند خبر چندان خوشي براي بريتانيا نباشد. نمايندگان در كنفرانس لندن اين نكته را مطرح كردند كه گرم شدن جهان سبب افزايش ميزان بيماري‌هاي قلبي-تنفسي، اسهال، مالاريا و ساير بيماري‌هايي كه حشرات ناقل آن هستند، مي‌شود.

اين طور به‌نظر مي‌رسد كه گرم شدن جهان به سرعت در حال به وقوع پيوستن باشد؛چرا كه فعاليت‌هاي بشر منحصراً با سوزاندن سوخت‌هاي فسيلي است و همين سوخت‌ها در جو به ميزان قابل‌توجهي دي‌اكسيد كربن و ساير گازهاي گرمايشي توليد مي‌كنند كه سبب نازك شدن لايه اتمسفر هم مي‌شود. در حال حاضر، ميانگين سطح دماي جهاني رو به افزايش بوده و پيش‌بيني مي‌شود كه در قرن‌هاي آينده بين 4/1 تا 8/5 درجه سانتي‌گراد هم افزايش يابد و خطر سيل‌ها، خشكسالي‌ها و توفان‌هاي مخرب هم بيشتر شود.

دكتر هاگ مونت گومري، سرپرست مؤسسه تندرستي انساني و مدير اجرايي كالج لندن است و در اين باره مي‌گويد: «ما در حال حاضر مشغول بررسي تأثيرات دگرگوني‌هاي جوي بر تندرستي افراد هستيم. چندين عامل بيماري‌زا مانند چيكانگونيا كه ويروس آن توسط نوعي پشه پلنگي شكل حمل مي‌شود و ايجاد درد مفاصل، تب و لرز مي‌كند، پيش از اين در اروپا پديدار نشده بودند؛ اما تابستان گذشته در ايتاليا شايع شده بود.»

همچنين، آب و هواي گرم و خشك مي‌تواند چشم‌انداز ما را نيز دگرگون كند و پروفسور ايان كروته سرپرست فني بخش زيست شناسي و علوم زيستي واحد مطالعه كنسولي روتامستيت، رشد بيشتر ذرت‌ها را پيش‌بيني كرده است كه امكان احياي درختان ميوه، صنعت پرورش گياهان گلخانه‌اي، ميوه و سبزيجات و انتقال آنها به شمال وجود خواهد داشت. به گفته وي، انتظار نمي‌رود كه ما براي هميشه زمين‌هاي مزارع آفتابگردان يا درختان زيتون داشته باشيم. هر چند دگرگوني‌هاي آب و هوايي به شيوه زندگي ما لطمه بسياري وارد مي‌كند؛ اما اتفاقاتي مانند خشكسالي بر كاهش و افزايش بهاي گندم در يك منطقه خاص و به تبع آن در سطح جهان تأثير مي‌گذارد. دوران غذاي ارزان از زمان جنگ دوم جهاني به پايان رسيده است و قشر كم درآمد جامعه به سختي خواهند توانست برنامه غذايي كامل و سالمي داشته باشند.

انقلاب در امر بهداشت عمومي

كوتاهي در حل اين مشكلات پيامدهاي جبران‌ناپذيري را به‌دنبال دارد و براي همين تلاش مي‌شود تا با قطع دفع غيرضروري مايعات كربني، به اين امر كمك شاياني بكنيم. ايان رابرتز، استاد دانشگاه علوم بهداشتي و طب مناطق گرمسيري لندن در اين باره مي‌گويد: «آنچه كه ما براي روبه‌رو شدن با دگرگوني‌هاي جوي انجام مي‌دهيم، بعضاً مي‌تواند انقلابي را در امر بهداشت عمومي صورت دهد.

براي نمونه، كاستن از وابستگي به‌خودروهاي شخصي به معناي اين است كه بيشتر مردم پياده روي يا دوچرخه سواري كنند كه اين امر سبب كاهش وزن مي‌شود. اين مسئله همچنين سبب كاهش تصادفات جاده‌اي مي‌شود كه سالانه جان بيش از 3هزار بريتانيايي را مي‌گيرد. در حال حاضر، ما در دوره نادرستي قرار داريم كه از خودروهاي شخصي خود بيشتر استفاده مي‌كنيم و هر روز هم چاق‌تر مي‌شويم؛ چرا كه ورزش نمي‌كنيم و تحرك نداريم. هر اندازه كه به وزن ما افزوده مي‌شود، ما نيز به استفاده از سوخت‌هاي فسيلي وابسته‌تر مي‌شويم؛ چون به‌طور كلي به پياده روي يا دوچرخه سواري تمايل داشته و نياز داريم كه اين حلقه را بشكنيم.اگر خط‌مشي دگرگوني‌هاي جوي را براي ارتقاي تندرستي خود طراحي كنيم، به افزايش ضخامت لايه ازن هم كمك خواهيم كرد و اين تنها بخش ناچيزي از خبر خوب در اين زمينه است.»

توفان ويرانگر سال 2003، هنگامي كه دما در نيمكره شمالي به بالاترين حد ممكن رسيد و بيش از 35هزار نفر را به كشتن داد و سيل‌هاي تابستان گذشته، نشان دهنده افزايش ميزان بيماري‌هاي روحي و رواني است.

هر درجه افزايش دما، 75مورد مرگ ومير

از سال 2080 انتظار مي‌رود كه هر سال داراي شرايط آب و هوايي باشيم كه مانند آن را در آگوست سال 2003 شاهد بوديم و اين چندان خبر خوبي براي ما نيست. براساس مطالعاتي كه توسط واحد بهداشت صورت گرفته است در ژوئن سال 2006 هنگامي كه دما در بريتانيا اوج گرفت، در هر درجه افزايش دما 75مورد به مرگ و مير كودكان، افراد سالخورده و كساني كه مبتلا به بيماري‌هاي مزمن بودند، افزوده شد. اين مرگ‌ها شايد به سبب توانايي نداشتن به اندازه كافي بدن در وفق دادن خود به افزايش دما و خنك كردن خود باشد. هر چند كه علت بيشتر مرگ و ميرها و بيماري‌ها، امراض مجراي قلبي و ناراحتي‌هاي تنفسي است.

هنگامي كه هوا گرم است، جريان خون بسياري به سمت پوست هدايت مي‌شود تا آن را خنك كند و اين فعاليت گاه آسيب‌هاي جبران ناپذيري به قلب وارد مي‌كند. به علاوه، آسيب‌هايي كه به لايه ازن وارد مي‌شود، سبب افزايش ميزان آلودگي و تمركز آن خواهد بود و در نتيجه به آمار آسم افزوده و مرگ و مير و بيماري‌هاي تنفسي را روز به روز بيشتر مي‌كند. گرما احتمالاً حشرات ناخوانده‌اي را به سواحل خواهد كشاند و هنگامي كه بسيار بعيد به‌نظر مي‌آيد كه مالاريا در كشورهايي كه داراي شرايط بهداشتي خوبي هستند شيوع كند، بيماري‌هاي ديگري در اين كشورها شايع مي‌شود. پائل هانتر، استاد بهداشت دانشگاه آنگلياي شرقي، در اين باره مي‌گويد:«دگرگوني‌هاي جوي خطر مهمي از مقدمه بيماري‌هاي قابل انتقالي را به اروپا مطرح مي‌كند و به‌راستي اين خود گواهي است بر دگرگوني‌هاي بسياري كه هم اكنون رخ مي‌دهد.»

افزايش ميزان نگراني

افزايش خطر براي تندرستي جسمي ما تنها پيامد دگرگوني‌هاي آب و هوايي نبوده؛ بلكه بر بهداشت رواني ما نيز تأثير مي‌گذارد و براي نمونه، سارا ولكات و خانواده‌اش يكي از هزار و 950نفري بودند كه در جولاي گذشته خانه‌هايشان را بر اثر سيلاب‌ها از دست داده بودند.وي مي‌گويد:«تا دو ماه بعد از اين ماجرا، هنگامي كه همسر و دو پسرم براي لحظاتي مرا تنها مي‌گذاشتند؛ من دچار حملات عصبي وحشتناكي مي‌شدم و به تمام چيزهايي كه از دست داده بوديم فكر مي‌كردم و آنها لحظه به لحظه در ذهنم زنده مي‌شدند.»

افرادي مانند ولكات كه شاهد چنين فجايعي و شايد بدتر از آن بوده اند، البته كم نيستند و به‌زودي پس از وقوع سيلاب‌ها اداره كمك‌هاي اوليه گلوسسترشاير گزارش كاملي از افزايش مشكلات سلامت رواني ارائه مي‌دهد. در پاسخ، گروه‌هاي مردمي براي كمك به آسيب ديدگان حادثه هماهنگ مي‌شود. دكتر نويلا كالفا در اين باره مي‌گويد:«شواهدي مبني بر اينكه حوادث مي‌تواند شيوع مشكلات رواني را افزايش دهد و افراد نه تنها با اندوه از دست دادن خانه‌هايشان زندگي مي‌كنند بلكه با ترسي دائمي از اتفاقات مشابهي كه در آينده رخ خواهد داد دست به گريبان هستند.»

منبع: همشهری آنلاین

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.66953s, 18q