تغذيه خوب در كودكي بر ميزان درآمد در بزرگسالي مي‌افزايد

۱۳۸۶/۱۱/۱۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9565
تغذيه خوب در كودكي بر ميزان درآمد در بزرگسالي مي‌افزايد

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازايرنا، شبكه خبري بي.بي.سي روز يكشنبه اعلام كرد: كودكاني كه پس از تولد به خوبي تغذيه شده بودند، در بزرگسالي درآمدي تقريبا ‪ ۵۰‬درصد بيش از كودكاني كه خوب تغذيه نشده بودند، داشتند.

اين يافته كه در نشريه پزشكي معتبر "لنست" ‪ Lancet‬منعكس شده، بر مطالعه‌اي در طول سه دهه به روي پسربچه‌هاي گواتمالايي از زمان تولد استوار است.

كارشناسان مي‌گويند، اين نتايج مي‌تواند بر چگونگي مديريت كمك رساني در كشورهاي در حال توسعه اثر بگذارد.

اين يافته‌ها همچنين مي‌تواند بر سياست‌هاي اجتماعي هدف گرفته شده براي تهيدستان در كشورهاي توسعه يافته‌تر نيز موثر باشد.

براساس اين گزارش، هرچند شواهد گسترده حاكي از اين است كه بچه‌هاي خانواده‌هاي ثروتمندتر در بزرگسالي قوي تر و متمول تر از هم سالاني كه در خانواده‌هاي فقيرتر بزرگ شده‌اند خواهند بود، اما علل اين روند پيچيده است.

تغذيه، تحصيل، محيط اقتصادي و خدمات اجتماعي ارائه شده توسط دولت، جملگي در آن نقش بازي مي‌كنند با اين حال، در اين مطالعه درازمدت به روي روستاييان در گواتمالا، تغذيه تنها متغيري بود كه ميان گروه‌هاي مختلف فرق مي‌كرد.

در دهه ‪ ،۱۹۷۰‬برخي از كودكان مورد مطالعه، مكمل‌هاي غذايي خيلي مقوي دريافت كردند و گروه ديگر غذايي كمتر مغذي مصرف كردند.

وقتي محققان سه دهه بعد بازگشتند تا وضع آن كودكان را كه اكنون مرد شده بودند، بررسي كنند، دريافتند آنهايي كه بهترين تغذيه را تا سن سه سالگي داشتند، به طور متوسط ساعتي تقريبا ‪ ۵۰‬درصد بيشتر از ساير كودكان روستا درآمد داشتند.

مجله "لنست" مي‌نويسد: اين نتايج نخستين شواهد مستقيم از ارتباط آشكار ميان تغذيه در اوان كودكي و درآمد در بزرگسالي است، و اينكه تغذيه خوب كودكان مي‌تواند به رشد اقتصادي دامن بزند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.37501s, 19q