تماشای فیلم‌های ترسناک موجب اختلال روانی و کابوس کودکان می‌شود

۱۳۹۲/۱۱/۰۵ - ۱۱:۴۳ - کد خبر: 104317
تماشای فیلم‌های ترسناک موجب اختلال روانی و کابوس کودکان می‌شود

سلامت نیوز : یک روانپزشک با هشدار درباره تماشای فیلم‌های ترسناک در افراد به ویژه کودکان، تماشای این تصاویر را موجب بروز «اختلال استرس پس از سانحه» عنوان کرد که شدت آن در کودکان بیشتر از بزرگسالان است.

عباسعلی ناصحی در گفت‌وگو با فارس، در پاسخ به پرسش یکی از شهروندان درباره علت کابوس شبانه کودکان اظهار داشت:‌هر حادثه استرس‌آور همراه با فشار روانی برای فرد است.

وی افزود: ممکن است این استرس برای فرد اتفاق بیفتد و خودش در آن حادثه باشد یا آن را تماشا کند یا حتی به صورت شنیدن خبر حادثه باشد.

وی ادامه داد: گرفتار شدن در آتش، تماشای آنچه به صورت واقعی چه از طریق فیلم و شنیدن خبر وقوع آتش سوزی یا زلزله رخ می‌دهد، می‌تواند فرد را دچار استرس و فشار روانی کند.

ناصحی گفت: اگر حادثه شدید باشد و فرد مستعد ابتلا به اضطراب باشد، دچار «اختلال استرس پس از سانحه» یا PTSD می‌شود.

وی افزود: فرد مبتلا علائم متعددی از خود نشان می‌دهد که مهمترین آن ترس و اضطراب است.

این روانپزشک اظهار داشت: علائم جسمی «اختلال استرس پس از سانحه» با تپش قلب، سردرد، سرگیجه، گُر گرفتگی و تکرر ادرار همراه است؛ همچنین علائم روانی این اختلال احساس اضطراب، نگرانی و پریشانی است.

این متخصص بهداشت روان گفت: فرد مبتلا احساس می‌کند که آن حادثه قرار است دوباره رخ دهد و هر از چندگاهی این احساس در او به وجود می‌آید.

وی ادامه داد: این احساس تجربه یا وقوع مجدد در شب به صورت کابوس و خواب‌های وحشتناک خود را نشان می‌دهد.

وی افزود: اگر کسی در طول روز فیلم‌های وحشتناک ببیند، شب‌ها با علائم کابوس و مشاهده آن اتفاق مواجه می‌شود که ممکن است از خواب بپرد و دچار تپش قلب و بی‌خوابی شود.

وی ادامه داد: این اختلال در بزرگسالان محسوس است و می‌توانند آن را بیان کنند، اما بچه‌ها نمی‌توانند بین حادثه و بی‌خوابی ارتباط برقرار کرده و تنها گریه می‌کنند و فریاد می‌زنند. بنابراین می‌توان گفت فیلم‌های ترسناک موجب «اختلال استرس پس از سانحه» می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: فیلم‌هایی که آتش‌سوزی و قتل را نشان می‌دهند، علاوه بر «اختلال استرس پس از سانحه» با کابوس‌های شبانه و بی‌خوابی همراه هستند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.13441s, 19q