شيردهي منظم باعث کاهش وزن مادر مي شود

۱۳۹۲/۱۱/۰۹ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 104632

سلامت نیوز : بعضي از خانم ها رژيم هاي غذايي سختي اتخاذ مي کنند و با رعايت همان رژيم تصميم به بارداري مي گيرند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ؛ در اين شرايط صرف نظر از تشويش هاي ذهني، مادر دوران بارداري آرامي را تجربه نمي کند و چه بسا مشکلاتي را براي خود و فرزندش به وجود مي آورد.

در مواردي نيز مادران پس از وضع حمل و در دوره اي که نوزاد نياز به شير مادر دارد، به طور خودسرانه رژيم لاغري مي گيرند يا حتي به اشتباه کودکشان را با شير خشک تغذيه مي کنند تا بتوانند به سرعت رژيم لاغري بگيرند غافل از اين که شيردهي کودک نقش موثري در کاهش وزن مادر دارد. اما خوب است تا نظر يک کارشناس را درباره رژيم گرفتن، اضافه وزن در دوران بارداري و شيردهي بدانيم.افزايش وزن مادر در دوران بارداري، به شرايط وي قبل از بارداري بستگي دارد. اگر مادر قبل از بارداري، وزن طبيعي داشته باشد در دوران بارداري اضافه وزن طبيعي وي بين ۱۱ تا ۱۵ کيلوگرم است. نکته قابل توجه اين است که مادر باردار بايد از تمام گروه هاي غذايي مانند گوشت،

حبوبات، غلات، سبزي و ميوه ها و چربي ها استفاده کند اما متاسفانه برخي از مادران باردار به دليل اهميت دادن افراطي به ظاهر خود و نگراني از افزايش وزن، بعضي از گروه هاي غذايي مانند چربي ها و غلات را از برنامه غذايي شان حذف مي کنند و يا ميزان مصرف آن را کاهش مي دهند که اين امر مي تواند براي مادر و جنين خطرناک باشد. حسين ملکي کارشناس تغذيه و رژيم درماني با بيان اين مطالب به خراسان مي گويد: مادر باردار بايد با گنجاندن همه گروه هاي غذايي در برنامه روزانه خود، حدود ۳۰۰ کيلو کالري اضافه دريافت کند و اين بدان معني نيست که مادر باردار بايد دو برابر ديگران غذا بخورد؛ بلکه در همه شرايط رعايت اعتدال ضروري است. وي مي افزايد: البته تهوع بارداري ممکن است در روند افزايش وزن مادر باردار اختلال ايجاد کند به شکلي که حتي در بعضي موارد ممکن است مادر باردار در سه ماهه اول وزن کم کند که اين امر از عوارض دوران بارداري است و بايد با آن مقابله کرد.اين کارشناس تغذيه مي گويد: مادر باردار بايد از هر ۵ گروه غذايي در ۳ وعده اصلي و در ميان وعده استفاده کند. در ميان وعده ها مي توان از لبنيات، غلات يا پروتئين استفاده کرد.

وي مي افزايد: مادر بايد از چند ماه قبل از بارداري، رژيم کاهش وزن خود را کنار بگذارد و با مصرف متعادل از همه گروه هاي غذايي، مواد مغذي مورد نياز بدن را تامين کند.در مواردي ممکن است خانمي براي افزايش ميزان باروري نياز به کاهش وزن داشته باشد که اين رژيم هم ماه ها قبل از تصميم به بارداري داده مي شود؛ وقتي خانم به وزن ايده آل رسيد مي تواند باردار شود که در اين شرايط هم نبايد از حدود ۳ تا ۴ ماه قبل از بارداري رژيم کاهش وزن داشته باشد.درباره دوران شيردهي نيز بايد گفت اگر شيردهي مادر مرتب باشد، مقداري از اندوخته چربي در بدن وي، صرف تامين انرژي مي شود و مادر دچار کاهش وزن خواهد شد. مادر شيرده نسبت به مادر باردار نياز به انرژي بيشتري دارد. به بيان ديگر اگر مادر باردار نياز به دريافت ۳۰۰ کيلوکالري اضافه داشته باشد، مادر شيرده بايد ۵۰۰ کيلوکالري اضافه دريافت کند؛ بنابراين شيردهي منظم مقداري از اضافه وزن را کاهش مي دهد.کساني که اصرار بر کاهش وزن دارند، مي توانند از ۶ تا ۷ ماهگي [زماني که کودک غذاي کمکي مصرف مي کند] با نظر متخصص رژيم ملايم داشته باشند. اما به مادران شيرده توصيه مي شود پيش از آن به فکر رژيم و کاهش وزن نباشند زيرا شيردهي منظم باعث کاهش وزن خواهد شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.33493s, 19q