موثرترين روش هاي مهار كردن تهوع و استفراغ در سرطانی ها

۱۳۹۲/۱۱/۲۵ - ۱۵:۲۴ - کد خبر: 105655
موثرترين روش هاي مهار كردن تهوع و استفراغ در سرطانی ها

سلامت نیوز: بيماران معمولاً از شروع درمان سرطان نگراني هايي را در مورد عوارض اين درمان ها ابراز مي كنند. آنها به عوارض متعددي كه مي شناسند مي انديشند و دچار اضطراب مي شوند، ولي حقيقت اين است كه همه بيماران دچار تمام عوارض داروها نمي شوند و هر كدام فقط ممكن است دچار يك يا چند عارضه شوند.

پيشرفت هاي اخير راه هاي جديدي را براي كنترل هر يك از اين عوارض پيش پاي ما گذاشته است كه اطلاع دقيق تر بيماران در مورد نحوه ايجاد هر يك از عوارض و امكانات درماني موجود مي تواند ضمن ايجاد آرامش، كاستن از اضطراب بيماران آنها را در برابر برخورد با اين مشكلات ياري كند.

تهوع و استفراغ از آزاردهنده ترين عوارض درمان سرطان ها هستند و نزديك به 50 درصد بيماران سرطاني درمان شده دچار آنها مي شوند. اين عوارض از آنجا كه مي توانند باعث كاهش آب بدن، خستگي، عدم تمركز حواس، كند شدن بهبود زخم و از دست رفتن اشتها شوند تاثير زيادي بر كيفيت زندگي بيماران سرطاني دارند.

ماهيت تهوع و استفراغ

با وجود اين كه تهوع و استفراغ اكثرا با هم اتفاق مي افتد ولي ماهيت هاي متفاوت مجزايي دارند. تهوع عبارت است از يك احساس ناخوشايند در پشت گلو و معده كه ممكن است به صورت «به خوردن حال» بيان شود و معمولا با افزايش بزاق، خواب آلودگي، سبكي سر، سختي بلع و بالا رفتن دماي سطح پوست همراه است استفراغ كه ممكن است به صورت «بالا آوردن » بيان شود عبارت است از انقباض شديد معده براي خارج كردن محتويات آن از طريق دهان و مي تواند با تهوع همراه باشد يا نباشد بعضي مواقع بيماران عق زدن را تجربه مي كنند كه نشانه ي انقباضات پياپي عضلات شكم و بيرون خارج شدن محتويات معده است تهوع و استفراغ در اثر تحرك مراكز عصبي مربوط به آنها در مغز و دستگاه گوارش ايجاد شوند و محرك آنها مي تواند خو سرطان، داورهاي شيمي درماني، پرتو درماني، ديگر داروها، عفونت يا عوامل ناشناخته باشند.

تهوع و استفراغ در شيمي درماني به عوامل زير بستگي دارد:

1- نوع داروهاي مور استفاده: بعضي داروها اثر بيشتري بر مراكز تهوع و استفراغ دارند.

2- مقدار دوز داروها: داروها و دوزهاي بالاتر با احتمال بيشتري اين عوارض را ايجاد مي كنند.

3- رژيم درماني: هر قدر فاصله زماني بين مصرف داروها كمتر باشد احتمال ايجاد عوارض بيشتر است.

4- راه استفاده دارو: داروهاي تزريقي سريع تر موجب ايجاد عوارض ياد شده مي‌شوند.

5- استعداد فردي بيمار به ابتلاي عوارض

تهوع و استفراغ در پرتو درماني به عوامل زير بستگي دارد:

1- محل پرتو درماني: 50 درصد بيماراني كه دوز استاندارد پرتو درماني را به شكم (دستگاه گوارش به خصوص روه كوچك) دريافت كرده اند دچار تهوع و استفراغ مي شوند.

2- ميزان اشعه دريافتي

3- دفعات پرتو درماني

تهوع و استفراغ چگونه درمان مي شود

پيشرفت هاي زيادي در زمينه كنترل اين عوارض حاصل شده داروهاي ضد تهوع و استفراغ زيادي به بازار آمده است بايد به ياد داشت كه يك داروي خاص هميشه موجب كنترل كامل علائم نمي شود و پزشك معالج بايد براساس نوع داروهاي شيمي درماني و سابقه كنترل علايم با داروي خاص در گذشته اقدام به تجويز اين داروها نمايد. بيماران در اين مورد بايد با مشورت پزشك از داروهاي متنوع موجود حداكثر استفاده را بنمايد.

اينك يك دارو از چه طريقي به بيمار داده شود به حال عمومي بيمار و نوع داروهاي در دسترس بستگي دارد استفاده از قرص خوراكي بهترين راه براي كنترل تهوع و استفراغ است در حالي كه در صورت ابتلاي بيمار به تهوع و استفراغ شديد اين راه توصيه نمي شود. اكثر داروها را مي توان به صورت وريدي تجويز كرد. روش ديگر تزريق داخل عضلاني داروهاست كه به علت دردناك بودن اكثرا از آن پرهيز مي شود. تزريق مداوم زير جلدي بيمار را از تزريقات مكرر نجات مي دهد. اخيرا بعضي از داروها را مي توان به صورت شياف، زير زباني يا از طريق تماس با پوست تجويز كرد پزشك معالج بايد توجه به حال عمومي بيمار، تحمل گوارشي داروها و نوع داروها و روش تجويز آن ها را تعيين كند.

توصيه هاي غذايي به بيماران تحت درمان:

تغذيه مناسب براي هر كسي مهم است ولي در مورد بيماران تحت درمان سرطان اهميت بيشتري دارد. در اين بيماران هم خود بيماري و هم درمان هاي مرتب با آن مي توانند اشتها و تحمل غذاهاي خاص توسط بيمار را متاثر نمايند و تغذيه مناسب در جريان درمان سرطان مي تواند به بيمار كمك كند تا:

1- احساس بهبودي كند.

2- مانع كاهش قدرت و انرژي خود گردد.

3- مانع كاهش وزن شود.

4- عوارض درمان را بهتر تحمل كند.

5- خطر عفونت ها را كاهش دهد.

تغذيه مناسب به معني مصرف انواع غذاها براي رساندن تمام مواد ضروري به بدن است اين مواد شامل پروتئين، كربوهيدرات، چربي، آب، ويتامين ها و املاح است.

توصيه هاي غذايي براي بيماراني كه شيمي درماني مي شوند:

1- در روزهاي شيمي درماني مصرف يك غذاي سبك قبل از شروع درمان به خوبي تحمل مي شود.

2- شيمي درماني مي تواند در محيطي خارج از بيمارستان و مثلا در مطب پزشك انجام شود همراه با داشتن يك غذاي سبك، به هنگام خروج از منزل گاهي كمك كننده است.

3- بيماران معمولا بعد از شيمي درماني احساس خستگي و سستي مي كنند. استراحت كافي، تشخيص ميزان توان فعاليت و مصرف غذاهاي مغذي مي تواند بسيار كارساز باشد.

4- سعي كنيد از روزهايي كه احساس خوبي داريد و اشتهاي شما خوب است حداكثر استفاده را بكنيد.

5- از بستگان و دوستان خود بخواهيد كه براي خريد و تهيه غذا شما را ياري كنند، اگر كسي در دسترس نبود مي توانيد از غذاهاي آماده استفاده كنيد.

توصيه هاي غذايي به بيماراني كه پرتو درماني مي شوند

1- سعي كنيد به هنگام درمان معده شما خالي نباشد و حداقل يك ساعت قبل از دريافت درمان چيزي ميل كنيد.

2- اگر از محل دوري براي دريافت درمان مي آييد غذا و نوشيدني براي مصرف در طول راه رفت و برگشت همراه داشته باشيد.

3- از تجربه ها و هم فكري بيماران ديگري كه تجربه علمي در كنترل تهوع و استفراغ دارند بهره بگيريد.

توصيه هاي غذايي كلي

1- از غذايي كه راحت تر تهيه مي شوند و احساس بهتري به شما مي دهند استفاده كنيد.

2- از غذاهاييي كه خيلي دوست داريد موقع ابتلا به تهوع استفاده نكنيد.

3- غذاهاي چرب، سرخ كرده با ادويه زياد يا خيلي شيرين را در موقع تهوع ميل نكنيد.

4- غذاها را در وعده هاي متعدد با حجم كم مصرف كنيد.

5- بكوشيد مايعات كمتري همراه غذا مصرف كنيد.

6- غذاها را سرد يا ولرم بخوريد.

7- وقتي تهوع داريد حتي الامكان خودتان آشپزي نكنيد.

8- بعد از هر بار استفراغ دهان خود را كاملا تميز كنيد.

9- لباس هاي راحت و اندازه بدنتان بپوشيد.

10- با باز كردن پنجره يا روشن كردن دستگاه تهويه در هواي تميز و تازه تنفس كنيد.

11- از صداها، منظره ها و بوهايي كه تهوع و استفراغ را تشديد مي كنند پرهيز كنيد.

12- در صورت عدم كاهش تهوع و استفراغ حتما با پزشك خود تماس بگيريد.

روش هاي ديگر براي كنترل تهوع و استفراغ:

با وجود اين كه استفاده از دارو روش اصلي كنترل تهوع و استفراغ مي باشد، روش هاي متعدد غير دارويي نيز براي اين منظور ابداع شده است تمام اين روش ها سعي در ايجاد آرامش و افزايش تمركز حواس، حس كنترل بر خود و كاهش حس درماندگي دارند، عوارضي ندارند و توسط هر كسي قابل استفاده هستند در اينجا خلاصه اي از اين روشها آورده شده است:

1- هيپنوتيزم: در اين روش سعي در خلق يك وضعيت تمركز حواس است كه در آن شخص آمادگي پذيرش يك ايده را پيدا كند. اين روش در بچه ها و نوجوانان موفق تر بوده است.

2- آرامش پيشرونده عضلات: در اين روش به بيمار آموزش داده مي شود تا با انقيباض و انبساط مكرر گروه هاي مختلف عضلات بدن به آرامش دست يابد. اين روشدر مورد تهوع و استفراغ ناشي از شيمي درماني موثر است.

3- روش بيوفيزيك: در اين روش اطلاعات لحظه به لحظه در مورد تغييرات جسمي مرتبط با يك پاسخ فيزيكي بدن به بيمار داده مي شود و از اتفاق افتادن عوارض به صورت زود هنگام جلوگيري مي شود.

4- تصور هدايت شده: در اين روش با تلقين هاي ذهني اين فرصت داده مي شود تا از محل شيمي درماني خارج شده و خود را در يك مكان مورد علاقه اي از خانه حس كند و سپس آنچه را كه در آن مكان ها مي بيند يا مي شوند به خاطر آورد.

همانطور كه مي بينيد بيماران با اطلاع از اين روش ها به همراه مشورت صحيح با پزشك معالج خود مي توانند گام هاي موثري در راه درمان و تحمل راحت تر تهوع و استفراغ ناشي از سرطان بردارند و كيفيت زندگي بهتري را به عنوان يك بيمار تجربه كنند.

منبع مورد استفاده: نشريه دانستني‌هاي سرطان

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.32636s, 19q