خطرات رژیم های گیاه خواری/ برگشت اضافه وزن پس از قطع دوره گیاه خواری

۱۳۹۳/۰۱/۳۰ - ۱۱:۰۱ - کد خبر: 109731
خطرات رژیم های گیاه خواری/ برگشت اضافه وزن پس از قطع دوره گیاه خواری

سلامت نیوز: بعضی افراد به دلیل اعتقادات مذهبی یا برخی باورهایشان، با حذف مصرف گوشت از رژیم غذایی به سمت گیاه خواری می روند. از این رو یک متخصص تغذیه به تشریح مضرات و فواید این نوع رژیم ها پرداخت.


دکتر مرتضی عقبایی در گفتگو با شفا آنلاین ضمن اعلام این مطلب افزود: رژیم های گیاه خواری با درجات مختلفی صورت می گیرد. در شرایط گیاه خواری مطلق حتی مصرف شیر و تخم مرغ هم حذف می شود.
وی ادامه داد: همچنین از فرآورده های حیوانی هم در آنها استفاده نمی شود اما در رژیم های ملایم تر از شیر و تخم مرغ استفاده می شود.
وی با بیان این که در دسته دیگر رژیم های گیاه خواری مصرف ماهی مجاز است افزود: حال این سوال مطرح می شود که آیا پیرو رژیم های گیاهی بودن مفید است یا نه؟
متخصص تغذیه و رژیم درمانی پاسخ داد: این رژیم ها شاید در برهه ای از زمان برای برخی از بیماری ها مفید باشد.
وی در این باره افزود: حال اگر این گونه رژیم ها در طولانی مدت استفاده شوند سبب ساز مشکلاتی برای فرد می شود که مهم ترین آنها کمبود اسیدهای آمینه است.
دکترعقبایی گفت: در صورتی که فردی در طولانی مدت، تنها از رژیم غذایی گیاهی استفاده کند احتمال بروز کمبود ریزمغذی هایی نظیر روی وجود دارد.
وی یادآور شد: استفاده از رژیم های خاص مانند گیاه خواری باید در یک دوره کوتاه و تحت نظر متخصص تغذیه و به دنبال این نکته که برای فرد کمبود ایجاد نشود ادامه داده شود.
وی تأکید کرد: به دنبال استفاده از رژیم های گیاه خواری در صورت بروزهرنوع کمبود برای فرد باید خیلی سریع در راستای جبران کمبودها اقدام شود.
متخصص تغذیه با بیان این که افراد به ندرت تمایل به پیگیری رژیم های گیاه خواری دارند اظهار کرد: برای فردی که دچار نقرس یا افزایش اسید اوریک خون است استفاده از رژیم های گیاه خواری برای مدتی مفید واقع می شود.
وی در ادامه گفتگو با خبرنگار شفا آنلاین تأکید کرد: گاهی برخی افراد باهدف کاهش وزن برای دریافت رژیم های گیاهی مراجعه می کنند اما باید بدانند که گیاه خواری صرف، نتایج چندان جالب و مطلوبی به همراه نخواهد داشت.
دکترعقبایی بیان کرد: زیرا پس از قطع کردن دوره رژیم درمانی؛ فرد به صورت مجدد دارای اضافه وزن می شود.
وی با بیان این که خوشبختانه رژیم های گیاه خواری در کشورمان چندان شایع و متداول نیست خاطرنشان کرد: البته در کلینک های تغذیه ای که با اصول علمی اداره می شوند رژیم های گیاه خواری تجویز نمی شوند.
متخصص تغذیه و رژیم درمانی یادآور شد: باز هم تأکید می شودکه این رژیم ها در موارد خاصی باید داده شوند و به طور اصولی گیاه خواری نباید به مدت طولانی ادامه پیدا کند.
وی تأکید کرد: در صورتی که کسی رژیم های گیاه خواری را دنبال می کند باید بداند که یک تمرین اشتباه را پیش رو دارد و باید از ادامه آن بپرهیزد.
وی ضمن اشاره به این که در رژیم های غذایی رکن تنوع- تعادل و کیفیت باید تا حد امکان رعایت شود توصیه کرد: از این رو باید سعی شود از مواد غذایی طبیعی بیشتر استفاده شود.
دکتر عقبایی ادامه داد: همچنین باید سعی شود با رعایت اصل تنوع و تناسب از تمام سبزیجات و میوه جات که حاوی منابع خوب معدنی و ویتامین ها هستند استفاده کنیم تا سلامتی را در بهترین سطح حفظ نماییم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.70479s, 19q