زنان شیرده التهاب پستان را جدي بگيرند

۱۳۹۳/۰۲/۲۶ - ۱۰:۲۰ - کد خبر: 112042
زنان شیرده التهاب پستان را جدي بگيرند

سلامت نیوز:التهاب موضعي سينه در زنان شيرده با درد سينه، تب و احساس كسالت و بيماري همراه است و ديده مي‌شود و حدود يك درصد افراد مبتلا نياز به بستري شدن در بيمارستان پيدا مي‌كنند.


دكتر لادن سيفي جراح و متخصص بيماري‌هاي زنان و زايمان در مجله کودک سالم نوشت: التهاب معمولا به دليل اشكال در شيردهي است. سابقه التهاب سينه در شيردهي قبلي، عدم تخليه كامل سينه و تجمع شير در سينه ديگر، ترك و زخم نوك سينه از علل اين بيماري هستند. در اين حالت ميكروب‌ها از طريق نوك سينه وارد شده و در بافت پستان ايجاد عفونت مي‌كنند كه اگر اين التهاب سريعاً درمان نشود، ممكن است تبديل به آبسه سينه شود. احتمال تبديل التهاب سينه به آبسه در خانم‌هاي چاق و سيگاري بيشتر از افراد عادي است.

تشخيص و درمان
اين عارضه با علائم باليني تشخيص داده مي‌شود. معمولا سينه به طور يكطرفه مبتلا شده و قرمز، متورم، سفت و دردناك است. تب بالاي 3/38 درجه سانتي‌گراد وجود دارد و فرد احساس بيماري، كوفتگي عضلات و حالتي شبيه لرز و آنفلوانزا دارد. در مراحل اوليه معمولا اين علائم خفيف‌اند و در مراحل بعد علائم شدت بيشتري پيدا مي‌كنند و حتي ممكن است غدد لنفاوي زير بغل متورم و دردناك شوند. براي تشخيص نياز به آزمايش خون نيست. اگر در آزمايش خون اين افراد به طور واضح گلبول‌هاي سفيد بالا رفته و نوتروفيل‌ها افزايش ‌يابند، عامل بيماري التهاب سينه در اغلب موارد باكتري استرپتوكوك گروه A است لذا درمان آنتي بيوتيكي عليه استرپتوكوك لازم است.

درمان علامتي هم بايد انجام شود. براي كم كردن درد سينه مي‌توان از كمپرس نوك سينه، ماساژ سينه و مصرف مسكن‌هاي ضد التهابي مثل بروفن يا استامينوفن استفاده كرد. زخم نوك سينه را با آنتي‌بيوتيك موضعي همراه با داروي ضد التهاب كه معمولا به صورت پمادهاي تركيبي در بازار هستند مي‌توان درمان كرد. اگر پس از اقدامات فوق و درمان با آنتي‌بيوتيك به مدت سه روز علائم باليني بهتر نشد، لازم است از بيمار سه آزمايش كشت شير و سونوگرافي سينه صورت گرفته و فرد بيمار در بيمارستان بستري گردد. دوره درمان آنتي‌بيوتيكي 14-10 روز است. اگر درمان كامل نشود، احتمال عود وجود دارد. سونوگرافي براي تشخيص افتراقي التهاب سينه از آبسه كاربرد دارد. توجه به اين نكته ضروري است كه در تمام مدت درمان لازم نيست مادر شيردهي به نوزاد را قطع كند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.221s, 19q