احتمال آلودگي درگوشت‌هاي چرخ کرده آماده بيشتر است

۱۳۸۷/۰۵/۱۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11649
احتمال آلودگي درگوشت‌هاي چرخ کرده آماده بيشتر است
مهندس محمد خزايي کارشناس بهداشت محيط و عضو هيات علمي دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکي قم در گفت وگو با  ايسنا واحد علوم پزشکي ايران گفت: اهميت گوشت قرمز از لحاظ اين که منبع اصلي تامين پروتئين بدن و همچنين چربي و فلزات ضروري مثل روي است برکسي پوشيده نيست.

مهندس خزايي در ادامه افزود: در بين انواع مصارف گوشت، آلودگي گوشت چرخ کرده به دليل تماس بيشتر و مستقيم با دست و همچنين چرخ گوشت و ساير لوازم قصابي از اهميت بالاتري برخوردار است.

وي در ادامه با اشاره به اين که گوشت چرخ کرده فاسد داراي يک حالت لعابدار چسبنده و بدبو است، گفت: در اين حالت گوشت بوي مطبوع اوليه خود را ندارد يعني داراي عطر تازگي نيست و اين بدان علت است که داراي مقادير بالايي ميکروارگانيسم مي‌باشد.

مهندس خزايي در ادامه به مصرف کنندگان توصيه کرد تا نکات بهداشتي را در خريد اين گوشت‌ها رعايت کنند.

وي در اين باره تصريح کرد: گوشت‌ها بايد از اماکني خريداري شوند که مورد تائيد وزارت بهداشت باشد. همچنين ديواره‌هاي اين اماکن يا قصابي‌ها بايد تا سقف کاشي و يا سنگ بوده، کف آن سراميک همراه با يک شيب به سمت کف شور داشته باشند.

وي ادامه داد: در فصل تابستان قصابي‌ها بايد داراي درب توري باشند تا از ورود پشه ومگس جلوگيري شود. همچنين در پايان شيفت کاري هر روز، وسائل چرخ گوشت بايد با آب گرم شسته و در يخچال نگهداري شود و تخته گوشت نيز پس از شست و شو با يک لايه نمک پوشانده شود تا براي شيفت کاري بعد آماده شود.

مهندس خزايي با تاکيد بر اين که بهتر است تا حد امکان از خريد گوشت‌هاي چرخ کرده آماده خودداري شود، افزود: حتي‌المقدور براي تهيه گوشت چرخ کرده بهتر است با خريد گوشت از قصاب بخواهيد تا در مقابل شما آن را چرخ کند.

وي ادامه داد: هر چند در اين مرحله نيز به دليل مخلوط شدن گوشت باقي مانده در چرخ دنده‌هاي چرخ گوشت با گوشت تازه مناسب نبوده و از کيفيت آن مي‌کاهد و ممکن است که ايجاد مسموميت غذايي کند اما بهرحال از گوشت چرخ کرده‌هايي که به صورت آماده در قصابي‌ها وجود دارد مناسب‌تر است، چون ممکن است به گوشت چرخ کرده‌هاي آماده چربي‌هاي اضافه، رگ و پي و سنگدان مرغ (آلوده‌ترين فرآورده هاي گوشتي) مخلوط شده باشد.

مهندس خزايي در ادامه ياد آور شد: گوشتي را براي چرخ کردن انتخاب کنيد که داراي رنگ صورتي، بدون لکه‌هاي سياه و يا چروکيدگي باشد و حتما مهر وزارت بهداشت را داشته باشد.

وي همچنين خاطرنشان کرد: گوشت چرخ کرده را مي توان به مدت 48 تا 24 ساعت در يخچال و 6 ماه در فريزر نگهداري كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.59565s, 19q