معاون وزیر بهداشت:

نظام پرداخت به پرستاران متحول خواهد شد

۱۳۹۳/۰۶/۱۰ - ۱۵:۳۹ - کد خبر: 119267

سلامت نیوز: معاون پرستاری وزارت بهداشت و رئیس سازمان نظام پرستاری معتقد است که با اجرای قانون تعرفه‎گذاری خدمت پرستاری در آینده‎ای نزدیک نظام پرداخت به پرستاران متحول خواهد شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، محمد میرزابیگی در سفر به لرستان و در جمع پرستاران این استان گفت: با پیگیری مستمر و فراوانی که طی سنوات گذشته و به دنبال تاسیس سازمان نظام پرستاری و متعاقب آن نیز با ایجاد معاونت پرستاری در وزارت بهداشت به‎عمل آمده، اقدامات و فعالیت‎های بسیار خوب و موثری در راستای احقاق حقوق پرستاران انجام شده که با این فعالیت‎ها وضعیت پرستاری نسبت به گذشته نه‎چندان دور بسیار متفاوت و متحول شده است و همکاری وزارت بهداشت در ادوار مختلف، حمایت‎های نمایندگان مجلس شورای اسلامی، تلاش و مداومت صاحب‎نظران پرستاری و مشارکت پرستاران فعال این حرفه در به بار نشستن این اقدامات، درخور تحسین و قابل تقدیر است .

وی از اجرای قانون تعرفه‎گذاری خدمات پرستاری در آینده نزدیک خبر داد و افزود: اجرای این قانون که به‎صورت پایلوت در چند نقطه از کشور اجرا و سپس به سراسر کشور تعمیم داده خواهد شد، نظام پرداخت پرستاران را متحول خواهد کرد. قانون تعرفه‎گذاری خدمات پرستاری برای اولین بار و فقط در جمهوری اسلامی ایران تدوین شده است.

میرزابیگی تهیه و تدوین سند عرضه و تقاضای نیروهای گروه پرستاری، زمان‎سنجی و پژوهش در مورد 570 خدمت پرستاری، سیاستگذاری در جهت ماندگاری پرستاران، برنامه‎ریزی اصولی برای تنظیم ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته پرستاری با هدف تعادل و توازن جنسیتی، اجرا طرح دانشجویی در بالین و جذب نیرو از این طریق با هدف جبران کسری پرستاران و صلاحیت حرفه‎ای کشور را از دیگر اقدامات معاونت نوپای پرستاری در این مدت کوتاه کمتر از یک ساله برشمرد و تصریح کرد: با اجرای آنها در چند سال آینده وضعیت حرفه پرستاری و شاغلین در آن به شدت متحول خواهد شد.

همچنین دکتر سیاوش بیرانوند معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی لرستان در این دیدار گفت: سال گذشته در لرستان 1900 پرستار، زحمت مراقبت از 130 هزار بیمار با متوسط اقامت سه روز در بستر را برعهده داشته‎اند که با اجرای برنامه تحول نظام سلامت میزان ارائه خدمات درمانی 30 تا 40 درصد افزایش یافته و به تبع آن زحمت پرستاران نیز به همین میزان افزایش یافته که تلاش‎ها و زحمات این قشر فرهیخته و تلاشگر در خور تحسین و تقدیر است.


گفتنی است دکتر میرزابیگی صحبت‎ها و درد دل‎های پرستاران لرستانی را شنید و با مطالبات این قشر آشنا شد. کمبود کادر پرستاری به‎ویژه پرستار مرد در مراکز درمانی، بازنشستگی پیش از موعد و لحاظ نشدن قانون مشاغل سخت و زیان‎آور برای پرستاران، کمبود امکانات رفاهی، کم توجهی به نقش پرستاران در برنامه تحول نظام سلامت و عدم افزایش حقوق و مزایای آن‎ها در ارتباط با این برنامه مهم و پایین بودن دریافتی پرستاران از جمله مطالباتی بود که توسط پرستاران حاضر در دیدار و روسای سازمان‎های نظام پرستاری خرم‎آباد، بروجرد و دیگر شهرهای استان بیان شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.30587s, 19q