خون را هدر ندهیم

۱۳۹۳/۰۶/۲۷ - ۱۰:۱۶ - کد خبر: 120822
خون را هدر ندهیم

سلامت نیوز: در اتاق‌های عمل بیش از حد معمول خون مصرف می‌شود. پزشکان ما به استفاده بیش از حد مجاز خون عادت کرده‌اند. همین باعث شده قبل از انجام عمل سریعا دو واحد خون را رزرو کنند. این عادت نه‌تنها باعث می‌شود سرعت انجام عمل کم شود و بلکه این کار در حالی انجام می‌شود که بیمار نیازی به خون ندارد.

دکتر ایرج خسرونیا، عضو انجمن جراحان، در روزنامه فرهیختگان نوشت: انتقال خون و فرآورده‌های خونی آن هم در کشور ما که بسیاری از مردم از کم‌خونی رنج می‌برند بسیار مهم است. خوشبختانه در سال‌های اخیر سازمان انتقال خون هم توانسته است پابه‌پای نیاز کشور خون و فرآورده‌های خونی را در اختیار متقاضیان آن قرار دهد.
اما آنچه این روزها بسیار در مورد آن صحبت می‌شود مصرف بیش از اندازه و فراتر از نیاز بیماران در بیمارستان‌های کشور با تجویز پزشکان است.
در مورد اینکه مصرف خون و فرآورده‌های خون یا حتی دارو در ایران زیاد است بحثی نیست. ایران جزء کشورهایی به حساب می‌آید که مردم آن نسبت به سایر کشورها دچار کم‌خونی‌های شدید هستند.
کسانی که با عنوان کم‌خونی به ما مراجعه می‌کنند کم‌خونی‌شان بیش از حد معمول است.
در اتاق‌های عمل بیش از حد معمول خون مصرف می‌شود. پزشکان ما به استفاده بیش از حد مجاز خون عادت کرده‌اند. همین باعث شده قبل از انجام عمل سریعا دو واحد خون را رزرو کنند. این عادت نه‌تنها باعث می‌شود سرعت انجام عمل کم شود و بلکه این کار در حالی انجام می‌شود که بیمار نیازی به خون ندارد.
در اکثر کشور‌های پیشرفته سعی می‌شود تا حد امکان خونی به بیماران تزریق نشود چون خود تزریق خون هم مشکلاتی را ایجاد می‌کند، ممکن است مریض نسبت به تزریق خون حساسیت داشته باشد، یا بیماری دیگری به مریض منتقل شود یا اختلال گروهی خونی به دلیل تزریق خون ایجاد شود.
تصور من بر این است که خون در کشور ما بیش از حد معمول در اتاق عمل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. پزشکان باید به این نکته توجه کنند تا زمانی که به خون احتیاج نباشد نباید آن را رزرو یا در مرحله بعدی تزریق کنند. هر چقدر از تزریق خون به دور باشیم خود پزشکان راحت‌تر هستند و از دردسر‌های بعدی آن در امان خواهند بود.
اما دلایلی که پزشکان بیش از حد معمول از خون استفاده می‌کنند این است که از کم‌خونی بیماران خود در هراس هستند. با این کار فکر می‌کنند از کم‌خونی بیمار پیشگیری می‌کنند. پزشکان احساس می‌کنند با این کار عمل جراحی آنها تضمین شده است.
به نظر می‌رسد تدوین یک پروتکل در مورد میزان مصرف خون در اتاق عمل ضروری به نظر می‌رسد و پزشکان باید ملزم به رعایت آن شوند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.77674s, 18q