استفاده بيماران ديابتي از نان، سبزيجات و لبنيات در رژيم غذايي

۱۳۸۷/۰۶/۱۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12122
استفاده بيماران ديابتي از نان، سبزيجات و لبنيات در رژيم غذايي
دكتر معدنچي با اشاره به لزوم وجود تنوع گروه‌هاي غذايي افزود: بيماران ديابتي بايد از نان، سبزيجات و لبنيات و غيره در رژيم غذايي خود استفاده كنند و با كاهش حجم غذا در هر وعده و افزايش تعداد وعده‌هاي غذايي از بروز اختلالات گوارشي و بالا رفتن قند خون جلوگيري كنند.

وي درباره خوردن سحري توصيه كرد: بهتر است از قندهاي پيچيده و غلات سبوس دار و برنج پخته شده همراه با حبوبات كه سرعت هضم كمتر و خاصيت سيركنندگي بيشتري دارند در سحري استفاده شود و از خوردن گوشت و غذاهاي سرخ شده و نوشيدني‌هاي كافئين دار مانند چاي،‌ قهوه و نوشابه پرهيز شود.

مشاور تغذيه مركز پزشكي بيماري‌هاي خاص در ادامه اظهار كرد: بيماران ديابتي هنگام سحر بايد غذاي سبك مصرف كنند تا بعد از غذا و در طول روز احساس رخوت و سستي نداشته باشند. همچنين 15 تا 20 دقيقه قبل از سحري مايعات بنوشند و زمان زيادي را براي جويدن غذا صرف كنند، همچنين بعد از غذا نيز بلافاصله به خواب نروند تا دچار سوء هاضمه نشوند.

دكتر معدنچي در ادامه در خصوص افطار نيز توصيه كرد: روزه داران سعي كنند افطار را با نوشيدني گرم آغاز كرده و از مواد غذايي سبك استفاده كنند. از سوي ديگر، فاصله زماني حداقل يك ساعت ميان افطار و شام رعايت شود.

مشاور تغذيه مركز پزشكي بيماري‌هاي خاص اظهار كرد: اين بيماران حتي‌الامكان از غذاهاي حاوي قندهاي ساده طبيعي مانند توت و خرما استفاده كنند و از خوردن شيريني‌جاتي نظير شله زرد و حلوا و غذاهاي پرچربي كه سبب تشنگي مي‌شود در افطار پرهيز كنند.

وي، بهترين زمان تامين آب مورد نياز بدن در ماه رمضان را فاصله زماني ميان افطار و شام دانست و توصيه كرد: در هنگام افطار مايعات ننوشيد زيرا سبب بروز سوء هاضمه مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.42017s, 19q