چاقي درکشوربيش از5/8و اضافه وزن بيش از 5/16ميليون نفراست

۱۳۸۷/۰۶/۲۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12319
چاقي درکشوربيش از5/8و اضافه وزن بيش از 5/16ميليون نفراست
براساس آمارهاي سازمان بهداشت جهاني درحال حاضر در دنيا حدود يک ميليارد نفر داراي اضافه وزن و 300ميليون نفر چاق هستند، و همچنين گزارش هاي وزارت بهداشت ،درمان وآموزش پزشکي نيز حاکي است که در کشورمان نيز بيش از 5/8ميليون نفر چاق بوده و5/16ميليون نفر افزايش وزن دارند.
کارشناسان تغذيه مي گويند: در بدن افراد هورموني به نام "لبتين " وجوددارد که نقش آن کنترل اشتها و تنظيم رژيم هاي غذايي است ، عملکرد اين هورمون در افراد چاق مختل شده و کنترلي در اشتهاي آنان صورت نمي گيرد و مي تواند بر تواناييهاي تحصيلي و ادراکي افراد چاق تاثير منفي گذارد.
به گفته متخصصان تغذيه، يکي از دلايل کاهش حافظه و قدرت ادراک در افراد چاق اين است که به خاطر افزايش اشتها، توانايي سلولهاي عصبي مغز اين افراد پايين مي آيد، لذا نمي توانند به طور طبيعي محرکهاي طبيعي را پاسخ دهند، از سويي ديگر ثابت شده است مقدار کم "لبتين" قدرت سلولهاي عصبي مغز را تا سه برابر بالا مي برد.
"ليلا آزادبخت " متخصص تغذيه و محقق مرکز تحقيقات غدد درون ريز و متابوليسم دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي دراين زمينه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعي ايرنا، رسيدگي به دو معضل چاقي و اضافه وزن را بسيار مهم دانست وگفت : با توجه به اينکه چاقي و افزايش وزن با بسياري بيماريها مرتبط است و يا مي تواند زمينه سازانواع بيماريها باشد ، بايد با اقدام ملي با اين دومعضل مقابله کرد تا سلامت افراد جامعه ، سرمايه هاي ملي و درنهايت رشد و توسعه درکشور به مخاطره نيافتد.
به گفته آزاد بخت ، بهترين روش عملي براي کاهش وزن در درازمدت استفاده ترکيبي از بهترين رژيم هاي غذايي است ، رژيمهايي که مبتني بر کم کردن کربوهيدراتها و چربي هستند.
وي افزود:رژيمهاي غذايي کم کربوهيدرات که اغلب نيازمند مصرف مقادير زيادي ميوه، سبزيجات و حبوبات است در ابتدا مي تواند به طور چشمگيري به کاهش وزن کمک کند و حتي مي تواند بهتر از رژيم هاي کم چربي عمل کند.
به اعتقاد وي ، هرچقدر رژيم غذايي سخت تر و خشن تر باشد تعهد افراد نسبت به آن کمتر
مي شود، چرا که غير ممکن است فردي بتواند چند سال بدون مصرف کربوهيدرات زنده بماند.
آزادبخت گفت :امروزه 30درصد افراد بالغ از چاقي رنج مي برند و بر خلاف گسترش صنايع مختلف براي کاهش وزن ، هنوز بسياري از مردم از اين مشکل در رنج هستند ولي بهترين راه کاهش وزن ،کم کردن چربي موادغذايي تا 10درصد است.
وي به آمارهاي سازمان بهداشت جهاني استناد کرد و افزود: بر اساس گزارش اين سازمان ، آمار افراد چاق تا سال2025 به 333 ميليون نفر مي رسد.
اين متخصص تغذيه با بيان اينکه برخلاف تصور عامه ،برخي افراد درماه مبارک رمضان نيز افزايش وزن مي شوند گفت: افراد سعي کنند در ماه رمضان هنگام افطار پرخوري نکنندچراکه بد غذا خوردن هنگام افطار و شام عامل مهمي درافزايش وزن است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.60593s, 21q