بهترين و بدترين آب‌ميوه‌ها براي سلامتي شما

۱۳۹۳/۰۷/۳۰ - ۱۲:۲۳ - کد خبر: 124579

سلامت نیوز: آب‌ميوه‌هاي آماده‌اي که در بازار موجودند، از لحاظ مفيد بودن يکسان نيستند، بهترين آنها به سلامتي شما از جنبه‌هاي متفاوت کمک مي‌کنند، و بدترين آنها چيزي در حد آب قند هستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از هفته نامه سپید، در مورد آب ميوه‌هاي آماده توجه به اين نکات به شما کمک مي‌کند:


بهترين انتخاب: آب سبزيجات

نوشيدن آب سبزيجات مانند آب گوجه‌فرنگي راهي آسان براي اضافه کردن مواد مغذي گياهي مفيد به رژيم غذايي‌تان است. ليکوپن موجود در آب گوجه‌فرنگي ظاهرا خطر سرطان پروستات را کاهش مي‌دهد. آب چغندر ممکن ست فشار خون را کاهش دهد. آب سبزيجات گوشتي همچنين حاوي فيبر است که به کنترل گرسنگي شما کمک مي‌کند. آب سبزيجات شکر بسيار کمتر و کالري کمتري نسبت به آب ميوه‌هاي معمول دارد.


بدترين انتخاب: کوکتل آب ميوه

در مورد نام‌هايي مانند کوکتل آب ميوه، نوشابه با رايحه ميوه، يا نوشابه ميوه‌اي حساس باشيد. اغلب اين فرآورده‌ها تنها حاوي مقدار اندکي آب ميوه واقعي هستند. اجزاي عمده اين محصولات معمولا آب و مقداري از نوعي شکر مانند شربت ذرت داراي فروکتوز بالا است. از لحاظ تغذيه‌اي اين نوشيدني‌ها شبيه اغلب نوشابه‌هاي گازدار هستند: پر از شکر و کالري، اما با مواد مغذي کم. پژوهش‌ها نشان مي‌دهد که آب‌ميوه‌هاي شيرين‌شده کودکان را در معرض چاقي و ساير مشکلات سلامتي قرار مي‌دهد.


آب ميوه بدون قند افزوده شده

اما در مورد نوشيدني‌هاي با نام «آب ميوه خالص بدن قند افزوده شده» در بازار عرضه مي‌شوند، چه بايد گفت؟ در اين مورد حتي اگر واقعا قندي به آب ميوه اضافه نشده باشد، مشکل اين است که آب ميوه حتي در شکل طبيعي‌اش پر از قند و کالري است. يک فنجان آب سيب خالص به اندازه برخي شکلات‌هاي ميله‌اي قند دارد.براي همين بسياري از کارشناسان توصيه مي‌کند نوشيدن اين آب ميوه‌ها را هم به يک وعده در روز محدود کنيد.

انتخاب‌هاي خوب:

1) آب انار

اگر قرار باشد تنها يک ليوان آب ميوه در روز بنوشيد، بايد به گزينه خوبي روي آوريد، يعني آب ميوه‌اي که در هر جرعه آن بيشترين مواد مغذي را به شما مي‌رساند.

در صدر فهرست اين آب ميوه‌‌ها آب انار قرار مي‌گيرد. گرچه آب انار قند و کالري بالايي دارد، اما مقدار فراواني آنتي‌اکسيدان را به شما مي‌رساند. به نظر مي‌رسد اين مواد از کارکرد مغز محافظت مي‌کنند و باعث پيشگيري زا سرطان مي‌شوند. در يک بررسي مصرف 250 گرم آب انار در روز خطر عود سرطان پروستات را کاهش داد.

2)آب گيلاس

آب گيلاس علاوه بر اينکه حاوي مقدار زيادي مواد آنتي‌اکسيدان است، ظاهرا داراي خواص ضدالتهابي هم هست. بر اساس يک بررسي نوشيدن آب گيلاس پيش و پس از فعاليت بدني درد عضلاني ناشي از ورزش را کاهش مي‌دهد.

3) آب انگور قرمز

آب انگور قرمز مي‌تواند براي قلب مفيد باشد. آب انگور قرمز حاوي آنتي‌اکسيدان‌هاي قدرتمندي است که احتمالا به پيشگيري از بيماري‌هايي مانند بيماري قلبي کمک مي‌کنند.نکته مهم اين است که آب انگور قرمز از همه دانه انگور شامل دانه، پوست و گوشت ساخته مي‌شوند. هنگامي که شما انگور تازه مي‌خوريد، مواد مغذي موجود در دانه‌هاي انگور را از دست مي دهيد.

آب پرتقال چطور است؟

آب پرتقال يک نوشيدني پرمصرف است، ‌اما آيا اين نوشيدني محبوب ارزش مصرف مرتب را دارد؟ خبر خوب اين است که آب پرتقال مملو از ويتامين C است، که به خاطر اثرات تقويت‌کننده دستگاه ايمني‌اش مشهور است. به علاوه آب پرتقال‌ها را اغلب با کلسيم و ويتامين َD غني مي‌کنند، مواد مغذي که براي سلامت و استحکام استخوان‌ها لازم است.

آب پرتقال شيرين‌نشده کالري کمتري نسبت به آب انگور دارد. اما در مقابل ميزان مواد آنتي‌اکسيدان‌ آن نسبت به آنها کمتر است.
منبع:LiveSciece

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.84468s, 19q