ارتباط ویروس تبخال با آلزایمر

۱۳۹۳/۰۸/۰۳ - ۱۱:۳۵ - کد خبر: 124838

سلامت نیوز: متخصصان سوئدی در دو مطالعه به ارتباط میان ویروس تبخال با افزایش احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر پی بردند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، این متخصصان اظهار داشتند: شناسایی یکی از عوامل ایجاد‌کننده بیماری آلزایمر یعنی ویروس تبخال یک موفقیت در مسیر شناخت بیشتر آلزایمر به حساب می‌آید.

دکتر «هوگو لاوهیم»، یکی از متخصصان این بررسی گفت: اینکه درمان تبخال با داروهای ضدویروسی می‌تواند روند پیشرفت بیماری آلزایمر را کُندتر کند هنوز مشخص نیست اما شناسایی این رابطه، یافته ارزشمندی در مطالعات آزمایشگاهی به حساب می‌آید. هر چند هنوز اطمینانی از رابطه علت – معلولی بین بیماری آلزایمر و ویروس تبخال وجود ندارد.

از سوی دیگر دکتر «سام گاندی» از مرکز سلامت شناختی بیمارستان Mount Sinai در نیویورک گفت: ادعای ارتباط آلزایمر با تبخال نمی‌تواند حقیقت داشته باشد. در این بررسی به مکانیزم این ارتباط اشاره‌ای نشده است و اطلاعات جدید به نظر قطعی نیست.

تب‌خال یک عفونت رایج است که 90 درصد مردم به آن مبتلا می‌شوند و یک ویروس عامل ایجاد‌کننده آن است. متخصصان سوئدی معتقدند که فرضیه‌ ارتباط‌ دهنده ویروس تبخال و بیماری آلزایمر این است که ویروس، سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند و فرصت می‌یابد که به مغز راه پیدا کند و روند زوال عقلی ظاهر شود.

در یکی از این بررسی‌ها روی حدود 3500 نفر و در مدت 11 سال مطالعه‌ای انجام گرفت و مشخص شد دارا بودن برخی آنتی‌بادی‌های مرتبط با عفونت تبخال خطر ابتلا به آلزایمر را تا دو برابر افزایش داده است. در مطالعه دوم، نمونه‌های خون 360 بیمار مبتلا به آلزایمر حدود 9 سال قبل از تشخیص بیماری جمع‌آوری شده بود. سپس متخصصان به مقایسه نمونه خون آنان با نمونه خون افراد سالمی پرداختند که در آنها ارتباطی بین آلزایمر و تبخال مشاهده نشده بود. در ابتدا ارتباطی بین ویروس تبخال و آلزایمر مشاهده نشده اما پس از آن وقتی تنها نمونه خون افراد مبتلا به آلزایمر که حداقل به 6.6 سال قبل بازمی‌گشت، بررسی شد متخصصان به وجود ارتباط قابل توجهی بین ویروس تبخال و خطر ابتلا به بیماری آلزایمر پی بردند.

به گزارش هلث‌ دی، متخصصان سوئدی در این دو مطالعه با استناد به یافته‌های آماری خود می‌گویند که ویروس تبخال سهم قابل توجهی از تمامی موارد بیماری آلزایمر یعنی حدود 40 تا 50 درصد را به خود اختصاص می‌دهد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.7594s, 19q