عليه آلزايمر مسلح شويد

۱۳۹۳/۰۸/۱۵ - ۰۹:۵۰ - کد خبر: 126345
عليه آلزايمر مسلح شويد

سلامت نیوز: براي داشتن يک حافظه قوي نيازي به پرداختن هزينه زياد نيست. همچنين راه پيچيده و غيرممکني براي بالابردن عملکرد ذهنتان وجود ندارد، بلکه راه‌هاي رسيدن به اين هدف بسيار ساده و در عين حال لذت بخش و سرگرم‌کننده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از هفته نامه زندگی مثبت،بازي‌هايي که در زير به شما معرفي مي‌کنيم، عملکرد ذهنتان را بالا خواهد برد. سعي کنيد روزانه يا هفتگي يکي از اين بازي‌ها را انجام دهيد. مطمئن باشيد با پرداختن به اين بازي‌ها تقويت ذهنتان کمک بزرگي کنيد.


شطرنج

يکي از بازي‌هايي که باعث بالابردن حافظه شما مي‌شود، بازي شطرنج است. اين بازي در هر لحظه شما را با يک چالش جديد روبرو مي‌کند و افراد براي حل مساله بيشتر ذهن خود را به تکاپو مي‌اندازند. مغز شما مانند يک ماهيچه است و هر چقدر بيشتر از آن استفاده کنيد، باعث تقويت آن شده‌ايد و شطرنج يکي از تمريناتي است که به اين موضوع کمک زياد‌ي مي‌کند. در يک تحقيق که روي افراد بالاي 75 سال انجام شد، نشان داد پرداختن به فعاليت‌هايي مانند بازي شطرنج که باعث درگير شدن بيشتر ذهن براي حل مساله مي‌شود، تا حدود زيادي از آلزايمر جلوگيري مي‌کند. علاوه بر اين شطرنج قوه خلاقيت را تقويت کرده و قدرت حل مساله را تا حدود زيادي بالا مي‌برد.


جدول

جدول کلمات متقاطع يکي از بازي‌هاي سرگرم‌کننده و در عين حال مفيد براي تقويت عملکرد ذهنتان است. جدول هم باعث به چالش کشاندن ذهن شما شده و در حين لذت بردن از حل مساله کارايي مغزتان را دوچندان مي‌کند. يکي از فوايد جالب جدول اين است که علاوه بر حل مساله بعد از پر کردن يک خانه حس پيروزي خاصي به فرد دست داده که در آرامش ذهني افراد تاثير زياد‌ي دارد. علاوه بر اين وقتي براي مدتي از سروصدا و همهمه دنياي بيرون به جدول پناه مي‌بريد، گويي وارد يک دنياي ديگر شده‌ايد و در اين خلوت به دست آمده قوه تمرکزتان نيز بالا مي‌رود. حل کردن جدول نيز يکي ديگر از راه‌هايي است که با آن از بروز آلزايمر تا حد زيادي مانع خواهيد شد.


کاغذ و تا

يکي ديگر از بازي‌هايي که علاوه بر تقويت حافظه باعث بالارفتن قوه خلاقيت شما مي‌شود، بازي کاغذ و تا است. اين بازي در عين حال که نامي ساده دارد، براي درست کردن اشکال مختلف با کاغذ بايد ذهنتان را به کار بياندازيد و باز هم با حل مساله روبرو خواهيد بود. انواع کتاب‌هاي مختلف در اين زمينه وجود دارد که با تهيه آن مي‌توانيد هم خودتان را سرگرم کنيد و در عين حال ذهنتان را به چالش بکشانيد. اين کتاب‌ها از آموزش اشکال بسيار ساده شروع شده و به‌تدريج در آموزش‌هاي بعدي تاکردن کاغذ کمي پيچيده‌تر شده و همين موضوع نوعي چالش براي ذهنتان به حساب مي‌آيد. يکي ديگر از مزيت‌هاي بزرگ اين بازي اين است که مي‌توانيد در کنار فرزندانتان به اين بازي بپردازيد و علاوه بر سرگرم کردن آنها خودتان نيز از فوايد اين بازي بهره ببريد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.14714s, 19q