مصرف ماهي تغذيه شده ازجلبک هاي سمي براي انسان مشکل سازنيست

۱۳۸۷/۰۸/۰۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 13127
مصرف ماهي تغذيه شده ازجلبک هاي سمي براي انسان مشکل سازنيست
کاظم عبدي در گفت وگو با ايرنا افزود:آنچه که منع مصرف آن مورد تاکيد است ماهياني است که بر اثر تغذيه از جلبکهاي سمي مرده اند که با توجه به باورهاي مذهبي ،مردم خود در هرشرايطي از مصرف ماهيان مرده خودداري مي کنند.
وي ادامه داد:پديده شکوفايي جلبکي (بلوم ) پديده جديدي نيست و در گذشته نيز در ايران و ساير نقاط جهان مشاهده شده است. عبدي يادآورشد:اين پديده دلايل زيادي دارد که از جمله آنها مي توان به گرمترشدن آب درياها و سرازيرشدن انواع فاضلابها و کودها به آب دريا اشاره کرد.
وي درعين حال با استناد به نتيجه تحقيقاتي که در ساير نقاط دنيا انجام شده است، اظهار داشت:به کساني که مبتلا به بيماريها و حساسيتهاي تنفسي و پوستي هستند توصيه مي شود در آبهاي مناطق ساحلي که اين جلبکها ديده شده اند شنا نکنند.
کاظمي همچنين به افراد مبتلا به آسم و ديگر بيماريهاي ريوي توصيه کرد: بدليل احتمال انتشار مواد مضر از طريق هوا ،از ورزش درسواحل اين گونه مناطق خودداري کنند.
کاظمي تصريح کرد: با توجه به بررسيهاي انجام شده ، مشکلات بوجود آمده در حدي نيست که موجب وحشت عمومي شود. اين مسئول يادآوري کرد:سم ياد شده علائم ظاهري ندارد و تشخيص آن محتاج آزمايشگاههاي دقيقي است که تعداد آنها در دنيا محدود است و در مورد اخير نيازي به انجام اينگونه آزمايشهاي سم شناسي نبوده است .
مديرکل دفتربهداشت و مبارزه با بيماريهاي سازمان دامپزشکي کشوردرعين حال خاطرنشان کرد:پليس،محيط زيست و ديگر ارگانهاي ذيصلاح، بايد نسبت به اطلاع رساني هوشيارانه در اين زمينه اقدام کرده و در مناطق مرتبط نيز،با نصب پارچه نوشته و ديگر روشها،مطالب مورد نياز را به مردم و ساکنين محلي منتقل کنند.
اداره کل حفاظت محيطزيست هرمزگان روز گذشته ضمن بررسي علمي پديده بلوم ، با اشاره به تلفات آبزيان برخي مناطق هرمزگان نسبت به ضرورت عدم مصرف آبزيان درمناطق آلوده، هشدارجدي داده بود.
اين پديده که با قرمزشدن رنگ دريا در برخي نقاط همراه بود، از يکماه قبل در هرمزگان آغاز شده و از حدود دو هفته قبل نيز مواردي از تلفات آبزيان گزارش شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.31406s, 19q