کتاب تعرفه سلامت ویرایش می شود

۱۳۹۳/۱۱/۱۰ - ۱۹:۱۵ - کد خبر: 136920

سلامت نیوز: وزرای بهداشت و رفاه و رئیس كل سازمان نظام پزشکی، مهمترین هدف از اجرای کتاب تعرفه سلامت را حفاظت مالی از مردم در مقابل هزینه های سلامت اعلام کردند

به گزارش مهر، در بیانیه مشترک وزرای بهداشت و رفاه و رئیس کل سازمان نظام پزشکی، آمده است: علی رغم سعی و تلاش فراوان گروه‏های کارشناسی و انجمن‏های علمی با توجه به وسعت و پیچیدگی خدمات سلامت، نقائصی در این کتاب وجود داشت که باید بسرعت مرتفع می‏گردید. لذا مجدداً کمیته های مذکور تشکیل و ضمن اخذ نقطه نظرات انجمن های علمی و رفع اشکالات مطروحه، در خدماتی که نیاز به حمایت بیشتر بود، رشد مناسبی اعمال شد.

بنابراین گزارش، متن کامل بیانیه مشترک در خصوص ویرایش کتاب ارزش نسبی خدمات سلامت کشور، بدین شرح است:

ملت شریف و بزرگوار ایران، جامعه فاخر و فرهیخته پزشکی کشور

در خصوص کتاب ارزش نسبی خدمات سلامت سال 1394 کشور که در جلسه 57 شورای عالی بیمه خدمات درمانی با اکثریت آراء و با هماهنگی و همسوئی کامل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان نظام پزشکی و سازمان‏های بیمه‏گر تصویب گردید، طرح نکات ذیل با مردم عزیز و جامعه خدوم پزشکی کشور ضروری می باشد:

1. همگان شاهد هستید که دولت تدبیر و امید به رغم تنگناها و مضایق گوناگون، رفاه و سلامت آحاد جامعه را اولویت اساسی خود قرار داده و در تحقق این هدف والا از هیچ کوششی دریغ ننموده است.

2 جرای طرح تحول نظام سلامت و تعمیم پوشش بیمه همگانی برای آحاد ایرانیان مبتنی بر سیاست های کلی سلامت ابلاغیه مقام معظم رهبری نماد بارز عزم دولت در جهت ارتقاء سطح رفاه و سلامت مردم است.

3. هدف اصلی طرح حفاظت مالی از مردم در مقابل هزینه های سلامت و ارتقاء سطح دسترسی و بهرمندی مردم از مراقبت های سلامت است.

4. یکی از پیش نیازهای سلسله اصلاحات نظام سلامت، ایجاد تعادل در ارزش نسبی خدمات سلامت است. به نحوی که همه گروه های ارائه کننده خدمت احساس رضایت داشته باشند.

5. قریب به سه دهه، کتابی مبنای ارزش گذاری خدمات تشخیصی درمانی بود که به اذعان همه دست اندرکاران نظام سلامت، فاقد تناسب و تعادل درون رشته ای و بین رشته ای بود. موضوعی که هم ارائه برخی از خدمات را محدود نموده بود و هم نظام آموزش پزشکی کشور را بشدت متاثر کرده و رغبت به ادامه تحصیل در برخی از رشته های مورد نیاز را از بین برده بود. بنابراین یکی از حلقه های اصلی و ضروری از سلسله اصلاحات نظام سلامت کشور، بازنگری کتاب ارزش نسبی خدمات تشخیصی درمانی بود.

6. بازنگری اولیه کتاب که از ابتدای سال 1393 و با مشارکت گسترده انجمن های علوم پزشکی و همراهی و همسوئی وزارتین، سازمان نظام پزشکی و سازمان‏های بیمه‏گر آغاز شده بود، در شهریور ماه نهائی و توسط هیات دولت تصویب و ابلاغ گردید. بیش از 300 خدمت جدید به فهرست تعهدات سازمان های بیمه گر اضافه گردید. این مهم اگرچه بار مالی به سازمان های بیمه گر تحمیل نمود ولی قاطبه ارائه کنندگان نظام سلامت را در ارائه خدمات تشویق می نماید. ضمن اینکه با اهتمام خاص دولت محترم، مقرر گردید که سهم پرداختی مردم نسبت به سال گذشته افزایش نیافته و مابه التفاوت مذکور توسط دولت تعهد و پرداخت گردد.

7. علی‏رغم سعی و تلاش فراوان گروه های کارشناسی و انجمن های علمی با توجه به وسعت و پیچیدگی خدمات سلامت، نقائصی در کتاب وجود داشت که باید بسرعت مرتفع می گردید. لذا مجددا کمیته های مذکور تشکیل و ضمن اخذ نقطه نظرات انجمن های علمی و رفع اشکالات مطروحه، در خدماتی که نیاز به حمایت بیشتر بود، رشد مناسبی اعمال شد.

8. با وجود 30 سال مطالبات انباشته نظام سلامت در شیوه ارزش گذاری خدمات تشخیصی درمانی، تغییر رویکردها و نگرش ها و انجام همه اصلاحات، نیاز به زمان است که با توجه به عزم وزارتین برای بازنگری سالیانه این کتاب، به تدریج محقق خواهد شد.

در خاتمه اعتقاد راسخ داریم که قاطبه جامعه پزشکی ضمن همراهی با همه خادمان دلسوز خود، از این آزمون مهم نیز سربلند بیرون آمده و نظام سلامت کشور و دولت محترم را در اجرای هر چه بهتر طرح تحول که ماحصل آن کاهش آلام ملت شریف ایران عزیز خواهد بود، یاری خواهند کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.80566s, 20q