سنت چهارشنبه سوری را حذف نکنیم، اصلاح کنیم

۱۳۹۳/۱۲/۰۶ - ۱۷:۰۱ - کد خبر: 139761

سلامت نیوز:چهارشنبه‌سوری یکی از سنت‌های دیرین ایرانیان است که در گذر زمان با خطراتی مواجه شده است؛ خطراتی که بعضا جبران‌ناپذیز است. هر چیزی علتی دارد که باید علت آن را جست‌و‌جو کرد. ابتدایی‌ترین کار فرهنگ‌سازی است که هم خانواده‌ها در آن نقش موثر دارند هم رسانه‌ها؛ به جای اینکه چند روز قبل و بعد از چهارشنبه‌سوری تلویزیون تصاویر وحشتناکی از این روز نشان بدهد، می‌تواند با ساختن برنامه‌هایی، فرهنگ درست این آیین را جایگزین فرهنگ غلط امروزی آن بکند.

به گزارش سلامت نیوز، حسن عشایری کارشناس مسائل اجتماعی در روزنامه آرمان نوشت: بعد از این فرهنگ سازی که باید طی برنامه‌ای مدت‌دار صورت گیرد نوبت می‌رسد به نیروی انتظامی که اولین کارش نظارت و نظم بخشیدن است. نیروی انتظامی باید در این روز در مکان‌های مشخصی حضور یابد و با این حضور و نظارت نظم و امنیت را برقرار کند و اگر مسیر به جایی رفت که امنیت با نظارت ممکن نبود، دست به عمل بزند و دخالت کند. جوانان نیاز به با هم بودن در مراسم‌ شاد دارند. این طور مراسم و سنت‌ها ویژه جوانان است وگرنه آدم‌های مسن که نمی‌روند چهارشنبه سوری اجرا کنند. جوان باید این فرصت را داشته باشد که انرژی‌اش را تخلیه کند. وقتی جوانی که می‌خواهد با دوستانش آیین چهارشنبه سوری را اجرا کند، می‌بیند از این کار منع شده، عصبی می‌شود و بیشتر مُصر می‌شود تا حتما کارش را انجام دهد و حتما هم همین کار را می‌کند با این تفاوت که آن عصبانیت باعث می‌شود که به اقدامات خطرناکی دست بزند. به علاوه مگر می‌شود چیزی را به صرف خطر داشتن ممنوع کرد؟

آمار تصادفات سالانه در ایران و تعداد کشته‌ها و معلولیت‌های به جا مانده از این تصادفات به قدری بالاست که واقعا ناراحت‌کننده و اسفبار است، اما مگر می‌شود برای جلوگیری از این خطرات رانندگی را ممنوع کرد؟ الان در همه جای دنیا مراسمی وجود دارد که ممکن است خطراتی را نیز به دنبال داشته باشد، اما کشورهای مختلف تمامی تلاش‌شان را به کار می‌گیرند تا هم با فرهنگ‌سازی و هم با تغییر برخی از کارهایی که ایجاد خطر می‌کنند، چیزهای غلط را اصلاح کنند نه اینکه از بین ببرند. برای مثال بازی رایج گاوبازی در اسپانیا همواره خطراتی را در پی دارد، اما با تغییراتی که در آن اعمال کرده‌اند و همین‌طور با فرهنگ‌سازی شرایطی را فراهم آورده‌اند که هم مردم آسیب نبینند، هم حیوانات و هم سنت‌شان پا برجا بماند و انرژی جوانان نیز تخلیه شود. در بسیاری از کشورهای دنیا به نحوی سنت‌هایی را که می‌توانند خطرآفرین باشند، کنترل کرده‌اند که حتی از کشورهای دیگر به عنوان توریست برای تماشای آن می‌روند.

بعد چرا ما به جای اصلاح باید سنتی چند هزار ساله را حذف کنیم؟ هیجانات جمعی را نباید قطع کرد بلکه باید کانالیزه کرد. وقتی در جایی با مشکل و نابهنجاری مواجهیم باید برایمان پرسش ایجاد شود و دنبال پیدا کردن جوابش باشیم نه اینکه کلا سوال را پاک کنیم. باید دید چرا برخی از جوانان هر سال خشن‌تر از سال‌های قبل چهارشنبه سوری را برگزار می‌کنند؟ جوان می‌خواهد حرف بزند، دوست دارد مورد توجه باشد و این خودش را به شکل نابهنجاری در چهارشنبه سوری نشان می‌دهد. چرا فکر نمی‌کنید این یک واکنش است به گوش نکردن ما به حرف‌های جوانان؟ یادمان باشد کسی که به شیشه سنگ می‌زند می‌خواهد با کسی که آن طرف شیشه است حرف بزند، ارتباط برقرار کند؛ اگر این ارتباط برقرار نشود، اگر کسی که پشت شیشه است با صدای آن سنگ ریزه توجهی نکند آن شخص ممکن است برای اینکه او را متوجه خودش بکند سنگ سنگین‌تری بردارد که ناخواسته شیشه را بشکند. پس به جای حذف کردن بهتر است با جوانان ارتباط برقرار کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.98683s, 18q