در سومين سمينار تخصصي طب سنتي با رويكرد پيشگيري و خود مراقبتي مطرح شد؛

56 قلم داروی گياهي تحت پوشش بيمه است

۱۳۹۳/۱۲/۰۶ - ۱۱:۵۸ - کد خبر: 139793

سلامت نیوز: معاون طب سنتي وزير بهداشت از تدوين بسته آموزشي طب سنتي براي بهورزان و ورود اين طب در شبکه بهداشت خبر داد و گفت: 56 قلم داروي گياهي تحت پوشش بيمه است اما متاسفانه پزشکان از آن اطلاعي ندارند

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آفرينش، محمود خدادوست در سومين همايش تخصصي طب سنتي سمينار با رويكرد پيشگيري و خود مراقبتي كه مورخ 5 اسفند ماه برگزار شد، افزود: متوليان سلامت بايد ميزان سواد و آگاهي مردم را در اين زمينه افزايش دهند چرا که در غير اين صورت خود مراقبتي به خود درماني تبديل مي‌شود.

وي ادامه داد: مثلاً افراد مبتلا به ديابت در طول يک سال فقط 3 ساعت از وقت خود را تحت مراقبت‌هاي تخصصي مي‌گذراند و در ساير اوقات براي کنترل بيماري خود از مشاوره ديگران يا خودمراقبتي استفاده مي‌كنند.

دكتر خدادوست، تصريح كرد: سازمان جهاني بهداشت نيز در سال 2014 شعار خود مراقبتي را انتخاب کرد و در کشور ما نيز پيام طب سنتي بر همين اساس است.

وي با بيان اينكه امروزه متاسفانه خود مراقبتي به خود درماني تعبير مي شود، اظهار داشت: در کشور ما نيز به طور ميانگين 40 تا 50 درصد مردم به دليل چاقي و سبک زندگي به بيماري کبد چرب مبتلا هستند.

رئيس شوراي سياست‌گذراي طب سنتي وزارت بهداشت تغيير سبک زندگي را نخستين خط مداخله براي پيشگيري از بيماري‌ها دانست و گفت: 6 اصل مهم طب سنتي شامل آب و هوا، خوردن و آشاميدن، خواب و بيداري، حرکت سکون، استفراغ و احتباس و امراض نفساني است و متخصصان طب سنتي بايد در پيشگيري به اين اصول توجه کنند به عنوان مثال بهترين زمان خواب بين ساعت 22 شب تا 2 صبح است و پس از طلوع آفتاب از نظر علمي بيشترين ميزان ترشح هورمون رشد انجام مي‌شود به همين دليل فرد در آن زمان نبايد بخوابد.

معاون طب سنتي وزير بهداشت، علاوه بر ابعاد سه‌گانه سلامت بر سلامت معنوي نيز تأکيد كرد و گفت: اگر به دنبال سلامت هستيد بايد از جسم، روح و روان مراقبت کنيد اگر فردي به طور مثال حسود است دچار زخم معده و ناراحتي‌هاي گوارشي مي‌شود.

دكتر حسين رضايي زاده در ادامه اين سمينار، اظهار داشت: گاهي انتظاراتي از دانشکده هاي طب سنتي مي رود يا مداخلاتي انجام مي شود که سودي جز ضربه رساندن به بالندگي طب سنتي ندارد.

وي ادامه داد: اگر دانش در رابطه با طب سنتي در دانشکده هاي آن ثابت نشود در خارج دانشگاه مي تواند توفان و سر و صدا به پا کرده اما به طور قطع آن دانش ، ماندگار نخواهد شد.

دكتر رضايي زاده در اين خصوص عنوان كرد: براي احياي طب سنتي نياز به حمايت هاي سياسي داريم اما اگر اين حمايت ها به مداخلات تبديل شود، اشتباه است.

دبير علمي همايش تخصصي طب سنتي، تصريح كرد: مايل هستيم به جاي آنکه طب سنتي را با اين ادبيات پيش ببريم، با مستندات علمي پيش رويم ؛ در اين حوزه گاهي انتظاراتي از دانشکده هاي طب سنتي مطرح مي شود که لازم است تذکر دهم اهداف و چارچوب دانشکده ها و معاونت طب سنتي وزارت بهداشت کاملا مشخص است.

رييس دانشكده طب سنتي، يادآور شد: طب سنتي ايراني ، ضوابطي دارد که گاهي نمي توانيم اين ضوابط را در قالب دانش تجربي امروز بيان کنيم بنابر اين تلاش مي شود که آن را با نگاه اجتهادي مناسب با شرايط روز استخراج کنيم.

رضايي زاده با بيان اينكه طب سنتي بايد بر اساس منابع مكتوب و نه منابع من درآوردي احيا شود، اظهار داشت: دانش طب ايراني طبق آنچه حکما بر آن تاکيد دارند ، يک دانش تجربي بوده پس قابل نقد، آزمون، خطا ، پژوهش و بررسي است.

وي تصريح کرد: طب سنتي هيچگونه قداستي ندارد اگرچه به خاطر آميخته بودن با آموزه هاي اسلامي، قابل احترام است.

دبير علمي همايش تخصصي طب سنتي، تاكيد كرد: هيچ هاله و مصونيتي براي طب ايراني به عنوان دانش تجربي وجود ندارد و مطالب علمي نبايد با قداست ، مخدوش شود؛ ايجاد يک درک مثبت از طب ايراني و تاکيد بر ارزشمند بودن آن و توليد شواهد براي اين طب، مهم‌ترين وظيفه ما به شمار مي‌رود.

دكتر رضايي زاده در خصوص برخي انتقادها در ارتباط با برخي نگاه ها به طب سنتي گفت: تمام تلاش ما در اين راستاست که به جاي ايجاد يک سيستم موازي طب سنتي با جامعه پزشکي فعلي ، تمام مجموعه پزشکي در خدمت طب سنتي باشد.

دبير علمي همايش تخصصي طب سنتي، ادامه داد: از اين رو بسياري از طرح‌هاي تحقيقاتي طب سنتي را در مراکز تحقيقاتي غير طب سنتي پيش برده ايم و تلاش داريم تا دانش طب سنتي را در کنار پزشکي نوين به گونه‌اي تلفيق کنيم که با کيفيت‌ترين و در دسترس‌ترين دانش را به شرط ايمن و موثر بودن فارغ از تعصب ها به کار گيريم.

وي تصريح كرد: برخي مفاهيم طب سنتي را نمي توان با برخي روش‌هاي علمي امروزي بيان کرد اما لازم نيست آن را در بوق و کرنا کنيم چون از سوي ديگر مباحث روشن و مفيد زيادي دارد.

دكتر رضايي زاده خاطر نشان كرد: طي چند دهه اخير در حوزه خودمراقبتي ، هيچ دانشي مانند طب سنتي و طب مکمل نتوانسته به مردم آموزش دهد و هدف ما جوانان و نوجوانان است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
10.1683s, 21q