استانی که بيشترين تعداد مبتلا به کمبود فاکتور 13 در جهان را دارد

۱۳۹۳/۱۲/۱۰ - ۱۵:۱۹ - کد خبر: 140221

سلامت نیوز: آمار بالاي ازدواج هاي فاميلي، مهم ترين علت بالا بودن تعداد مبتلايان به اين بيماري در استان است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سازمان انتقال خون ایران ،مديرکل انتقال خون بسيستان و بلوچستان گفت: براساس آمارهاي ثبت شده در بانک اطلاعات جهاني هموفيلي، آمار کمبود فاکتور 13 در جهان برابر با يک نفر در هر ميليون نفر است اما متأسفانه در سيستان و بلوچستان اين آمار برابر با 90 نفر در هر ميليون است.

دكتر سهيلا خسروي خاطرنشان مي کند: کمبود فاکتور 13 يکي از نادرترين بيماري هاي انعقادي است که متأسفانه این استان بالاترين تعداد افراد مبتلا به آن را دارد. وي با اشاره به دلايل افزايش اين بيماري افزود: آمار بالاي ازدواج هاي فاميلي، مهم ترين علت بالا بودن تعداد مبتلايان به اين بيماري در استان است.

به گفته وي بيماري هايي همچون فاکتور انعقادي 13 زمينه ارثي دارد و در صورتي که پدر و مادر هر دو داراي ژن معيوب باشند، زمينه انتقال آن به فرزند فراهم مي شود؛ به همين خاطر اين بيماري در ازدواج هاي فاميلي شايع است.وي با بيان اين که ازدواج هاي فاميلي سبب انتقال ژن معيوب به نسل بعد خانواده مي شود لذا زمينه شيوع بيشتر اين بيماري را ايجاد مي کند، گفت: افراد مبتلا به کمبود فاکتور13 دچار خونريزي در تمام نقاط بدن مي شوند.

همچنين بهبود ديرهنگام زخم ها به ويژه در بدو تولد، بهبود ديرهنگام زخم بند ناف و خونريزي دهاني از علايم آن است.وي متذکر شد: يکي از مهم ترين عوارض اين بيماري خونريزي مغزي است که در صورت درمان نشدن به موقع مهم ترين عامل مرگ و مير اين دسته از بيماران خواهد بود.

وي اضافه کرد: کمبود فاکتورهاي انعقادي 11، 10، 17 و13 بسيار نادر است و اين بيماري ها به عنوان بيماري هاي نادر خونريزي دهنده شناخته مي شود

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.29389s, 20q