ده موقعیتی که بهتر است در آنها با روان‌شناسان دوست باشید

۱۳۹۳/۱۲/۱۴ - ۰۶:۵۸ - کد خبر: 140779
ده موقعیتی که بهتر است در آنها با روان‌شناسان دوست باشید

سلامت نیوز: جدای از مواقعی که هر کدام از ما دچار مشکل شده و احساس نیاز می‌­کنیم تا با روان­‌شناس یا مشاور تماس گرفته و از کمک­‌های تخصصی او بهره­‌مند شویم، آیا موقعیت­‌هایی وجود دارد که بهتر است در راستای پیشگیری از بروز مشکلات، قرار ملاقاتی با روان­‌شناس داشته و یا با شرکت در کارگاه آموزشی سطح اطلاعات خود را بالا ببریم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مجله سپیده دانایی، در این مطلب قصد داریم تا ده موقعیتی را که به صورت معمول مراجعه به روان­‌شناس می­‌تواند از بروز مشکلات تا حد زیادی جلوگیری کند و در رابطه با این موضوعات کمک کند و یا شدت مسائل را کاهش دهد، به شما معرفی کنیم. با ذکر این نکته که این موقعیت­‌ها به خودی خود آسیب­‌رسان نیستند و مراجعه به روان­‌شناس در این شرایط بیش از همه به منظور پیشگیری از بروز مشکلات بعدی است.

1.بلوغ و دوران نوجوانی

اینکه شما فرزندتان در سن بلوغ باشد و یا خودتان در حال طی کردن این دوران حساس هستید، تفاوتی ندارد، کسب اطلاعات درست و کامل در رابطه با این دوران می­‌تواند کمک بزرگی برای شما بوده و احتمال بروز مشکل را کاهش دهد.

2.شکست در روابط صمیمانه

به صورت کلی در زمانی که ما در زندگی در هر زمینه­‌ای دچار شکست می­‌شویم، نیاز به کمک داریم تا بتوانیم خودمان را پیدا کنیم و به بازسازی دوباره زندگی خود بپردازیم. اما شاید شکست در روابط صمیمانه و به اصطلاح شکست عشقی حساسیت بیشتری دارد. نکتۀ مهمی که باید به آن توجه داشته باشیم یادگیری مهارت­‌هایی است که بتواند احتمال بروز شکست را برای ما کاهش داده و یا در صورت بروز چنین اتفاقاتی آسیب‌­پذیری ما را کم کند.

3.انتخاب همسر

خوشبختانه این روزها تعداد افرادی که ترجیح می­‌دهند تا در زمینۀ انتخاب همسر از تجربۀ مشاوران و روان­‌شناسان استفاده کنند، رو به افزایش است. نکتۀ مهمی که بد نیست بدانید این است که برای شرکت در کارگاه‌­های انتخاب همسر که توسط برخی متخصصان برگزار می­‌شود لازم نیست شما نامزد کرده و یا موردی خاص را برای ازدواج در نظر گرفته باشید، بلکه می­‌توانید پیش از ورود جدی به بحث انتخاب همسر، با شرکت در این برنامه‌­های آموزشی با معیارهایی که لازم است در نظر داشته باشید آشنا شوید.

4.آغاز زندگی مشترک

آغاز زندگی مشترک، یکی از موقعیت‌های دشواری است که لازم است هر فردی در این زمینه اطلاعات کافی به دست کند. آشنایی زنان از دنیای مردان و نیز برعکس، از مهم­ترین موضوعاتی است که لازم است همسران جوان در آن زمینه اطلاعاتی به دست آورند. یادمان باشد درصد زیادی از اختلافات زناشویی به خاطر ناآشنایی همسران با ویژگی­‌های جنس مقابل و البته آشنا نبودن با مهارت­‌های مورد نیاز در زندگی مشترک است. البته یکی دیگر از ضرورت­‌های آغاز زندگی مشترک، آشنایی با مهارت‌­های لازم در زمینۀ روابط جنسی است.

5.بچه­‌دار شدن و فرزندپروری

تربیت فرزند در این دوران می­‌تواند دشواری­‌های زیادی داشته باشد. از طرفی بعد از بچه‌­دارشدن رابطۀ همسران نیز دچار نوسان­ می‌­شود. آشنایی نداشتن با مدیریت مسائل پیش آمده در رابطۀ همسران و البته آگاهی نداشتن از مهارت‌های فرزندپروری می­‌تواند تجربۀ شیرین بچه­‌دار شدن را به تجربه‌­ای استرس‌­زا و ناراحت­‌کننده تبدیل کند. یادمان باشد صرف انرژی برای آشنایی با مهارت­‌های فرزندپروری یک سرمایه‌­گذاری است که البته نتیجۀ آن نیز خیلی زود نمایان خواهد شد.


6.انتخاب رشته تحصیلی و شغل

آشنا شدن با استعدادها و توانمندی­‌های فردی یکی از اهدافی است که مشاوره­‌های شغلی می‌تواند در اختیار افراد بگذارد. البته قدم اول در انتخاب شغل شاید انتخاب صحیح رشتۀ تحصیلی در دبیرستان و سپس دانشگاه باشد. با توجه به افزایش و فراوانی رشته­‌ها و البته اهمیتی که تمایل و توانایی­‌های فردی در این زمینه بر عهده دارد، بهره گرفتن از دانش روان­‌شناسان می‌­تواند کمک کند تا انتخاب بهتری داشته باشیم.

7.به سوگ نشستن نزدیکان

از دست دادن نزدیکان و تجربه داغدیدگی، یکی دیگر از موقعیت­‌‌های دشوار زندگی است. استفاده از تجربۀ متخصصان در این موقعیت­های دشوار می­‌تواند کمک کند تا بهتر از این مرحله عبور کرده و عوارض کمتری را تجربه کنیم. توجه داشته باشید که غمگین شدن ولو به صورتی بسیار شدید، به خودی خود از نظر روان­‌شناختی مشکل تلقی نمی­‌شود، بلکه برای نمونه، طولانی شدن دورۀ سوگ و تغییرات نظام باورهاست که می­‌تواند نشان دهندۀ لزوم مشاوره با روان‌شناسی باشد.

8.تغییرات میانسالی

دوران میان‌سالی همراه با تغییراتی است که در صورت به کار نبستن شیوه‌­های مدیریتی صحیح، می­‌تواند عوارضی را به دنبال داشته و سلامت روان را با مخاطراتی روبه­‌رو سازد. به صورت معمول بسیاری از افراد در این دورۀ سنی تصور می‌کنند دیگر به سنی رسیده­‌اند که باید خودشان از عهدۀ تمامی مسائل برآمده و از دیگران و به‌ویژه جوان­‌ترها کمک نگیرند. اما خوب است به این نکته توجه داشته باشیم که آگاهی یافتن از تغییرات این دوران، خود قدم بسیار مهمی در پیشگیری از مشکلات احتمالی است.

9.ازدواج فرزندان

اینکه جوانان در زمان انتخاب همسر و ازدواج به روان­‌شناس مراجعه کنند، تا حد زیادی امر پذیرفته شده‌­ای است، اما واقعیت این است که به نظر می‌رسد برای تکمیل کار لازم است تا والدین همسران جوان نیز در زمان ازدواج آنها از خدمات روان­شناسی استفاده کنند. این نیاز را بیش از هر چیزی آمار شکایت از خانواده‌­ها بابت دخالت در زندگی همسران نشان می‌­دهد. در واقع در کشور ما یکی از دلایل مهم طلاق، دخالت خانواده‌­ها عنوان می­‌شود و چه بهتر که خانواده­‌ها برای پیشگیری از بروز مشکل از خدمات تخصصی بهره بگیرند.

10.طلاق

یکی از دشوارترین موقعیت­‌ها برای هر فردی می­‌تواند زمانی باشد که زندگی مشترک او به شکست می­‌انجامد. هر چند خدمات روان‌شناسی می‌­تواند از بروز بسیاری از طلاق­‌ها، به شرط استفادۀ صحیح و بهنگام از این خدمات جلوگیری کند، اما به هر صورت بخشی از طلاق‌­ها اجتناب­‌ناپذیرند. نکتۀ مهم این است که طلاق اگرچه به معنای پایان یافتن زندگی مشترک است، اما پایان زندگی فردی افراد نبوده و آنها حق دارند بعد از طلاق نیز از زندگی خود لذت برده و انتخاب‌های دیگری برای زندگی خود داشته باشند. روان­‌شناسی می‌­تواند در برهۀ حساس بعد از طلاق از بروز مشکلات جلوگیری کرده و به افراد کمک کند تا بهتر با این شرایط دشوار کنار بیایند و برای زندگی خود برنامه­‌ریزی تازه­‌ای داشته باشند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.34369s, 19q