پژوهشگر ايراني از يک کيلو "کاه" يک کيلو گوشت رژيمي توليد کرد

۱۳۸۷/۱۰/۰۵ - ۱۶:۴۹ - کد خبر: 14237
 پژوهشگر ايراني از يک کيلو "کاه" يک کيلو گوشت رژيمي توليد کرد
شهرام نوذري که عهده دار مديريت يک موسسه آموزش عالي علمي کاربردي به نام "تعاوني قارچ صدفي تنکابن" است تعدادي از توليدات غذايي جديد را که با استفاده از قارچ هاي پرورشي به دست آمده است، در غرفه دانشگاه جامع علمي کاربردي نمايشگاه جامع دستاوردهاي 30 ساله وزارت علوم در معرض ديد عموم قرار داده است.
وي روز سه شنبه در حاشيه برگزاري اين نمايشگاه در معرفي ويژگي هاي گوشت رژيمي به دست آمده از قارچ هاي خوراکي به ايرنا گفت: اين محصول بدون کلسترول است، مصرف آن چربي خون را کاهش مي دهد و اسيدهاي آمينه مشابه گوشت حيواني دارد.
نوذري با اشاره به اينکه 41 درصد ماده خشک اين گوشت رژيمي را پروتيين تشکيل مي دهد خاطرنشان ساخت: به علت وجود پروتيين هاي تک حلقه اي، ضريب جذب آن در بدن از پروتسين هاي موجود در حبوباتي مانند سويا بسيار بالاتر است.
به گفته وي امکان توليد قارچ گوشتي از مواد اوليه ديگري به جز کاه نيز امکانپذير است که انواع چوب، کاغذ و به طور کلي ضايعات سلولزي کشاورزي از آن جمله هستند.
نوذري يادآور شد: دوره زماني توليد قارچ گوشتي حداکثر 25 روزاست و به ازاي هر يک کيلوگرم ماده اوليه کاه يا ضايعات سلولزي کشاورزي مي توان يک کيلو قارچ خوراکي توليد کرد.
مرکز آموزش عالي علمي کاربردي تعاوني قارچ صدفي تنکابن در کنار ارائه همبرگر تهيه شده از گوشت رژيمي، محصولات متنوع ديگري که همگي از ماده اوليه قارچ با طعم هاي کاکائو، کاپوچينو، قهوه، آلبالو، توت فرنگي و گردو در آنها استفاده شده ، در اين نمايشگاه ارائه کرده است.
نمايشگاه جامع دستاوردهاي 30ساله وزارت علوم، تحقيقات و فناوري از اول دي ماه در قالب 300 غرفه در محل مصلي امام خميني (ره) برپا شده و تا پنجم دي ادامه خواهد داشت.
دراين نمايشگاه توانمندي ها و دستاوردهاي دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، مراکز رشد و پارک هاي علمي و فناوري کشوردر عرصه هاي مختلف ارائه شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.07577s, 19q