280 ميليون مترمکعب کسري آب در پايتخت

هشدار بحران آب ادامه دارد

۱۳۹۴/۰۱/۳۰ - ۱۱:۰۱ - کد خبر: 144738
هشدار بحران آب ادامه دارد

سلامت نیوز: از 422 ميليون مترمکعب آب ذخيره شده در سدهاي استان تهران، تنها مي‌توان از 270 ميليون مترمکعب آن استفاده کرد.

به گزارشسلامت نیوز به نقل از آريا، در حالي که چندي قبل وزير نيرو اعلام کرده بود که هيچ استاني وضع قابل تحمل، نرمال يا مرطوب ندارد و احتمال جيره بندي آب در تابستان وجود دارد (متن کامل خبر را اينجا بخوانيد) روز گذشته استاندار تهران با تاکيد بر اينکه هشدار بحران آب همچنان ادامه دارد از شناسايي 700 هزار مشترک پر مصرف آب در تهران و جريمه و برخورد قانوني با آنان خبر داد.به گفته هاشمي استاندار تهران در شهر تهران 700 هزار مشترک پرمصرف شناسايي شده‌اند که اگر صرفه‌جويي نکنند، روش‌هاي سخت‌گيرانه‌اي براي آنها اعمال خواهد شد تا به مديريت مصرف درست آب برسند.

280 ميليون مترمکعب کسري آب در تهران

سيدحسين هاشمي درباره بحران آب استان تهران اعلام کرده که بر اساس گزارش‌هاي واصله در شرايط عادي بايد سدهاي تهران براي تامين آب استان 700 ميليون مترمکعب آب داشته باشند که در حال حاضر 422 ميليون مترمکعب در سدهاي تهران آب است که حدود 280 ميليون مترمکعب کسري آب داريم.از 422 ميليون مترمکعبي که هم اکنون در سدهاي استان تهران جمع‌آوري شده است تنها مي‌توانيم 270 ميليون مترمکعب آن را استفاده کنيم و مابقي آن بايد در سدها بماند.

به گفته وي امسال به تمامي دستگاه‌هاي اجرايي ابلاغ شده است که بايد 20 درصد صرفه‌جويي نسبت به سالهاي گذشته در مصرف آب و برق داشته باشند و در صورت صرفه‌جويي مي‌توانيم با قطع آب مواجه نشويم.هاشمي در خصوص افرادي که ميزان مصرف آب بالايي دارند گفته که بايد براي اين افراد سقفي از مصرف آب را مشخص کرد و در صورتي که بيش از آن مصرف داشته باشند جريمه شوند.استاندار تهران با اشاره به اينکه در شهر تهران 700 هزار مشترک پرمصرف شناسايي شده‌اند اظهار داشت: اگر اين افراد مراعات نکنند روش‌هاي سخت‌گيرانه‌اي براي آنها اعمال خواهد شد تا به مديريت مصرف درست آب برسند.وي با تاکيد بر اينکه هشدار بحران آب همچنان ادامه دارد، گفت:با مديريت درست و صرفه‌جويي مي‌توانيم مصرف آب را مديريت کنيم.

ضرورت همراهي مردم در صرفه جويي مصرف آب

موضوع بحران آب مدتهاست که کشورمان را تهديد مي کند و علي رغم هشدارها هنوز هم نه مردم خيلي به آن توجه دارند و نه برخي مسئولان اقدام مناسب و سازنده اي در اين باره داشته اند.در اين راستا چندي قبل حميد چيت چيان وزير نيرو با اشاره به بارش هاي اخير اعلام کرد که نگراني ها کاهش يافته، اما همچنان نيازمند همراهي مردم در صرفه جويي مصرف آب هستيم.

به گفته وي در سال آبي جاري که از مهرماه 93 آغاز شده، تاکنون 163 ميليمتر بارندگي گزارش شده که در مقايسه با زمان مشابه سال گذشته با 192 ميليمتر و دوره درازمدت 47 ساله با 197 ميليمتر کاهش نشان مي دهد.‌در برخي استان ها مانند هرمزگان بيشترين کاهش بارش را با 64 درصد افت داريم و در استان هاي بوشهر، فارس و خوزستان هم 42 تا 44 درصد کاهش بارندگي در مقايسه دوره مشابه سال گذشته گزارش شده و در تهران هم 11 درصد کاهش بارش داريم.البته در استان هاي ديگري مانند گيلان، مازندران، آذربايجان شرقي و غربي، خراسان شمالي و رضوي، کرمان و اصفهان با افزايش بارندگي روبرو هستيم و ذخاير سدهاي ما نيز 15 ميليارد و 840 ميليون مترمکعب است که در مقايسه با سال گذشته (19 ميليارد 770 ميليون مترمکعب) کاهش نشان مي دهد.


احتمال جيره بندي آب در تابستان

وزير نيرو همچنين از احتمال جيره بندي آب در تابستان خبر داده و مي گويد:تلاش وزارت نيرو بر آن است که از جيره بندي آب جلوگيري کند، اما براي تحقق اين امر نيازمند همکاري مردم هستيم. براي کمک به مديريت مصرف از سوي مردم وزارت نيرو، تجهيزات کاهنده مصرف آب را اقساطي بين مردم توزيع مي کند.وزير نيرو با تاکيد بر اينکه ورودي آب سدهاي کشور 20 درصد کاهش داشته است گفت:هرچند با مديريت آب خروجي از سدها و با همکاري کشاورزان، آب کمتري رها شد ولي موجودي سدها 7.7 دهم درصد کاهش داشته است.چيت چيان با اشاره به اينکه بارندگي هاي روزهاي گذشته نتوانسته کاهش بارندگي دي و بهمن سال گذشته را جبران کند تصريح کرد:در غالب استان ها بارندگي کمتر از متوسط کشور بوده به طوري که 11 استان در وضعيت تنش آبي، 13 استان در تنش آبي شديد و 7 استان در وضع کم آبي قرار دارد و هيچ استاني وضع، قابل تحمل، نرمال يا مرطوب ندارد.وي با اشاره به افزايش 3 سانتيمتري ارتفاع آب نسبت به سال گذشته افزود: با اين حال بارندگي ها در کشور نسبت به سال گذشته 15 درصد و نسبت به 47 سال گذشته، 17 درصد کاهش داشته است.

آماده باش سراسري شرکت هاي آب و فاضلاب

چيت چيان همچنين از آماده باش تمام شرکت هاي آب و فاضلاب و آب منطقه اي براي تامين آب در شرايط بحران کم آبي خبر داد و گفت:شبکه هاي آب فرسوده است و هدررفت آن بالاست اما تلاش مي کنيم هدررفت آب در شبکه را کاهش دهيم هرچند که محدوديت هاي مالي براي اين کار داريم اما در تلاش هستيم با کمک بخش خصوصي، اقدامات لازم جهت جلوگيري از هدررفت آب را انجام دهيم.

وي ادامه داد:با تهيه تجهيزات مورد نياز و کنترل فشار آب در حوزه شهري مي توان به مديريت مصرف آب کمک کرد.وزير نيرو از تدوين قوانين جديد براي برخورد با مشترکان پُرمصرف خبر داد و تصريح کرد: مقرراتي را به دولت پيشنهاد کرديم که با مشترکان پُرمصرف که به حقوق ديگران اجحاف مي کنند برخورد و آب مشترکاني را که بالاتر از حد معمول مصرف مي کنند را قطع کنيم.

بحراني تر شدن وضعيت آب

به گزارش آريا،مديرعامل شرکت آب منطقه اي گلستان اخيراً با اعلام اينکه آب سدهاي استان گلستان کاهش يافته است،گفته بود که حجم آب پشت سدهاي استان در چهاردهم فروردين امسال 15 درصد کمتر از مدت مشابه سال گذشته بود که نشانگر بحراني تر شدن وضعيت آب استان است.

به گفته ايرج حيدريان هم اينک آب پشت 14 سد فعال استان 85 ميليون مترمکعب است و اين در حالي است که ظرفيت ذخيره آب در 14 سد گلستان حدود 300ميليون مترمکعب مي باشد.

اسفندماه بود که جانباز؛ معاون وزير نيرو و مديرعامل شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور اعلام کرد، سه شهر بندرعباس، سنندج و کرمان از نظر تامين آب آشاميدني در وضعيت قرمز قرار دارند و حتي فرماندار تهران براي سال 94 جيره بندي را پيش بيني کرد. اما با تداوم اين روند هنوز سال 94 شروع نشده خبر از کاهش آب سدهاي استان گلستان را مي شنويم.

مديرعامل شرکت آب منطقه اي گلستان در اين باره مي گويد:استان به ظاهر سرسبز گلستان اين سال ها از بحران خشکسالي و کمبود آب در رنج است، اين مشکل به حدي رسيده که در فصل تابستان حتي تامين آب آشاميدني مردم اين منطقه نيز مشکل مي شود.ميزان بارش هاي سال آبي جاري همچنين نسبت به دوره 25 ساله 12.9 درصد کاهش دارد.حيدريان در خصوص کل بارش هاي استان گلستان از اول سال آبي جاري (اول مهر 93)تا چهاردهم فروردين 94 نيز گفت:ميزان اين بارش ها حدود 278 ميلي متر بوده که 2.9 درصد کمتر از مدت مشابه سال آبي گذشته است.

در آستانه ورشکستگي آبي هستيم !

ستار محمودي قائم مقام وزير نيرو نيز با بيان اينکه حال منابع آب زيرزميني خوش نيست خبر از رفتن به سمت ورشکستگي منابع آب داده و مي گويد: ما از ميزان آب موجود 80 تا 85 درصد منابع خود را مصرف مي کنيم، در حالي که استاندارد مصرف جهاني 40 درصد است و اين وضعيت ما را به سمت ورشکستگي منابع آب پيش مي‌برد.


13 استان کشور در دسته مناطق داراي تنش آبي شديد

در طبقه بندي استان هاي کشور براساس شاخص پايش منابع آب از مهرماه تا اسفند ماه سال 93 استان هاي کشور در شش دسته مرطوب، نرمال، قابل تحمل، داراي تنش آبي، داراي تنش آبي شديد و کمبود آب طبقه بندي شده اند که استان هاي بوشهر، خراسان جنوبي، سيستان و بلوچستان، فارس، کرمان، هرمزگان و يزد در رده مناطق مواجه با کمبود آب قرار گرفتند.بر پايه اين گزارش، 13 استان کشور در دسته مناطق داراي تنش آبي شديد قرار دارند که شامل گلستان، اصفهان، ايلام، تهران، البرز، خوزستان، زنجان، قزوين، قم، کرمانشاه، لرستان، مرکزي و همدان هستند.

اين گزارش نشان مي دهد که 11 استان آذربايجان شرقي و غربي، اردبيل، چهارمحال و بختياري، خراسان شمالي و رضوي، سمنان، کردستان، کهگيلويه و بويراحمد، گيلان و مازندران در دسته مناطق درگير با تنش آبي گزارش شده اند.

هيچ استان کشور از نظر شاخص پايش منابع آب در سال آبي 94-93 در دسته هاي مرطوب، نرمال و يا حتي قابل تحمل قرار ندارد.

517 شهر ايران در معرض تنش آبي

به گفته معاون نظارت بر بهره‌برداري شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور همچنان 517 شهراز ايران در معرض تنش آبي قرار دارند.

حميدرضا تشيعي در جلسه هماهنگي مديريت بحران آب و فاضلاب استان اصفهان با بيان اينکه تنها راه خلاص شدن از اين خشکسالي و کم‌آبي در درجه اول جا انداختن مديريت تقاضاي آب است و در مرتبه دوم فرهنگ‌سازي مصرف آب در بين عامه مردم است اعلام کرد که هر سال رقم ثابتي از بارندگي را در سطح کشور شاهديم و اين در حاليست که روز به روز بر توسعه جمعيت و شهرها افزوده مي‌شود و يک عدم توازن را ايجاد کرده است.

به گفته اين مقام مسئول هم‌اکنون رقم سرانه مصرف آب در کشور نسبت به بسياري از کشورها که مشکلي در تامين منابع آبي ندارند، بسيار بالا است که در فرمايشات مقام معظم رهبري بارها بر مديريت مصرف آب تاکيد شده است.

تشيعي مي گويد:جلسات مديريت بحران آب هر ساله در فروردين و ارديبهشت برگزار مي شد اما اين در حالي که به دليل وضعيت بحراني اين جلسات را در پائيز برگزار شد.

آب، صاحب برنامه مي‌شود

اما علي اصغر قانع ديگر معاون شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور با بيان اينکه خشکسالي همچنان ادامه دارد و در هشت سال اخير ما را وارد تنش آبي کرده است ، مي گويد:از سال نود و دو 130 طرح اولويت دار براي آبرساني به شهرها آغاز شده که برخي از آنها به بهره برداري رسيده است و اين فعاليت ها ادامه دارد.

معاون برنامه ريزي و توسعه شرکت مهندسي آب و فاضلاب معتقد است که انتقال آب از دريا به استان هاي فلات مرکزي در برنامه است و کمک مي کند آبرساني به حدود 17 استان در مرکز فلات ايران با حدود 64 درصد جمعيت کشور از پايداري خوبي در بلندمدت برخوردار شود.به گفته قانع براي مديريت شرايط خشکسالي بايد براي همه منابع آب تجديدپذير و تجديدناپذير برنامه ريزي شود و حتي در برخي کشورها جمع آوري آب باران در پشت بام ها را نيز برنامه ريزي مي کنند.

اين مقام مسئول در شرکت آب و فاضلاب، مهار رواناب ها را اولويت وزارت نيرو اعلام کرد و افزود:در بودجه سال 94 هزار و 500 ميليارد تومان در دو فصل منابع آب پيش بيني شده است که در مقايسه با سال جاري 33 درصد افزايش نشان مي دهد.هزار و 100 ميليارد تومان در بودجه 94 به توسعه آب و فاضلاب اختصاص مي يابد و 400 ميليارد تومان هم سهم طرح هاي آبرساني خواهد بود.طرح هاي بخش آب کشور تا بلندمدت سال 1450 شمسي برنامه ريزي مي شود و بايد از هدررفت منابع آب در شبکه هاي توزيع نيز جلوگيري کنيم.

وي مي گويد:اصلاح تعرفه هاي آب و شفاف سازي هزينه ها و قيمت ها بايد مدنظر باشد و علاوه بر فرهنگ سازي در زمينه مصرف آب به اقتصاد آب نيز کمک کنيم.

بايد براي تأمين نياز آبي فضاي سبز و محيط هاي شهري از پساب ها و بازچرخاني آب استفاده کنيم که در برخي کشورها تا چند بار هم تکرار مي شود.

خشکسالي در کشور 13 سال ريشه دوانده

از سوي ديگر تشيعي معاون نظارت بر بهره‌برداري شرکت مهندسي آب و فاضلاب مي گويد:نزديک به 13 سال است با پديده خشکسالي در کشور روبروايم که کمتر از 30 درصد آب شرب مردم از سدها تامين مي‌شود.

وي معتقد است استفاده از مصارف غير شرب در اين زمان لازم و ضروري است و با اشاره به واقعي نبودن تعرفه آب شرب مصرف مردم معتقد است که تعرفه کنوني يک چهارم قيمت تمام شده است که با واقعي کردن آن و کم کردن پرت آب و صرفه‌جويي در مصرف آب بايد به مديريت وضعيت کنوني کمک کرد.معاون نظارت بر بهره‌برداري شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور تاکيد مي کند که 517 شهر کشور در معرض تنش آبي است.

اميد که در سال جاري با توجه به بارندگي هايي که در اوايل سال صورت گرفت و با تدابير ويژه از سوي مسئولين امر و همچنين نقش مهم مشارکت مردم در مصرف بهينه آب بتوان امسال به جايي رسيد که ديگر بحران هاي آبي سال گذشته را نداشته باشيم و از احتمال جيره بندي آب در تابستان گرم نجات يابيم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.14412s, 19q