روزگار دشوار خانواده‌های جانبازان

رنج پنهان زیر لبخند کمرنگ

۱۳۹۴/۰۲/۰۱ - ۱۷:۰۹ - کد خبر: 145207

سلامت نیوز:صدای بارش باران بر سقف خانه با ناله‌های گاه و بیگاه پدر عجین شده، سرفه‌های پی در پی اش که شروع می‌شود دل مادر به لرزه می‌افتد، اما صدای رعد و برق است که تیر خلاص را شلیک می‌کند. ترس همه وجودش را فرا می‌گیرد. فریادهای پدر که برای نجات بی‌سیم چی جوان می‌دود مجال نفس کشیدنش را می‌گیرد. مبادا بازهم مادر را که سعی می‌کند او را آرام کند با دشمن عراقی اشتباه بگیرد....


به گزارش سلامت نیوز روزنامه ایران نوشت،چشمانش را که باز می‌کند باران تمام شده، پدر گوشه‌ای افتاده و توان حرکت ندارد اما قربانی همیشگی کجاست؟ مادر با دستان مهربانش با لیوان آبی به او نزدیک می‌شود هرچند درد مجال لبخند را از او گرفته اما مانند همیشه برای هزارمین بار از حاج مهدی جبهه‌های جنگ می‌گوید: «حاج مهدی که امروز از زمین و زمان کنده، روزی با شجاعتش از کشور دفاع می‌کرد....» به اینجا که می‌رسد دیگر حرف‌های مادر را نمی‌شنود. چشمانش را می‌بندد و به فکر فرومی رود، ای کاش برود. ای کاش به جایی فرار کند که کسی کنارش نباشد، در آنجا از درد، ناله و موجی شدن نشانی نباشد. اما نمی‌شود، مادر بجز او کسی را ندارد. با روزی 12 ساعت کارگری باز هم هزار و یک مشکل دارند. شاید کسی بگوید
حاج مهدی قبل از رفتن به جبهه باید به همسر و پسرش هم فکر می‌کرد؛ اما اگر به آنها فکر می‌کرد و در حساب و کتاب دنیا می‌ماند، آیا امروز کشوری آزاد داشتیم؟

آیا این پایان راه یک بسیجی است که برای دفاع از خاک و کشورش جان بر کف دست گرفته و به جنگ دشمنان رفته است؟ راهی که حتی نزدیکانش ممکن است گاهی اوقات درباره‌اش دچار شبهه شوند.
آن مردی که در جوانی شیمیایی شده یا مهر موجی بودن بر پیشانی‌اش خورده امروز چگونه روزگار می‌گذراند؟ سایه سنگین نگاه‌ها و انگشت اتهامی را که به سوی او نشانه رفته و همواره او و خانواده اش را به استفاده از بیت‌المال محکوم می‌کنند، چگونه تاب می‌آورد؟
حدود 27 سال از پایان جنگ گذشته و هنوز بسیاری از خانواده‌های شهدا، جانبازان و ایثارگران در شرایط مناسبی زندگی نمی‌کنند. این درحالی است که شایعه‌سازان مدعی می‌شوند که خانواده‌های ایثارگران برای گذران زندگی و پیداکردن شغل هیچ مشکلی ندارند.
این روزها چه در تاکسی بنشینی چه در یک جمع دوستانه شرکت کنی فرقی نمی‌کند، کافی است یک نفر از آنها در یکی از آزمون‌های استخدامی پذیرفته نشده باشد تا برخی از اعتراضات و گلایه‌ها از سهمیه شهدا، جانبازان و ایثارگران مطرح شود. افرادی که به هر دلیل در این آزمون‌ها شرکت کرده‌اند و دست خالی بازگشته‌اند، این سهمیه‌های استخدامی را دلیل ناکامی خود می‌دانند.


این درحالی است که مهدی ایزدی معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران و جانبازان این موضوع را رد می‌کند.
ایزدی در گفت‌و‌گو با «ایران» می‌گوید: <سهمیه استخدامی این قشر در آمار استخدام نهاد‌ها و مؤسسات دولتی بسیار محدود است به طوری که نمی‌تواند حتی پاسخگوی نیاز بخش کوچکی از این گروه شود.>
معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران و جانبازان با اشاره به تلاش‌هایی که در زمینه استخدام خانواده شهدا و ایثارگران شده، می‌افزاید: <با شرایط موجود و سهمیه ناچیز امکان استخدام تعداد محدودی از این قشر در نهادها و سازمان‌های دولتی وجود دارد. اما از آنجایی که بسیاری از آنها و خانواده‌های‌شان در شرایط مناسبی به سر نمی‌برند و رفاه و آسایش آنها در دستور کار بنیاد قرار دارد، ترتیبی اتخاذ کرده ایم که شرکت‌های خصوصی در این زمینه مشارکت کنند.


در این طرح اگر عضوی از جمعیت ایثارگر کشور در شرکت یا سازمان خصوصی، مشغول به کار شود، آن شرکت مجاز است تا یک و نیم برابر حقوق وی از بخشودگی مالیاتی استفاده کند.>
معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید در ادامه ابراز امیدواری می‌کند از سال 94 به بعد به سمتی حرکت خواهیم کرد که دیگر هیچ جانباز فاقد درآمدی نداشته باشیم.
مهناز بهمنی نماینده سراب می‌گوید: «فرزندان و خانواده‌های شهدا و جانبازان و ایثارگران آبروی نظام هستند اما بسیاری از آنها در شهرستان‌های محروم در شرایط نامناسبی زندگی می‌کنند. بسیاری از آنها وضعیت معیشتی ناگواری دارند و متأسفانه از امکانات بنیاد شهید هم بی‌بهره هستند. این درحالی است که بسیاری در مورد استفاده‌های کلان این قشر از سرمایه‌های بنیاد شهید قضاوت‌های نادرستی دارند.»


خبرهایی همچون زندگی پدر و مادر شهید فیضی، در یک کانکس برای مدت 2 سال و 8ماه یا انصراف بسیاری از خانواده‌های شهدا از دریافت کمک‌های بنیاد شهید حاکی از نادرستی تفکر استفاده از امکانات جامعه توسط خانواده سرداران مقاومت و ایستادگی است.
حقیقت این است که رسیدگی به امور و زندگی خانواده ایثارگران و جانبازان، تنها رسیدگی به معیشت یک خانواده نیست، بلکه تلاشی است برای پاسداشت حرمت خونی که قطره قطره اش آزادی و آزادگی را فریاد کرده است. تلاش برای سربلندی و زندگی عادی این طبقه از جامعه رسالتی از جنس آگاهی و حرکت است که در همه جای دنیا به چشم می‌خورد. امروزه در همه کشورهای جهان رسیدگی به معیشت خانواده سربازان جنگ در دستور کار قرار می‌گیرد تا در هنگام بروز جنگ یا حراست از مرزهای کشور کسی دچار تردید نشود.


البته در کشور ما همواره و در هر مرحله از تاریخ، رزمندگان با اعتقادات و ارزش‌های والای انسانی و بی‌هیچ توقعی برای دفاع از میهن، از خانواده، زندگی و همه تعلقات‌شان گذشته و پای در میدان نبرد گذاشته‌اند.
حقیقت این است که راز جاودانه شدن شهدا، چیزی جز جوشیدن از چشمه عشق و معنویت نیست. اما این حقیقت که آنها به میل و اراده خود قدم در این راه گذاشته‌اند و آسمانی شده‌اند، نباید مانع رسیدگی به مثلاً وضعیت زنی شود که حدود 27سال است با یک جانباز شیمیایی زندگی می‌کند. آیا ایجاد اشتغال برای دختر یا پسری که تمام کودکی‌اش را با صدای سرفه‌های پدر و ترس ازدست دادن وی سپری کرده توقع زیادی است؟
غلامعلی جعفر‌زاده ایمن آبادی نماینده رشت در گفت‌و‌گو با «ایران» می‌گوید: «بنیاد شهید در گذشته در زمینه حمایت از خانواده‌های ایثارگر کشور ضعف‌هایی داشته و هم‌اکنون مسئولان درحال اصلاح آن هستند اما ما انتظار طرح‌های تحولی بیشتری داریم والبته ما به عنوان نمایندگان مردم در مجلس حاضریم تا بنیاد شهید را در این زمینه کمک کنیم.»
زنده نگه داشتن فرهنگ شهادت و ایثارگری و رسیدگی به وضعیت ایثارگران و خانواده شهدا موضوعی است که همواره رهبر معظم انقلاب به آن اشاره داشته‌اند. ایشان دریکی از سخنرانی‌های‌شان فرمودند: <امروز رنج و زحمت زنده نگه داشتن خون شهید از خود شهادت کمتر نیست.>
در همین راستا و در جهت نهادینه کردن فرهنگ شهادت و پاسداشت مقام شهید در جامعه، بنیاد شهید در سال‌های اخیر خدماتی برای رفاه خانواده شهدا و همچنین جانبازان و خانواده‌هایشان پیش‌بینی کرده است که از میان آنها می‌توان به خدمات درمانی و بهداشتی
اشاره کرد.
دکتر عبدالرضا عباسپور، معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران می‌گوید: <درمان و مداوای جانبازان تنها مقوله‌ای در بنیاد شهید و امور ایثارگران است که فارغ از درصد جانبازان انجام می‌شود. به عبارت دیگر همه جانبازان از 5درصد تا 70 درصد خدمات درمانی دریافت می‌کنند و بدون قید و شرط تحت پوشش بیمه همگانی و تکمیلی قرار گرفته‌اند. به این ترتیب خدماتی که به یک جانباز 5 درصد و خانواده اش ارائه می‌شود با خدمات درمانی‌ای که برای یک جانباز 70 درصد و خانواده‌اش در نظر گرفته شده، برابر است.>
معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران در ادامه با تأکید بر اینکه هیچ یک از جانبازان و خانواده‌هایشان برای دریافت دفترچه بیمه مشکلی ندارند، می‌افزاید: <بیمه تکمیلی یک ساله است و تمامی خدمات درمانی از بستری و معالجه سرپایی در مراکز درمانی تا خدمات پرستاری و پانسمان در خانه در آن تعریف شده است.
با تمهیدات در نظر گرفته شده، افراد تحت پوشش بنیاد می‌توانند از 95 درصد بیمارستان‌های کشور استفاده کنند.
پرداخت معوقه‌های ایثارگران، گام دیگری است که در تأمین رفاه خانواده‌های پیام آوران ایستادگی و ایثار برداشته شده است.>
حجت‌الاسلام محمد علی شهیدی نماینده ولی فقیه و معاون رئیس جمهوری و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران هم چندی پیش ضمن اعلام پرداخت معوقه‌های باقیمانده تا پایان سال 90 ابراز امیدواری کرد که هرچه زودتر باقیمانده این دیون یعنی معوقات مربوط به سالهای 91 تا پایان سال 93 نیز به طور کامل پرداخت شود.
حدود 27 سال از پایان جنگ گذشته و در این مدت بسیاری از جانبازان نیز به درجه رفیع شهادت رسیده‌اند. به نظر می‌رسد رسیدگی به وضعیت خانواده این گروه باید سرعت بیشتری به خود بگیرد تا جامعه و مردم دین خود را به سرداران مقاومت و ایستادگی ادا کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.72104s, 18q