سياست‌هاي جديد وزارت بهداشت براي آموزش بهيار اعلام شد

۱۳۹۴/۰۲/۲۸ - ۱۵:۳۳ - کد خبر: 148348

سلامت نیوز: دبير هيئت بورد پرستاري وزارت بهداشت با اعلام اينکه تربيت نيروهاي بهياري در کشور ساماندهي مي شود، جزئياتي از سياست هاي جديد آموزشي براي تربيت رده بهياري در کشور را تشريح کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، به نقل از سازمان نظام پرستاري، عباس عباس زاده با تشريح سياست هاي جديد آموزشي وزارت بهداشت براي تربيت بهيار در کشور گفت: بحث تربيت بهيار موضوعي نيست که در کشور متوقف شده باشد و هم اکنون دوره هاي آموزشي بهياري در کشور ارائه مي شود اما متاسفانه از ساماندهي مطلوبي برخوردار نيست به گونه‌اي که برخي مراکز تربيت کننده بهيار، وجود دارند که اصلاً مجوزي از وزارت بهداشت ندارند يا مجوزشان بسيار قديمي است و مورد بازبيني قرار نگرفته و بروز نشده است.

وي افزود: در سياستهاي جديد تربيت بهيار تلاش بر اين است که يک ساماندهي نسبت به تربيت بهيار هم از نظر برنامه آموزشي و هم تعداد آموزش نيروها صورت گيرد.

دبير هيئت بورد پرستاري وزارت بهداشت ادامه داد: سوال مهمي که مطرح است اين است که آيا ما در سيستم بهداشت و درمان کشورمان به رده اي پايين تر از کارشناس پرستاري نياز داريم يا خير؟ البته ممکن است در تفکري ايده آلي مطرح شود که ما مي‌خواهيم خدماتمان بسيار عالي و در سطح بسيار بالا باشد و لذا نيازي به رده‌اي تحت عنوان بهيار در کشور نيست.

وي يادآور شد: اما نکته اينجاست که اگر بر اين تفکر ايده آلي مصر باشيم نيازمند يکسري ملزومات هستيم. اول آنکه بايد تعداد پرستارانمان به اندازه کافي و مطلوب باشد و دوم اينکه اين تعهد کاري در پرستاران ما وجود داشته باشد که علاوه بر ارائه خدمات سطح بالا، حاضر به ارائه خدمات اوليه و ابتدايي بيمار نيز باشند که بي شک در هر دو مورد ما دچار مشکل هستيم.

همراهان بيمار هم اکنون خدمات بهياري را به دوش مي‌کشند

عباس زاده ادامه داد: لذا با توجه به تعداد بسيار کم پرستاران با توجه به نياز سيستم بهداشتي و درماني، پرستاران ما ناچار به ارائه خدمات سطح بالاتر هستند و به تبع خدمات سطح پايين بدون متولي باقي مي ماند و اين گونه مي‌شود که همراهان مريض مجبور به ارائه اين خدمات مي‌شوند به طوري که اگر ما همراهي مريض را در بيمارستانها حذف کنيم، بسياري از خدمات که براي بيمار ضروري است و حتي در مواردي حياتي است، از بين مي رود و کسي نيست که آنها را انجام دهد.

وي اضافه کرد: متاسفانه الان وضعيت به گونه‌اي است که اگر بيماري، همراه نداشته باشد به اصطلاح عاميانه کلاهش پس معرکه است و از يکسري خدمات اوليه و ابتدايي محروم مي‌ماند لذا مي‌طلبد که ما در بيمارستانها کادر درماني بيمار را تکميل کنيم و اين به اين معناست که هر کسي سر جاي خود کار کند.

رئيس دانشکده پرستاري و مامايي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي گفت: بايد به جايي برسيم که پرستار کار پرستاري کند، بهيار خدمات بهياري ارائه دهد و پزشک نيز طبابت کند و نيازي به مداخله همراهان بيمار براي ارائه خدمات به مريض نباشد و همراهان بيمار فقط نقش ملاقات کننده بيمار را داشته باشند و تمام خدمات توسط بيمارستان به بيماران ارائه شود.

وي در خصوص انتخاب نام بهياري در برنامه جديد آموزشي براي اين رده، گفت: به هر حال بهياري نامي شناخته شده در کشور و سيستم سلامت ما است و در تشکيلات بيمارستاني و سازمان مديريتي اين پستي تعريف شده است و در سياستهاي جديد آموزشي براي تربيت بهيار نيازي نديديم که تغييري در اين زمينه اتفاق بيافتد.

عباس زاده با تأکيد بر اينکه تلاش ما بر اين است که خدمات ارائه شده توسط بهياران نيز همانند پرستاران داراي کيفيت لازم باشد، گفت: متاسفانه در برنامه فعلي تربيت بهيار، فرايند به اين شکل است که از سطح سوم راهنمايي دوره اي 3 ماهه الي دو ساله برگزار مي شود و فرد با اخذ ديپلم بهياري با مهر آموزش و پرورش به بهيار تبديل مي شود اين در حالي است که به نظر مي رسيد در اين چرخه آموزشي اشکالاتي وجود دارد که در فرد آموزش ديده، توانمندي لازم براي ارائه خدمات بهياري را ايجاد نمي کند.

وي افزود: لذا مجموعه اين عوامل باعث شد که دوره بهياري يکساله مورد بررسي و تجديد نظر قرار گرفت و در حال حاضر برنامه اي بروز و آماده در دست است که با کمک معاونت پرستاري وزارت بهداشت و نظرخواهي از اساتيد بورد پرستاري تدوين شده و در مرحله اجرايي است.

مشاور معاون پرستاري در امور سياستگذاري هاي آموزشي و حرفه اي تأکيد کرد: اين برنامه به هيچ عنوان دانشگاهي نيست و مدرک تحصيلي به کسي داده نمي شود و صرفاً به ارائه يک گواهينامه بهياري ختم مي شود که نشان از صلاحيت فرد آموزش ديده براي ارائه خدمات بهياري در بيمارستانها دارد.

وي افزود: لذا دارنده اين گواهينامه مشروط به اينکه در مرکزي مورد تأييد وزارت بهداشت و داراي صلاحيت مورد تأييد معاونت آموزشي وزارت بهداشت آموزش ديده باشد، مي تواند در مراکز درماني به ارائه خدمت بپردازد.

دانشکده هاي پرستاري بر تربيت بهياران نظارت علمي مي‌کنند

عباس زاده ادامه داد: البته معاونت آموزشي وزارت بهداشت مي‌تواند اين وظيفه را به دانشکده هاي پرستاري محول کند و به اين ترتيب دانشکده هاي پرستاري مستقيماً وارد چرخه تربيت نيروي بهيار نمي‌شوند بلکه بر مراکز تربيت کننده اين نيروها به لحاظ علمي نظارت مي‌کنند تا فارغ التحصيلان اين مراکز از استانداردهاي لازم براي کار بهياري برخودار باشند.

وي تصريح کرد: نکته مهم ديگر اينکه، اين دوره ها نيز تا جايي گسترده مي‌شود که فقط رفع نياز کند و به همان اندازه که ما پست در بيمارستانها به عنوان بهيار نياز داريم يا همان ميزاني که در بيمارستانهاي خصوصي نياز به بهيار داريم، اين نيروها توسط مراکز داراي صلاحيت تربيت مي‌شوند و پس از آن ديگر نيازي به تداوم فعاليت اين مراکز نخواهد بود.

به 10 هزار بهيار نيازمنديم

نايب رئيس شوراي عالي نظام پرستاري با استناد به برآوردهاي انجام شده از ميزان نياز به بهيار در کشور گفت: بر اين اساس در سال 94 ما به 10 هزار بهيار در کل کشور نياز داريم که تقريباً يک چهارم نيازي است که به پرستار در کشور وجود دارد.

وي افزود: به عبارتي ما به حدود 40 هزار نفر پرستار جديد نيازمند هستيم که يک تعدادي از آنها هم اکنون در دانشکده هاي پرستاري در حال تحصيل هستند که اميدواريم به زودي فارغ التحصيل شده و وارد چرخه کار شوند و بتوانند بخشي از نيازهاي کشور به نيروي پرستار را پاسخ دهند.

عباس زاده ادامه داد: لذا ما حداکثر به يک چهارم تعداد پرستارانمان به بهيار نياز داريم و نظارت آن نيز بر عهده معاونت پرستاري وزارت بهداشت است و با نظر اين معاونت، نيروهاي بهيار تربيت مي شوند و شرح وظايف، تشکيلات و جايگاه سازماني خاص خودشان را نيز خواهند داشت.

وي يادآور شد: در حقيقت در سياستهاي جديد تربيت بهيار، کاري که شده است اين است که آموزش بهياران را در کشور بهينه و بروز کرده ايم و نظارت ها را افزايش داده ايم تا ان شاء الله پس از اين تربيت بهياران با کيفيتي بهتر و بالاتر از سطح ديپلم انجام گيرد.

توقف فعاليت مدارس بهياري در دستور کار است

دبير هيئت بورد پرستاري وزارت بهداشت ادامه داد: تلاش ما با اعمال برنامه جديد تربيت نيرو در رده بهياري بر اين است که فعاليت مدارس بهياري که از زير ديپلم دانش آموز مي پذيرفتند با رايزني بين وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش متوقف شود و تربيت بهيار محدود به گذراندن دوره هاي يکساله و بروز شود.

وي با اشاره به وجود دوره هاي بهياري در ساير کشورها گفت: به دنبال بررسي هاي انجام گرفته مشخص شده است که بسياري از کشورهاي دنيا از جمله کشورهاي پيشرفته که داراي سطح سلامت مطلوب و خوبي هستند، داراي دوره هاي مشابه بهياري تحت عناوين مختلف اما با کارکردي مشابه هستند.

عباس زاده افزود: ما هم براي اينکه بتوانيم استانداردهاي مراقبت از بيمار را در سطوح مختلف حفظ کنيم طبيعتاً همان طور که به فکر بهبود کيفيت تحصيلات تکميلي و گسترش دوره هاي ارشد و دکتري هستيم بايد به فکر رده هاي پايين تر از کارشناسي نيز باشيم و مسئوليت خود را در اين زمينه نيز ادا کنيم.

وي در خصوص مراکز مجاز به تربيت نيروي بهياري بر اساس سياست هاي آموزشي جديد گفت: معمولاً دوره هايي که منجر به گواهينامه مي شوند، محدوديتي ندارند و هر مرکز و سازماني اعم از خصوصي و دولتي با لحاظ شرايط لازم که در چک ليست هاي برنامه مدون آموزشي در اين باره قيد شده است، مي توانند اقدام به تربيت بهيار کند.

مشاور معاون پرستاري در امور سياست گذاري هاي آموزشي و حرفه اي با اشاره به شرايط مراکز ارائه دهنده دوره هاي آموزشي بهياري گفت: اين مراکز بايد علاوه بر فضاي آموزشي تئوريک امکان ارائه فضاي آموزشي کارآموزي در بخش هاي مختلف بيمارستاني را نيز داشته باشند و با لحاظ اين شرايط مي توانند درخواست خود را جهت راه اندازي اين دوره ها ارائه کرده و پس از بررسي هاي لازم تحت نظارت نهادهاي نظارتي (دانشکده هاي پرستاري) اقدام به تربيت نيروي بهيار کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
فاطمه
با سلام من میخواستم در این دوره کمک بهیاری شرکت کنم ایا در بوشهرم این دوره برگزار میشه؟؟
kosar
سلام من دانش اموز نهم هستم امسال باید تعیین رشته کنم میخوام بهیاری برم باید از چه رشته ای برم و من درچه شهر هایی میتونم ثبت نام کنم.
عرفان
استان فارس 3تا شهر داره که بهیار تربیت میکنه منم خودم الان بهیار هستم
مرصادمحمدی
من مدرک دیپلم بهیاری دارم هرکجامیرم واسه استخدام میگه بهیار از لیست کادر درمانی حذف شده شمامسئولانی که مینویسین مابه ۱۰هزار بهیار نیازمندیم خوب اگه راست میگین یه بیمارستان بهم معرفی کنین که نیازمند نیروی بهیار باشه؟من یکساله دیپلم بهیاری گرفتم حالا میرم اداره بهداشت بازی سرم درمیارن.به فکر باشین نگین جوان مردم معتاد شد بگین دولت به فکرشان نیست.
فاطمه تمیری
سلام برای ثبت نام باید چیکار کرد وبه کجا مراجعه کرد
zahra
با سلام منم مدرک کمک پرستاری دارم چجوری میتونم مدرک بهیاری رو بگیرم؟!
Somayeh taati
سلام من شاغل در ساختمان پزشکان هستم با مدرک کمک پرستاری ولی باید مدرک بهیاری بگیرم میشه ادرس های مراکز آموزشی بهیاردر تهران رو برام بذارید ممنونم
امید
با سلام
من یک کمک بهیار هستم،با 3 سال سابقه کار
چطور میتونم در کلاسهای بهیاری شرکت کنم؟
باتشکر
0.16767s, 25q