چند پيشنهاد ارزان قيمت براي والدين و فرزندان شان

اوقات فراغت خود را اين گونه بگذرانيد

۱۳۹۴/۰۳/۱۷ - ۱۵:۴۸ - کد خبر: 150611

سلامت نیوز:«اوقات فراغت خود را چگونه گذرانده ايد؟» نمي دانم هنوز معلم ها اين سوال را موضوع انشاي دانش آموزان قرار مي دهند يا نه؟ اما شايد بتوانيد چندتايي از پيشنهادهاي امروز ما را به فهرست برنامه هاي اوقات فراغت تان بيفزاييد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان،البته اين پيشنهادها بيشتر از همه به کار والدين مي آيد:

ورزش را از قلم نيندازيد
هر برنامه اي که براي خودتان يا فرزندتان مي چينيد؛ در آن ورزش را هم بگنجانيد. اغلب ما از کم تحرکي رنج مي بريم و ساعاتي که به ورزش اختصاص مي دهيم، بهترين و شايد تنها فرصت جبران اين بي تحرکي است. انتخاب ورزش بسته به علاقه شما يا فرزندتان است. والدين توجه داشته باشند، ورزش هايي را به فرزندشان پيشنهاد دهند که ساختار قامتي او را اصلاح کند.

در صورت امکان يک کار نيمه وقت

هيچ چيز بدتر از بزرگ کردن يک فرزند راحت طلب که همه چيزش را والدين او بايد در اختيارش بگذارند، نيست. فرزند شما بايد بياموزد که براي به دست آوردن هر چيزي، تلاش و همت نياز است. همچنين بايد قدر و ارزش پولي را که پدر و مادرش به دست مي آورند بداند. نسل هاي گذشته تابستان را فرصت مغتنمي براي کارآموزي فرزندانشان مي دانستند. اين کارآموزي مي تواند در منزل اتفاق بيفتد. البته نظم آن رعايت شود و بهتر است کودک بابت اين کار دستمزد هم دريافت کند تا احساس بي حوصلگي و بي انگيزگي به او دست ندهد.

هنر ديدن و ثبت کردن لحظه ها

عکاسي هنرخوبي است و امروزه در اغلب خانه ها دوربين عکاسي پيدا مي شود؛ اگر در منزل دوربين عکاسي داريد، به فرزندتان طرز کار با آن را بياموزيد و او را تشويق به عکاسي از سوژه هاي مختلف کنيد. عکاسي کردن مي تواند به افزايش دقت و تمرکز و نيز گسترش دايره تفکر و ديد او نسبت به محيط اطراف کمک زيادي کند و با اين کار کودکتان لحظه هاي شاد و به يادماندني تعطيلات تابستاني را براي هميشه ثبت مي کند. البته در کنار آن مي توانيد هنرهاي ديگر را هم به او آموزش دهيد. همان هايي که گمان مي کنيد؛ روزي به کار او بيايند. بعضي هنرها را هم مي توانيد با همديگر ياد بگيريد. يک ماراتن ميان مادر و دختر يا پدر و پسر براي آموختن هنري جديد.

پرورش يک آشپز

فرزند شما چه پسر باشد چه دختر، لازم است آشپزي را ياد بگيرد. پس از او بخواهيد حداقل هفته اي يک بار يک وعده غذايي را تهيه کند. به او آموزش دهيد و يا از او بخواهيد که به کمک کتاب آشپزي بياموزد. آشپزي سالم را به او بياموزيد و به او ياد بدهيد با سالم ترين روش طبخ و با استفاده از سبزي ها وحبوبات غذاي مقوي و خوشمزه درست کند.

کتاب، يار مهربان

براي فرزندتان کتاب هاي مورد علاقه اش را تهيه و يا او را عضو کتابخانه عمومي محل کنيد. با کتاب خواندن اطلاعات و آگاهي او افزايش خواهد يافت و دامنه لغاتش بيشتر مي شود.

يادگيري يک زبان خارجي

يادگيري يک زبان خارجي را براي فرزندتان به نوعي آموزش اجباري تبديل نکنيد بلکه اين کار را يک تفريح برايش بدانيد. کافي است او نسبت به فوايد يادگيري يک زبان خارجي آگاهي پيدا کند. بدون شک علاقه او به مراتب بيشتر خواهد شد. اگر احساس کند اين يادگيري به نوعي تکرار همان درس هاي مدرسه است، ممکن است کمي مقاومت نشان دهد.

داستان نويسي

از فرزندتان بخواهيد هفته اي يک داستان کوتاه بنويسد. او را تشويق به انجام اين کار کنيد. مي توانيد به او سوژه بدهيد و بگوييد درباره اين اتفاق يا درباره آينده خودت يک داستان بنويس. او را وادار به فکر کردن کنيد. او را از نظر ذهني درگير در کنار هم قراردادن وقايع و اتفاقاتي کنيد که بايد با مهارت در کنار هم قرار گيرند تا داستاني را به وجود بياورند.

معاشرت هاي دوستانه و خانوادگي

يک اتفاق را بهانه معاشرت هاي دوستانه و خانوادگي کنيد. فرزندنتان را هم در اين معاشرت ها شريک کنيد. اجازه ندهيد پيوندهاي خويشاوندي، به بهانه بي حوصلگي ها کم رنگ شود. فرزندان شما در آينده به اين حمايت هاي خويشاوندي و دوستانه نياز پيدا خواهند کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.19268s, 18q