از مصرف گوشت با انجماد مجدد بپرهيزيد

۱۳۸۸/۰۷/۰۷ - ۱۲:۲۴ - کد خبر: 17478
از مصرف گوشت با انجماد مجدد بپرهيزيد
مهندس شجاعي در گفت‌وگو با ايسنا، گفت: افراد هنگام خريد گوشت از خريدن گوشتهاي چرخ کرده خودداري کرده چرا که اين گوشت زودتر فاسد شده و در اين راستا بايد شرايط بهداشتي رعايت و مواد گوشتي تحت نظارت اداره کل دامپزشکي باشد.

وي با بيان اينکه گوشت‌هاي چرخ کرده را نمي توان در يخچال نگهداري کرد، افزود: اين مواد بايد در يخچالهاي فريزري، فريزر شوند.

وي يادآور شد: ارزش غذايي پروتئين گوشت نسبت به پروتئين هاي گياهي بيشتر بوده و داراي اسيدهاي اميني است.

وي با تاکيد بر اينکه گوشت يک منبع مهم انرژي براي بدن محسوب مي شود افزود : گوشت قرمز سرشار از انواع ويتامينهاي B بوده که مقداري از اين ويتامينها بر اثر پخت از بين مي رود .

وي با بيان اينکه بيشترين آلودگي در گوشت هنگام کشتار،حمل ونقل و تهيه فرآورده هاي گوشتي ايجاد مي شود تصريح کرد: گوشت حيوانات سالم بدون ميکروب و يا داراي ميکروب کمي بوده در حاليکه گوشت طيور و ماهي فاقدميکروب است.

وي ادامه داد: مواد گوشتي در بخشهايي از بدن نظير غدد لنفاوي، مغز و استخوان و حتي عضلات ايجاد ميکروب مي کنند.

مدير نظارت بر مواد غذايي ، آرايشي و بهداشتي علوم پزشکي لرستان به ويژگيهاي گوشت سالم اشاره کرد و اظهار داشت: گوشت نبايد چسبندگي داشته باشد؛ خشکي و چروکيدگي گوشت دليل بر نگهداري در شرايط نا مناسب بوده و بوي ترشيدگي، تعفن و کپک زدگي ناشي از فاسد بودن آن است.

وي با بيان اينکه گوشتي که قرمز تيره است، رنگ تيره آن ناشي از عدم خروج کامل خون در حين کشتار بوده افزود: هنگام خريد گوشت توجه شود مواد گوشتي داراي عضلات سفت و قوام طبيعي بوده وهنگام فشار دادن، گوشت محکم و قابليت ارتجاعي داشته و با فشار دست روي گوشت دست مرطوب نشود.

وي خطاب به مصرف کنندگان مواد پروتيني مخصوصا گوشت قرمز متذکر شد: افراد از کشتارگاه‌هاي مجاز،گوشتي را که داراي مهر اداره دامپزشکي است خريداري کنند.

شجاعي اظهار داشت: افراد گوشت خام را در مجاورت مواد غذايي پخته نگهداري نکنند و گوشت را بعد از تميز و قطعه قطعه کردن در دماي منفي 18 درجه سانتيگراد نگهداري کنند.

وي با بيان اينکه گوشت پر چربي قدرت ماندگاري کمتري هنگام انجماد دارد افزود: براي انجماد مواد پروتيني از لفاف و پوشش مناسب استفاده شود بطوريکه پلاستيک کاملا به سطح مواد بچسبد.

وي با اشاره به اينکه قابليت نگهداري گوشت قرمز در يخچالهاي فريزر يک سال و گوشت ماهي 6 ماه است افزود:امکان نگهداري انواع مواد پروتيني در يخچالهاي معمولي به مدت يکماه بين دماي منفي 4 تا منفي 7 درجه سانتيگراد وجود دارد.

وي توصيه کرد: مردم از مصرف گوشت با انجماد مجدد خوداري کنند چرا که مواد پروتيني بعد از ذوب شدن، بوي نامطبوع توليد مي کنند.

مدير نظارت بر موادغذايي دانشگاه علوم پزشکي لرستان بيان كرد: هر ماده‌اي اگر بي اندازه استفاده شود، مضر بوده و اگر از يک حد بالاتر برود باعث عدم تعادل تغذيه دروني خواهد شد.

مهندس شجاعي با اشاره به اينکه مضرات، سرانه مصرف گوشت در لرستان نسبت به ساير استانها را بيشتر دانست و توصيه کرد: در اين خصوص مردم بايد از گوشتهاي سفيد به ويژه ماهي استفاده کنند چرا که ماهي داراي مواد مقوي بهتري نسبت به گوشت بوده و آلودگي کمتري نسبت به گوشتهاي قرمز دارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.24737s, 19q