عفونت قارچی در مغز منجر به اختلال حافظه می شود

۱۳۹۷/۱۰/۱۶ - ۱۶:۱۶ - کد خبر: 261913
عفونت قارچی در مغز منجر به اختلال حافظه می شود

سلامت نیوز: محققان کالج پزشکی بیلور در آمریکا با استفاده از موش ها مدلی را برای مطالعه پیامدهای عفونت قارچی بر مغز توسعه دادند. در این تحقیقات مشخص شد موش ها پس از 10 روز عفونت قارچی را از بین می برند اما آثار التهابی و اختلال حافظه حداقل تا 21 روز بعد باقی می ماند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا ، در این تحقیقات کاندیدا آلبیکاس که نوعی قارچ متداول در بدن انسان است، به جریان خون موش ها تزریق شد و با انجام بررسی های دقیق مشخص شد این نوع قارچ قابلیت عبور از سد خونی مغزی را دارد. سد خونی مغزی یک مکانیزم دفاعی بسیار توانمند است که مانع ورود انواع مولکول های ریز و درشت و همچنین انواع میکروارگانیسم های خطرناک به مغز می شود.


به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی،قارچ ها پس از ورود به مغز موجب تحریک سلول های ایمنی موسوم به میکروگلیا می شوند. این سلول ها در واکنش به قارچ بسیار فعال می شوند و شروع به هضم قارچ ها می کنند.


همچنین مولکول هایی را تولید می کنند که یک واکنش التهابی ایجاد کرده و قارچ ها را در ساختارهای گرانول مانندی درون مغز به دام می اندازد. شکل گیری این تومورهای گرانولوم موجب بروز اختلالات موقتی در حافظه موش ها می شود.


نکته جالب توجه این است که ساختارهای گرانولومی که در واقع تومورهای متشکل از جوانه های گوشتی هستند، ویژگی هایی مشابه پلاک های ایجاد شده در مغز بیماران مبتلا به آلزایمر دارند. این نتایج موید نتایج تحقیقاتی است که نشان دهنده آثار نامطلوب عفونت مزمن کاندیداآلبیکاس بر سیستم عصبی هستند.


در این تحقیقات مشخص شد موش ها پس از 10 روز عفونت قارچی را از بین می برند اما آثار التهابی و اختلال حافظه حداقل تا 21 روز بعد باقی می ماند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Communications منتشر شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
16.68378s, 18q