تایید قصور پزشک در پارگی پرده گوش کودک ۴ ساله

۱۳۹۸/۰۵/۰۳ - ۱۱:۱۰ - کد خبر: 276490

سلامت نیوز:مدیر فنی و قائم‌مقام مدیریت درمانگاه پرنیان قصور پزشک اورژانس این درمانگاه در «پارگی پرده گوش محمدامین ۴ ساله» را تایید کرد. محمدامین معماری کودک ۴ ساله‌ای است که روز ۲۲ تیرماه سال جاری به علت درد ناشی از مسدود شدن حفره گوش با شی خارجی (مهره آبی‌رنگ) به درمانگاه «درنیان» واقع در خیابان شیخ هادی از مراکز درمانی تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکی تهران، ارجاع داده می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تعادل ،در معاینه اورژانسی، به دلیل سهل‌انگاری پزشک، شی خارجی به داخل گوش فشار داده می‌شود و باعث آسیب جدی به پرده تمپال و استخوانچه گوش کودک می‌شود.

به علت اقدام پزشک اورژانس درمانگاه درنیان، محمدامین در بیمارستان امیراعلم بستری می‌شود و مورد جراحی قرار می‌گیرد. توضیحات پزشک استادِ بیمارستان امیراعلم (سهراب‌پور) مشخص می‌کند که دستکاری مهره آبی‌رنگ گوش کودک منجر به آسیب شدید شده است و اگر نه خروج جسم خارجی با اقدام سرپایی به مدت ربع ساعت قابل انجام بود.پزشک بیمارستان توضیح می‌دهد که حالا مهره، به گوش میانی رسیده و باید پشت گوش محمدامین را بشکافیم، چراکه پرده گوش پاره شده و استخوانچه آسیب دیده است. پس از عمل قسمتی از پوست سر جایگزین پرده گوش می‌شود.

سهراب‌پور پزشک بیمارستان با اعلام اینکه نیاز به چند جراحی دیگر نیز وجود دارد، می‌گوید که باید ۶ ماه تامل کرد تا استخوانچه جوش بخورد و میزان افت شنوایی سنجیده شود. اگر استخوان‌ها ترمیم نشده باشند، باید مجدد تحت عمل جراحی قرار بگیرد.

طبق پرونده پزشکی بیمار در بیمارستان امیراعلم که به نام «محمدامین معماری» به ثبت رسیده است، توضیح درباره بیماری وی چنین است: «محمدامین کودک چهارساله، با جسم خارجی گوش راست و دستکاری در مرکز دیگر. بیمار به هنگام بستری کانال ترماتزه و خونی داشت که هنگام معاینه زیر میکروسکوپ پرده تمپان کاملا پر خوره بود و جسم خارجی در گوش رویت شد.

استخوان مالئوس گوش dislocated بود و کاملا از جای خود خارج شده بود و حالت floppy داشت.»فاطمه علوی‌لنگرودی، مدیر فنی و قائم‌مقام مدیریت درمانگاه پرنیان در این باره اظهار کرد: من شخصا پزشک اورژانس را احضار کردم و در این باره از ایشان توضیح خواستم. ایشان به بنده توضیح دادند که هنگام درآوردن مهره از گوش محمدامین، کودک تکان خورده و خودش را به عقب هل داد.

او همچنین گفت که من ناراحتی محمدامین را در همان لحظه دیدم و توصیه کردم سریعا کودک را به بیمارستان ببرند. خود ایشان هم اذعان دارد که به عنوان پزشک اشتباه کرده است و ضمن تاسف از این اتفاق گفته‌اند که قصور خود را می‌پذیرند و تمام تلاش خود را جهت جبران خسارت می‌کند. علوی‌لنگرودی در ادامه به ایلنا گفت: من حتی از پزشک اورژانس پرسیدم که چرا اقدام به این کار کرده است؟ چرا که موضوع کودک حساسیت‌های خودش را دارد و حتی در بیمارستان هم کودک خوابانده می‌شود تا تکان نخورد.

البته این منع قانونی برای پزشک محسوب نمی‌شده است. از آن جهت که این امورات سرپایی مکرر تکرار می‌شوند و این اعتماد به نفس را به پزشکان می‌دهند که در این مواقع اقدام فوری کنند، اما رفتار بدنی کودک را نمی‌شود، پیش‌بینی کرد. او با بیان اینکه بنا بر رفتار حرفه‌ای پزشکی، پزشکان عمومی هیچ منعی ندارند تا از انجام اقدامات از این دست پرهیز کنند، می‌افزید:

ما قانون منع دخالت در حرفه پزشکی را داریم که اگر فرد غیرپزشک اقدامی انجام دهد متهم است، این اقدام خانم پزشک اورژانس درمانگاه، قصور در اقدام محسوب می‌شود که ممکن است گاهی اتفاق بیافتد.

در حقیقت پزشک کوتاهی یا اشتباه کرده است.وی با اشاره به جبران مالی این اتفاق، گفت: پزشکان هر کدام بیمه دارند و پزشک ما نیز خود موظف است که مسوولیت حرفه‌ای کارش را به گردن بگیرد. بنابراین از زعم جبران خسارت مالی نگرانی‌ وجود ندارد. پزشک اورژانس از قبول تقصیر طفره نرفته‌ و گفته که هر خسارتی باشد تقبل می‌کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.14122s, 19q