۲۰توصیه طلایی برای حفظ سلامت سالمندان

۱۳۹۸/۰۷/۰۹ - ۱۵:۳۸ - کد خبر: 280123
۲۰توصیه طلایی برای حفظ سلامت سالمندان

سلامت نیوز:جلوی آینه ایستاده اید وبا چشم های کم سو که لنزمصنوعی جای عدسی کدر چشم چپ تان را گرفته است، چین و چروک های صورت تان را ورانداز می کنید.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خراسان ، با دست، چروک های زیر چشم تان را باز می کنید، آهی می کشید و نگاهتان به دست پرلک و چین دار می افتد... این داستان، کم وبیش برای همه ما هم تکرار می شود اما سالمندی، مساوی با ناتوانی نیست اگر چه ممکن است کم توان شوید اما با مراقبت از خودتان می توانید زندگی سالم و شادابی را تجربه کنید و خانواده نیز از نعمت حضور شما برخوردار باشد، پس مراقب خودتان باشید.

به همین منظورامروز قصد داریم مهم ترین نکاتی را که باید به آن ها دقت داشته باشید با شما در میان بگذاریم.

از آن جا که ممکن است بیماری های مختلفی داشته باشید اگر می توانید خودتان فشارخون و قند خونتان را کنترل کنید و اگر نمی توانید از کسی کمک بگیرید. جالب است بدانید که تنهایی روی اشتهای شما اثرمی‌گذارد.

در حالی که بودن در کنار دیگران اشتهای شما را بیشتر می کند پس تا جایی که می توانید با جمع خانواده و دوستان غذا میل کنید.

در اولین قدم باید محیط منزل را برای خودتان امن کنید، می توانید روی کمک دیگران هم حساب کنید. لوازم اضافی ومبلمانی که مانع رفت و آمد شما می شود، مناسب نیست.

می توانید در مسیر راه پله، حمام و سرویس بهداشتی، میله های کمکی قرار دهید تا مانع از سر خوردن و به زمین افتادن تان شود.

برای دوش حمام یا شیر دست شویی حسگر دما نصب کنید تا از پوست شما در برابر سوختگی محافظت شود.

کابل‌ها و سیم‌های اضافی را جمع آوری کنید.

روی قسمت های لغزنده زمین کفی پلاستیکی قراردهید تا از لیز خوردن جلوگیری کند.

در شب و هوای ابری مسیر رفت و آمد تان در خانه را روشن نگه دارید.

شمابه فعالیت بدنی احتیاج دارید. ورزش هایی مانند پیاده‌روی، نرمش های جمعی که درپارک های محله انجام می شود، هم انگیزه شما را برای فعالیت بدنی بیشتر می کند و هم زمینه آشنایی با سالمندان دیگر رافراهم می آورد.

مصرف به موقع دارو برای شما اهمیت ویژه ای دارد. ممکن است ضعف بینایی و مشکلات حافظه باعث اشتباه شما در میزان و زمان مصرف دارو شود. پیشنهاد می کنم روی برچسب هر دارویی را با رنگ خاص علامت بگذارید و میزان مصرف را با تعداد خطوط مشخص کنید.

حتما شما هم دوست دارید، تجربه خود را در اختیار دیگران قرار دهید بنابراین خود را محدود نکنید و تا می توانید در جمع های خانوادگی مهمانی ها ودورهمی های دوستان شرکت کنید و مطمئن باشید این کار بهتر از نشستن جلوی تلویزیون و تنها ماندن در منزل است .

با افزایش سن، ممکن است شنوایی، بینایی، لامسه و دیگر حس‌ها به خوبی قبل کار نکند یا به تدریج رو به زوال برود. این امر طبیعی است و همه متوجه آن می شوند بنابراین اگر سخنی را متوجه نشدید دوباره سوال کنید و شرمنده نباشید .

شما آزادی عمل دارید و دیگران هم اگر پیشنهادی می کنند سعی دارند به شما کمک کنند و این موضوع نباید باعث ناراحتی و افسردگی شما شود اگر چه ممکن است بعضی شیوه صحیح پیشنهاد دادن را ندانند و حالت دستوری با شما صحبت کنند.

اگر نیاز به سمعک دارید حتما باید از آن استفاده کنید.زیرا سمعک مثل عینک است و برای افزایش قدرت شنوایی ضروری است.

اگر مبتلا به پیرگوشی هستید چهره به چهره صحبت کنید تا بتوانید لب خوانی هم داشته باشید. صداهای زمینه و محیط را کم کنید. از گوینده بخواهید شمرده و آهسته صحبت کند و داد نکشد .

عادات غذایی مطلوب و تغذیه صحیح در پیشگیری از بیماری‌ها مؤثر است. اگر تغذیه صحیح را رعایت کنید، کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌ قرار می گیرید.

مصرف مقدار مناسب آب و مایعات به شادابی شما کمک می کند در حالی که بیشتر سالمندان به دلیل بیماری های دستگاه ادراری، آب کافی مصرف نمی کنند.

شما باید حتما صبحانه و شام میل کنید واگرجایی مهمان هستید و قرار است دارویی مصرف کنید به اطلاع میزبان برسانید تا شام شما را زودتر آماده کند.

از انواع میوه وسبزی به میزان کم استفاده کنید. مصرف فیبر روزانه خطر دیابت ، بیماری‌های قلبی و سرطان‌ها را کم می کند.

در همه حال مراقب حال خوشتان باشید و با وسواس این که دیگران درباره شما چه فکری می کنند، خودتان را آزار ندهید.

اگر نیاز به کمک دارید حتما از اطرافیان تقاضا کنید و مطمئن باشید آن ها خوشحال هم می شوند.

این را بدانید که فرزندان تان هنوز دوست دارند شما را با اقتدارو توانمند ببینند و به همین دلیل ممکن است گاهی متوجه کم توانی شما نشوند. پس خودتان مراقب باشید !

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.24163s, 21q