از جوانی به فکر کلسترول خود باشید

۱۳۹۸/۰۹/۲۷ - ۱۱:۴۴ - کد خبر: 286399
از جوانی به فکر کلسترول خود باشید

سلامت نیوز:پژوهشگران می‌گویند که مردم باید از بیست و چند سالگی سطح کلسترول خود را تحت نظر داشته باشند. پژوهشی که در هفته‌نامه لنست منتشر شده، یکی از جامع‌ترین گزارش‌هایی است که تاکنون درباره تاثیر چند دهه زندگی با مقادیر بیش از حدی از کلسترول "بد" انجام گرفته است .

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ،پژوهشگران می‌گویند بهتر است مردم هر چه سریع تر کلسترول خود را با دارو یا رژیم غذایی کاهش دهند.

کلسترول چیست؟

کلسترول نوعی چربی است که در بعضی غذاها یافت و در کبد نیز ساخته می‌شود.ما برای ساخت هورمون‌هایی چون تستوسترون و استروژن و ویتامین D و ترکیبات دیگر به این ماده نیاز داریم.

دو نوع کلسترول وجود دارد

کلسترول اچ‌دی‌ال نوع "خوب" است که در سلامت بدن نقش بازی می‌کند. کلسترول ال‌دی‌ال نوع «بد» محسوب می شود که می‌تواند باعث انسداد رگ‌ها شود.پژوهشگران توانستند احتمال حمله قلبی یا سکته در بین افراد بالای ۳۵ سال را با در نظر گرفتن جنسیت، میزان کلسترول بد، سن و عوامل خطرناکی چون سیگار، دیابت، قد و وزن و فشار خون تخمین بزنند.پروفسور استفان بلنکنبرگ، یکی از نویسندگان این مقاله از دانشگاه مرکز قلب هامبورگ، می‌گوید:

"معیاری که امروزه در پزشکی برای تشخیص نیاز به تجویز داروهای کاهنده کلسترول استفاده می‌شود تنها خطر بروز بیماری‌های قلبی-عروقی را در یک دوره مد نظر قرار می‌دهد و در نتیجه احتمال بروز چنین بیماری‌هایی در کل زندگی را دست‌کم می‌گیرد، به خصوص در میان جوان‌ها.«در انگلیس حدود هشت میلیون نفر برای کاهش میزان کلسترول بد از داروهای استاتین استفاده می‌کنند.

تخمین زده می‌شود که ۲ درصد کسانی که به مدت پنج سال از این داروها مصرف می‌کنند دچار حمله قلبی یا سکته نمی‌شوند.رژیم غذایی سالم و تحرک در زندگی هم می‌تواند کلسترول را کاهش دهد.

آیا سی و چند ساله‌ها باید استاتین مصرف کنند؟

لزوما نه. پژوهشگران به افرادی که کلسترول بالا دارند مصرف دارو را توصیه نمی‌کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.34166s, 19q