تاثیر مثبت پایگاه داده رفاه ایرانیان بر فقر

راهکار عملی برای مقابله با پدیده شوم فقر

۱۳۹۸/۱۰/۱۸ - ۱۴:۰۸ - کد خبر: 287508
راهکار عملی برای مقابله با پدیده شوم فقر

سلامت نیوز: با وجود اوضاع اقتصادی که اخیرا برای کشور رخ داده آمارها نشان میدهد که گروهي از مردم روز به روز به خط فقر نزديک میشوند و رسانه ها نسبت به دامنه دار شدن این پدیده ی شوم هشدار میدهند.

به گزارش سلامت نیوز توضيح معني کلمه فقر کمي دشوار است و آن به اين دليل است که معني آن بستگي به مکان زندگي، فرهنگ کشور، مردم و عوامل ديگر دارد. براي مثال مردمي که در خانه‌هاي کوچک در حومه شهرهاي بزرگ جهان مانند نيويورک زندگي مي‌کنند ممکن است در مقايسه با همسايگان خود فقير باشند، اما در مقايسه با مردم بي بضاعت در محله‌هاي فقيرنشين کشورهاي در حال توسعه، ممکن است وضعيت مالي آن‌ها زياد هم بد نباشد.

فقر میتواند تمام جوانب زندگی افراد را تحت تاثیر قرار دهد بخصوص در حوزه سلامت ،آموزش و ..... و سرمایه‌گذاری ویژه بر ارتقای «آموزش» و «سلامت» و «تغذیه» به خصوص در میان کودکان میتواند به روند کاهشی شدن آمار فقر در کشور کمک شایانی کند.

چرا باید نسبت به فقر حساس باشیم؟

فقر، پدیده‌ای دردناک و وضعیتی ناعادلانه است که بشریت همواره با آن روبرو بوده است.

مسئولیت وجدانی و انسانی در برابر سرنوشت هموطنان، ما را موظف می‌کند در حدّ توان برای کاهش و التیام دردهای فقرا تلاش کنیم.

حوزه توانمندسازی و کاهش فقر یکی از حوزه‌های بسیار تأثیرگذار و مهم اجتماعی است که پس از مطرح‌شدن مباحث توسعه و کاهش فقر، بیش از پیش مرکز توجه قرار گرفته است.

رکود اقتصادي جهاني سبب افزايش تقاضا براي برنامه‌هاي رفاهي شده‌است که اين امر سبب تغييرات اساسي در برنامه‌هاي اقتصادي کشورها شده است.

در سال‌های اخیر نابرابری‌های اقتصادی به یک نگرانی بزرگ در سطح جهان بدل شده‌است و مجمع اقتصادی جهانی افزایش شکاف و نابرابری در سطح درآمد را پس از تروریسم بزرگترین خطر جهانی می‌داند.

برنامه دیگر کشورها در کاهش فقر

در برخی مناطق ‌ارائه کوپن غذايي و ايجاد برنامه کمک هزينه تغذيه تکميلي در دستور کار قرار گرفته و اما در برخی مناطق دیگر اين برنامه با انجام تغييراتي به بهره وری بهتری رسیده است.

مثلا ارائه کوپن براي تامين هزينه‌ تغذيه شهروندان در کشورها توسعه‌يافته به صورت الکترونيکي درآمده‌است و با ارائه کارت‌هايي مشابه کارت‌بانکي و شارژ ماهانه آن بر اساس وضعيت کاربر(تعداد افراد تحت تکفل، درآمد کل فرد، هزينه‌هاي خانواده و غيره) انجام مي‌شود و هنگام خريد مانند عابربانک‌ها عمل مي‌کند و هزينه تغذيه افراد از آن کاسته مي‌شود.همه این اطلاعات را دولتها در پایگاه داده خود به صورت جامع به ثبت رسانده اند تا بتوانند به درستی این موضوع را مدیریت کنند.

برای کنترل فقر در ایران چه میتوان کرد ؟

در کشور ما اینکه کمکها با چه برنامه ای و به دست چه کسانی برسد بسیار بسیار مهم است تا بتواند تاثیر گذاری قابل توجهی داشته باشد و از طرفی با هدر رفت منابع و نیرو هم مواجه نشود.

پاسخ به اینکه چگونه دولت‌هایی که اکثرا دچار محدودیت بودجه‌ای هستند، می‌توانند «اثربخش»ترین و «کم‌فساد»ترین حمایت را از خانواده‌های فقیر انجام دهند؟ در داشتن یک پایگاه داده غنی از اطلااعات افراد کشور برمیگردد. اگر دولت بتواند بر اساس اطلاعات طبقه بندی و به روز کمک خود را به دست نیازمندان واقعی برساند قطعا در زمینه کاهش فقر گام بزرگی برداشته ایم.

راه اندازی پایگاه داده رفاه ایرانیان حداقل برای کاهش مقوله فقر را میتوان به فال نیک گرفت و دستاوردهایی که تاکنون بدست آورده را میتوان گام بلندی در جهت کاهش و مدیریت موضوع فقر دانست.

پروژه های در دست اجرا برای کاهش فقر

تاکنون از پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان در پروژه‌های مختلفی در معاونت رفاه اجتماعی وزارت کار و رفاه اجتماعی استفاده شده ‌است. از جمله‌ این پروژه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل
 • بهبود سازوکار توزیع سبد کالا
 • رفع همپوشانی بیمه‌ای
 • راه‌اندازی سامانه جامع دفتر بیمه‌های سلامت شامل انجام الکترونیک امور مربوط به پوشش خدمات دارویی و تجهیزات
 • طراحی، اصلاح و الکترونیکی کردن فرآیند پوشش بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی
 • طراحی و اصلاح فرآیند بیمه اجتماعی قالی‌بافان و صنعتگران شاغل در حوزه صنایع دستی
 • طراحی و اصلاح فرآیند پوشش بیمه‌‌ اجتماعی رانندگان
 • شناسایی اقشار نیازمند، ارائه بسته حمایتی و افزایش مستمری برای آن‌ها
 • ایجاد نقشه فقر و پراکندگی آن روی نقشه

همچنین معاونت رفاه اجتماعی با استفاده از پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان و با همکاری سایر نهادهای دولتی، پروژه‌های زیر را در حوزه‌ حکم‌رانی داده‌ محور انجام داده ‌است:

 • بنیاد نخبگان: ارزیابی وضعیت کنونی رفاهی، حوزه فعالیت تخصصی و موقعیت جغرافیایی ۲۳ هزار شاگرد اول کنکور
 • سازمان ثبت احوال: اعطای کارت ملی به افراد دارای کد ملی و فاقد کارت شناسایی ملی
 • وزارت بهداشت و آموزش پزشکی: دهک‌بندی رفاهی ۱۳ میلیون بیمار بستری در مراکز درمانی تحت مدیریت این وزارت
 • سازمان امور مالیاتی: شناسایی اقشار پردرآمد و جلوگیری از فرار مالیاتی
 • بررسی سابقه افراد در دریافت تسهیلات خود اشتغالی و تسهیلات خرد از موسسات مالی و تخصیص نمره اعتباری به ایشان
 • شناسایی نیازمندان واقعی از افراد غیرمستحق دریافت کمک‌های حمایتی در دو نهاد حمایتی (کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی)
 • نیروهای مسلح: تعیین وضعیت اقتصادی سربازان فراری به جهت اتخاذ سیاست متناسب
 • نیروهای مسلح: تعیین وضعیت بیمه درمان 80 هزار نفر ایثارگر بهره‌مند از کمک هزینه درمان ایثارگران معسر
 • وزارت آموزش‌ و پرورش: شناسایی و آسیب‌شناسی دلایل بازماندگی کودکان بازمانده از تحصیل

پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان صرفه‌جویی مالی بسیاری در این مدت برای دولت به همراه داشته است که در بخش کارگران ساختمانی 1000 میلیارد تومان، بیماران خاص 800 میلیارد تومان، سبد کالا 300 میلیارد تومان و حذف یارانه 1500 میلیارد تومان صرفه‌جویی داشته که در مجموع از هدر رفت 3600 میلیارد تومان از منابع ملی جلوگیری نموده است.

لازم است برای بهبود عملکرد این پایگاه در جهت کاهش فقر، فرهنگسازی های مورد نیاز در جهت معرفی این پایگاه به مردم انجام گیرد و با جلب همکاری مردم و دریافت اطلاعات صحیح، خدمات رفاهی ارايه شده از جمله یارانه ها و بسته حمایت معیشتی خانوار به دست نیازمندان واقعی آن برسد و اقدامات لازم در جهت توانمندسازی این گروه ها انجام گیرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.44012s, 19q