ادامه مرگ دسته جمعی پرندگان در میانکاله

۱۳۹۸/۱۱/۱۵ - ۱۳:۴۷ - کد خبر: 288803
ادامه مرگ دسته جمعی پرندگان در میانکاله

سلامت نیوز: روز‌گذشته‌ شهاب‌الدین منتظمی، مدیرکل دفتر مدیریت حیات‌‌وحش سازمان حفاظت محیط‌زیست مرگ ۱۲ هزار پرنده مهاجر را که اکثر آنها فلامینگو و چنگرها بودند، در تالاب میانکاله تایید کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ،از سوی دیگر برخی از کارشناسان بر این باورند که با انتشار ویروس کرونا در اکثر کشورها و جان‌‌باختن بیش از ۳۰۰ نفر در چین، اکنون این احتمال وجود دارد که ویروس یادشده از طریق پرندگان مهاجر وارد کشورها از جمله ایران شود یا دلیل مرگ این پرندگان وجود ویروس جدید باشد.

با این حال جمع‌آوری لاشه پرندگان با رعایت اصول بهداشتی ادامه دارد و سازمان دامپزشکی علت مرگ پرندگان مهاجر میانکاله را بوتولیسم اعلام می‌کند، اما بسیاری از کارشناسان بوتولیسم را رد می‌کنند و احتمال وبای پرندگان را دلیل مرگ آنها می‌دانند.

از سوی دیگر برخی از گمانه‌زنی‌ها وجود دام‌های سمی و عوامل انسانی‌ را در این موضوع دخیل می‌دانند. برخی از کارشناسان بر این باورند سمی که کشاورزان استفاده می‌کنند عامل آلوده کردن محیط زیادی از تالاب بوده و همین امر موجب مرگ آنها شده است.

روز‌گذشته‌ شهاب‌الدين منتظمي، مديرکل دفتر مديريت حيات‌‌وحش سازمان حفاظت محيط‌زيست مرگ 12 هزار پرنده مهاجر را که اکثر آنها فلامينگو و چنگرها بودند، در تالاب ميانکاله تاييد کرد.

از سوي ديگر برخي از کارشناسان بر اين باورند که با انتشار ويروس کرونا در اکثر کشورها و جان‌‌باختن بيش از 300 نفر در چين، اکنون اين احتمال وجود دارد که ويروس يادشده از طريق پرندگان مهاجر وارد کشورها از جمله ايران شود يا دليل مرگ اين پرندگان وجود ويروس جديد باشد.

با اين حال جمع‌آوري لاشه پرندگان با رعايت اصول بهداشتي ادامه دارد و سازمان دامپزشکي علت مرگ پرندگان مهاجر ميانکاله را بوتوليسم اعلام مي‌کند، اما بسياري از کارشناسان بوتوليسم را رد مي‌کنند و احتمال وباي پرندگان را دليل مرگ آنها مي‌دانند.

از سوي ديگر برخي از گمانه‌زني‌ها وجود دام‌هاي سمي و عوامل انساني‌ را در اين موضوع دخيل مي‌دانند. برخي از کارشناسان بر اين باورند سمي که کشاورزان استفاده مي‌کنند عامل آلوده کردن محيط زيادي از تالاب بوده و همين امر موجب مرگ آنها شده است. مرگ دسته‌جمعي پرندگان در چند سال گذشته، موضوع جديدي نيست.

پيش‌تر و در دهه 80 نيز در مورد مشابه‌اي تعداد زيادي از پرندگان به صورت دست‌جمعي جان دادند. علت مرگ آن پروندگان اما پس از بررسي و رد ابتلا به بيماري آنفلوآنزا و نيوکاسل از سوي کارشناسان وقت دامپزشکي استان مازندران، تنها با طرح «احتمال مسموميت» و بدون پيگيري علت مسموميت مختومه شد. در سال 96 مرگ دسته‌جمعي پرندگان «ياکريم» در شهرستان کنارک در هفته‌هاي اخير سبب نگراني فعالان محيط‌زيست و مردم محلي شده است.

در مرداد ماه امسال بود که در بوستان غدير قم حدود 200 کلاغ به صورت کاملا عجيب و دسته‌جمعي مردند و دليل مشخصي براي تلف شدن اين پرندگان اعلام نشد. از سوي ديگر چند روز پيش در خبري ديگر رئيس اداره حفاظت محيط‌زيست بجنورد از مرگ دسته‌جمعي و مشکوک شماري از سارها، در جوي آب و معابر اطراف ميدان بازرگاني بجنورد در مرکز خراسان‌شمالي خبر داد.

محمد خالقي با بيان اينکه شمار پرندگان تلف شده، حدود 30 قطعه اعلام شده است، اظهار کرد: يکي دو لاشه به‌عنوان نمونه، توسط دوستداران محيط‌زيست به اين اداره تحويل داده شد که در بررسي‌هاي اوليه و با توجه به شرايط ظاهري پرندگان، احتمال مسموميت آنان وجود داشت. وي افزود: لاشه پرندگان براي بررسي بيشتر به اداره کل دامپزشکي استان ارسال شده است.


گمانه‌زني‌ها درباره مرگ پرندگان
ميانکاله از سال 1348 به عنوان «منطقه حفاظت‌شده» تعيين شده و تالاب‌ها و سواحل اين منطقه تحت‌حفاظت سازمان محيط‌زيست ايران قرار دارد. تالاب ميانکاله بيش از 40 هزار هتکار مساحت دارد و سالانه بالغ بر يک ميليون و 500 هزار پرنده از150 گونه در اين تالاب زندگي مي‌کنند. اين تالاب علاوه بر پرندگان مهاجر، محل تخم‌گذاري و زيستگاه اصلي بسياري از ماهيان درياي مازندران است.

روز گذشته شهاب‌الدين منتظمي، مديرکل دفتر مديريت حيات‌وحش سازمان حفاظت محيط‌زيست احتمال ابتلاي اين پرندگان به بيمارهاي آنفلوآنزاي فوق‌حاد پرندگان و نيوکاسل را رد کرده و از مشاهده يک کانون تلفات جديد خبر داده است.

به گفته او بر اساس آخرين آزمايشاتي که سازمان دامپزشکي انجام داده است، بيماري آنفلوآنزاي فوق‌حاد پرندگان و نيوکاسل منتفي است و در نمونه‌هاي تلفات دو روز گذشته اين موضوع رد شده است. امروز کانون تلفات ديگري در ميانکاله مشاهده شده که بايد آزمايشات لازم روي نمونه‌هاي آن منطقه نيز صورت گيرد.

صفرعلي ماکنعلي، معاون بهداشتي و پيشگيري سازمان دامپزشکي در يک نشست خبري گفت: ممکن است اين پرندگان به خاطر مسموميت با سم «بوتوليسم» جان داده باشند: ابتلا به بيماري نيوکاسل و آنفلوآنزا منتفي است و احتمال مي‌رود سم بوتوليسم باشد. يعني ريشه گياهان پوسيده، سمي توليد مي‌کنند که بسيار کشنده است و ممکن است اين موضوع عامل تلف شدن پرندگان باشد.

او همچنين اعلام کرد علت اين موضوع ظرف يک هفته آينده مشخص مي‌شود که چه نوع سمي بوده، همچنين در کنار آن نيز ساير علت‌ها همچون باکتري و انگل نيز بررسي مي‌شود. سيدحسين رضواني، مديرکل دامپزشکي مازندران‌ در اين باره مي‌گويد: مرگ، تاکنون 23 گونه مهاجر را به کام خود کشانده است.

از سوي ديگر به نوشته ايران، مسعود مرعشي از جمله دامپزشکاني است که به ميانکاله رفته است اما مي‌گويد اجازه مصاحبه ندارد. او در اينستاگرام خود بوتوليسم را رد کرده است و علت احتمالي مرگ پرندگان اين تالاب بين‌المللي را وباي پرندگان اعلام مي‌کند. او مرگ تعداد بالاي فلامينگو و چنگر را يکي از دلايل وجود وباي پرندگان مي‌داند.

به اعتقاد او اين دو گونه از حساس‌ترين پرندگان به اين بيماري هستند. او معتقد است کاهش دماي محسوس باعث ايجاد استرس و شيوع اين بيماري مي‌شود. مرعشي دليل سومي هم براي وجود وباي پرندگان در ميانکاله دارد.

او در صفحه شخصي‌اش مي‌نويسد: علائم کالبدشکافي تيپيک مثل وجود بتشي در بافت چربي اطراف قلب، وجود کانون‌هاي نگروتيک در کبد، وضعيت بدني مناسب پرندگان تلف شده و همچنين ضايعات در پيش معده و سنگدان همه نشان از اين بيماري دارد. سهيل اولادزاد، از کارشناسان و فعالان حوزه محيط‌زيست مازندران عامل انساني را رد مي‌کند و مي‌گويد:

«براي آلوده کردن اين محدوده از تالاب نياز به سم بسيار زيادي است و اين کار قابل اجرا نيست.» او حتي اعتقاد دارد که نبايد صددرصد عامل بوتوليسم را رد کرد. اولادزاد از تشکيل گروهي از کارشناسان مستقل و خارج از چارچوب محيط‌زيست و دامپزشکي براي بررسي عامل مرگ‌ها در تالاب بين‌المللي ميانکاله خبر مي‌دهد و مي‌گويد: نمونه‌ها را به يک آزمايشگاه معتبر فرستاده‌اند.‌ اما از نام بردن آن آزمايشگاه امتناع مي‌ورزد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.22381s, 20q