شوخی پنداری کرونا، استقبال از مرگ

۱۳۹۹/۰۴/۱۸ - ۱۱:۳۵ - کد خبر: 296361
شوخی پنداری کرونا، استقبال از مرگ

سلامت نیوز: با وجود وضعیت قرمز شیوع کرونا در استان بوشهر، هشدارها، اخطارها و اطلاع رسانی‌های فریادگونه اما گویی برخی مردم باور ندارند یا نمی‌شنوند که مرگ پشت در خانه در کمین آنها است و این بیماری کشنده را به شوخی گرفته‌اند و می‌گویند" تا خومان نگرفته‌ایم، باور نمی‌کنیم".


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، در شرایطی که براساس آمارها هر ۹ دقیقه یک نفر در اثر ابتلا به بیماری کرونا در کشور جان می‌دهد، مردم باید توصیه کارشناسان، پزشکان، پرستاران و مسئولان در زمینه رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک را جدی بگیرند تا جلوی افرایش کشتار این ویروس گرفته شود.


هرچند استان بوشهر از جمله آخرین استان‌های درگیر با ویروس کرونا بود اما امروز در زمره استان‌های قرمز کشور قرار گرفته و روز سه شنبه هفدهم تیرماه با هشت کشته مجموع جان باختگان آن بر اثر این بیماری به ۱۲۷ تن رسید و شمار مبتلایان این استان نیز روزانه سه رقمی شده‌است.
اما در این شرایط هنوز در این استان شهروندانی هستند که با برپایی دورهمی‌ها، مجالس شادی و میهمانی و بساط قلیان و غیره با کرونا شوخی می‌کنند و این بیماری را جدی نمی‌گیرند و می‌گویند تا "خودمان نگرفته‌ایم، باور نمی‌کنیم".


این افراد کافی است برای چند لحظه پای صحبت‌‎های بیماران مبتلا شده به کرونا، خانواده جان باختگان بر اثر این بیماری و کادر درمانی درگیر با این بیماری بنشینند، شاید تلنگری باشد تا با جدی گرفتن موضوع اهتمامی جدی و همگانی برای قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا ایجاد شود.


رفتن تا دم مرگ به قیمت شرکت در یک جشن تولد
یکی از بیماران بهبود یافته کووید ۱۹ در بوشهر از مردم خواست به توصیه‌های بهداشتی توجه کنند زیرا این بیماری با کسی شوخی ندارد و براحتی حتی هر فرد سالمی را درگیر می‌کند و دم مرگ می برد.
این فرد که خواست نامش در خبر فاش نشود گفت: پس از گذشت چند روز از شرکت در یک جشن تولد دچار بدن درد و تب شدم در ابتدا تصور کردم که سرما خورده‌ام چند روزی در خانه ماندم اما متوجه شدم که سرفه‌های شدید و تنگی نفس طاقتم را سرآورده و خود را به بیمارستان رساندم که بعد از بررسی علائم و گرفتن یک سری آزمایش ۲۵ پنج روز در بیمارستان بستری شدم.
وی اظهار داشت: هرچند با مراقبت خوب پرستاران بخش کرونا، حال عمومی من خوب شد و با همکاری خانواده ۱۴ روز نیز دوران قرنطینه را پشت سر گذاشته‌ام اما این تجربه برای من باقی ماند که نباید با برخی بیماری‌ها شوخی کرد زیرا به همین سادگی در آستانه مرگ قرار گرفتم.


من هم کرونا را شوخی می‌گرفتم
یکی از بیماران کرونایی بستری در بوشهر گفت: مردم به اصل حضور نیافتن در تجمع‌ها و استفاده از وسایل حفاظت شخصی از جمله ماسک توجه داشته باشند زیرا تنها با یک سهل انگاری انسان براحتی روانه بیمارستان می‌شود.
وی که خواست نامش ذکر نشود افزود: هرچند این بیماری شبیه به یک آنفلوآنزای شدید است اما رنج و درد ناشی از آن به حدی است که اگر از مرگ هم بگذری اما تحمل آن از طاقت انسان خارج است.


این بیمار درباره نحوه ابتلای خود به کرونا اظهار داشت: برای شرکت در جشن عروسی برادرزاده‌ام به یکی از شهرستان‌های اطراف رفته بودم اما بعد از چند روز متوجه علائم بیماری شدم و بلافاصله به بیمارستان مراجعه و بعد از مثبت شدن تست کرونا چند روز است که در بیمارستان بستری هستم.
وی افزود: همیشه وقتی صحبت از کرونا و حضور نیافتن در تجمع‌ها می‌شد آنها را به تمسخر می‌گرفتم و می‌گفتم این بیماری از پس آدم‌های قوی و سرحال برنمی‌آید اما امروز که چند روز است که در بیمارستان هستم و افراد بدحال را می‌بینم متوجه شدم در این شرایط باید این بیماری را باور کرد.


رعایت پروتکل‌های بهداشتی راحت تر از تحمل غم مرگ عزیزان
یکی از شهروندان بوشهری که مادر خود را در اثر ابتلا به کرونا از دست دادهاست گفت: مردم بیماری کرونا را جدی بگیرند و اجازه ندهند این ویروس براحتی عزیزان آنها را به کام مرگ بکشاند، مصیبتی که حتی نمی‌توان برای آنها عزاداری کرد.
این شهروند بوشهری افزود: رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و اعمال برخی محدودیت‌ها بسیار راحت‌تر از فقدان عزیزانمان است.
یکی دیگر از شهروندان بوشهری که برادر جوان خود را از دست داده است گفت: بیشتر جوانان به تصور اینکه جوان و تنومند هستند ویروس کرونا را باور ندارند و با این تصور نکات بهداشتی را رعایت نمی‌کنند و براحتی در دام این ویروس قرار می‌گیرند.
وی اظهار داشت: بسیار دردناک است که جوانی که برای خود هزاران آرزو در زندگی دارد بر اثر غفلت و سهل انگاری به کرونا مبتلا شود و از بین برود در حالی که می‌توان براحتی تنها با رعایت کردن دستورالعمل‌های بهداشتی این دوران را سپری کرد افسوس که برخی‌ها هنوز این بیماری را باور ندارند و جدی نمی‌گیرند.


خستگی کادر درمان از کشتار کرونا در سایه شوخی پنداری مردم
یکی از پرستاران بخش کرونا بیمارستان‌های بوشهر گفت: هرچند خستگی کار در این شرایط برای فعالان بخش بهداشت و درمان وجود دارد اما آنچه بیش از همه چیز بر ما فشار می‌آورد افزایش روند فوت بیماران مبتلا به ویروس کووید ۱۹ است.
لیلا آزادی افزود: این درحالی است که این افراد تنها با جدی گرفتن خطر کرونا رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی می‌توانستند امروز در کنار خانواده خود باشند.


یکی دیگر از پرستاران بخش کرونا گفت: اکنون پنج ماه است که تمام کادر بهداشت و درمان درگیر بیماری کرونا هستند و همه خسته شده‌اند از مردم خواهش می‌کنیم بیشتر در خانه بمانند و در اماکن عمومی با ماسک حاضر شوند.
مرتضی امیر زاده افزود: مردم بدانند مدافعان جبهه سلامت تا آخرین روز شیوع این بیماری در کنار آنان هستند اما از بین رفتن بهترین همکاران ما درکشور به دلیل ابتلا به ویروس کرونا بسیار غم انگیز است.


وی بیان کرد: مردم اگر ذره‌ای به کار و خدمت مجموعه بهداشت و درمان اعتقاد و اعتماد دارند در خانه بمانند و به این وسیله به این مجموعه کمک کنند.
یکی دیگر از پرستاران بخش کرونا گفت: به دلیل شیوع ویروس کرونا و ترس از انتقال آلودگی چند ماه است که خانواده‌ام را ندیده‌ام.
وی اضافه کرد: در این شرایط سخت آب و هوایی و گرمای طاقت فرسای بوشهر پوشیدن لباس‌های حفاظتی برای ساعت‌های طولانی بسیار سخت است اما با این وجود پرستاران و پزشکان این سختی را به جان خریده و با تمام وجود به مردم خدمت رسانی می‌کنند و درقبال آن از مردم انتظار دارند با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و جدی گرفتن ویروس مهلک کرونا به خود، خانواده، جامعه و کادر درمان رحم و کمک کنند.


ظرفیت بیمارستان‌ها محدود است مردم مراقب باشند
رئیس بیمارستان امیرالمومنین گناوه گفت: این شهرستان جزو مناطق قرمز کرونا است و در این شرایط حجم مراجعان و بستری‌ها در بیمارستان افزایش یافته‌است.
دکتر محمد علی دریانورد افزود: در زمان حاضر با توجه به شرایط بیماری ظرفیت بیمارستانی به طور تقریبی پر شده هرچند ظرفیت بیماران ورودی و خروجی یکسان است اما این تناسب به هم بخورد و میزان ورودی‌ها بیش از خروجی‌ها باشد به طور یقین با مشکل روبرو خواهیم شد.
وی بیان کرد: در زمان حاضر در شهرستان گناوه علاوه بر بیمارستان امیرالمومنین (ع) ۲ بخش از بیمارستان سوانح سوختگی این شهرستان نیز به کار گرفته شده‌است.


دریانورد ادامه داد: همچنین مجبور شده‌ایم سایر بخش‌های بیمارستان را نیز ادغام کنیم تا از توان نیروها و ظرفیت تخت‌ها برای خدمات رسانی به بیماران مبتلا به ویروس کووید ۱۹ استفاده شود.
وی گفت: مردم باید نسبت به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و شکستن زنجیره انتقال همکاری کنند چون توجه نکردن آنان ممکن است مشکلات غیر قابل جبرانی را به دنبال داشته باشد.


دریانورد افزود: بیماری کووید ۱۹ شوخی نیست و شواهد نشان داده تنها افراد سالخورده و دارای بیماری زمینه‌ای مبتلا به این ویروس نمی‌شوند بلکه افراد جوان که سابقه هیچ بیماری را نیز ندارند در خطر ابتلا قرار دارند.
وی تاکید کرد: مردم تنها با استفاده از یک ماسک معمولی، شستن مرتب دست‌ها و ضد عفونی آنها می‌توانند از خطر ابتلا به ویروس کووید ۱۹ در امان باشند.
دریانورد با اشاره به فشار زیاد کار بر کارکنان بیمارستان گفت: کارکنان بیمارستان از لحاظ بدنی، روحی و روانی خسته هستند اما مجبورند با این پوشش و لباس ساعت‌ها در بیمارستان باشند و به بیماران خدمات رسانی کنند.


وی گفت: بخشی از کارکنان بیمارستان نیز مبتلا به بیماری کرونا شده‌اند و با توجه به مرخصی استعلاجی این افراد، فشار زیادی به سایر کارکنان وارد می‌شود.
دریانورد اضافه کرد: در این شرایط سخت بسیاری از پرستاران هستند که حتی برای دیدن خانواده خود به خانه نمی‌روند و در همان محل کار خود باقی می‌مانند.
وی تاکید کرد: هرچند حجم زیاد کار باعث شده توان و انرژی کارکنان بیمارستان‌ها کاهش یابد اما باز هم با تمام وجود بر بالین بیماران هستند.
رئیس بیمارستان امیرالمومنین (ع) گناوه گفت: اگر مردم کمک نکنند و بار بیماری کم نشود شرایط از این هم سخت تر می‌شود تنها با کاهش حجم بیماری و کنترل زنجیره انتقال است که می‌توان روحیه کارکنان را به آنها برگرداند.


دریانورد افزود: هرچند در این شرایط همه دچار استرس و اضطراب ناشی از ویروس کرونا هستند اما باید مردم در زمان حضور در مراکز درمانی حوصله به خرج دهند چرا که کادر درمان با وجود همه سختی ها اما همچنان عاشقانه و دلسوزانه در خدمت مردم هستند.
وی گفت: در باره تجهیزات حفاظت فردی و سایر امکانات بیمارستانی کمبودی وجود ندارد و تاکنون دانشگاه علوم پزشکی بوشهر توانسته نیاز بیمارستان‌ها را تا حد زیادی تامین کند.


ابتلای ۱۴۰ نیروی بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر به کرونا
رئیس مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج فارس بوشهر گفت: این مرکز از ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ به عنوان مرکز پذیرش و درمان بیماران مشکوک و مبتلا به کووید ۱۹ انتخاب شد و تاکنون خدمات عمومی، تخصصی و فوق تخصصی به مردم استان ارائه داده‌است.
دکتر عاطفه اسفندیاری افزود: در زمان حاضر با توجه به نیاز مردم استان به دریافت خدمات تخصصی و فوق تخصصی و اینکه تعرفه خدمات در این مرکز دولتی است و میزان پرداخت از جیب مردم در این مرکز پایین است، این مرکز علاوه بر ارائه خدمات مربوط به درمان کووید ۱۹، به ارائه خدمات فوق تخصصی مورد نیاز مردم نیز می‌پردازد.
وی اضافه کرد: آمار بستری‌های کنونی کرونا در بیمارستان شهدای خلیج فارس بیش از ۱۳۰ نفر است و ۱۹ نفر نیز در بخش مراقبت‌های ویژه تحت مراقبت هستند.
اسفندیاری اظهار داشت: از ابتدای دوره بحران کووید ۱۹ تاکنون بیش از پنج هزار نفر به تریاژ اولیه بیمارستان مراجعه کرده‌اند که از سوی پزشکان عمومی، متخصص طب اورژانس، پزشک متخصص عفونی و پزشک متخصص داخلی ویزیت شده و در صورت نیاز از خدمات مشاوره سایر متخصصان و پزشکان فوق تخصص بهره گرفته شده‌است.
وی ادامه داد: از این تعداد بیش از یکهزار و ۳۰۰ نفر نیز دربخش‌ها بستری شده‌اند و تاکنون بیش از ۸۵ درصد با حال عمومی خوب ترخیص وبقیه درحال بستری و دریافت خدمات درمانی هستند و دربین بیماران مبتلا به کووید ۱۹ که جواب آزمایش آنها مثبت شده