تاثیر استرس در ناباروری

۱۳۹۹/۰۶/۰۴ - ۱۶:۰۷ - کد خبر: 298823
تاثیر استرس در ناباروری

سلامت نیوز: با توجه به شیوع بالای ناباروری در جامعه امروز، علل زمینه‌ای آن به‌صورت گسترده‌ای در تحقیقات پزشكی تحت بررسی قرار گرفته است.از علل معمول ناباروری مثل علل وابسته به فاكتور مردانه و زنانه كه بگذریم، در اغلب موارد نقصی در اسپرم مرد و سیستم تخمك‌گذاری زن وجود ندارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه جام جم ،ولی با این حال، باروری در زوج‌ها گاهی با وجود همه بررسی‌ها رخ نمی‌دهد و زوجین بدون علت مشخص نابارور هستند.در بررسی علل نامشخص ناباروری، استرس در زوجین می‌تواند نقش مهمی داشته باشد. استرس در مردان در دوران اقدام برای باروری، می‌تواند با اختلال نعوظ و عدم امكان برقراری رابطه همراه باشد، به این صورت كه فرد در شرایط معمول، مشكل و اختلالی برای برقراری رابطه زناشویی ندارد.

ولی در زمان‌های مقرر و مناسب برای رابطه با هدف باردار شدن، دچار استرس می‌شود. در این موارد پزشك با اطمینان‌بخشی و تجویز داروهای تقویتی و گاه داروهای كمك‌كننده به نعوظ، می‌تواند مشكل را برطرف كند.

از طرف دیگر، استرس در زنان با تغییرات هورمونی می‌تواند چرخه تخمك‌گذاری را مختل كند و در شرایطی كه همه چیز برای فرآیند باروری آماده است، استرس زیاد با تغییر هورمونی مانع تخمك‌گذاری در خانم می‌شود و بارداری رخ نمی‌دهد. همچنین در صورت وقوع تخمك‌گذاری، این تغییرات هورمونی به محیط رحم برای لانه‌گزینی جنین آسیب می‌زند و حتی بعد از تشكیل جنین، در همان چند روز اول، لانه‌گزینی در رحم رخ نمی‌دهد و بارداری تكمیل نمی‌شود.

لذا توصیه می‌شود زوجین با ایجاد محیطی آرام و دور از تنش و استرس، نسبت به بارداری اقدام كنند. همچنین نقش حمایتی خانواده‌ها در این زمینه بسیار مهم و تاثیرگذار است. پرسیدن مكرر در مورد موفقیت یا عدم موفقیت بارداری از طرف خانواده‌ها و ایجاد بار روانی، می‌تواند با ایجاد استرس، میزان موفقیت بارداری را كاهش دهد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.52131s, 19q