اطلاع رسانی تبلیغاتی

راهکار درمان بی خوابی در کودکان

۱۳۹۹/۰۷/۰۹ - ۱۲:۵۱ - کد خبر: 300573
راهکار درمان بی خوابی در کودکان

سلامت نیوز :یکی از مشکلاتی که والدین با کودک خود دارند مشکل بی خوابی آن ها می باشد . بی خوابی کودکان یکی از رایج ترین اختلالاتی است که کودکان در هر سنی به دلایل مختلف می‌ تواند به آن مبتلا شوند .

به گزارش سلامت نیوز زمانی که کودک به این اختلال مبتلا می شود ، دچار مشکلاتی نظیر : دیر به خواب رفتن ، پریدن از خواب به صورت مداوم ، ناتوانایی در خوابیدن مجدد پس از بیداری و ... می شود . بی خوابی کودکان در آینده می تواند مشکلات جدی ایجاد کند . به عنوان مثال می تواند مسقیما بر رشد جسمانی و حتی رشد روحی کودکان تاثیر بگذارد .

بی خوابی در کودکان انواع مختلفی دارد . در بعضی از موارد فرزند شما به صورت گذرا به این اختلال دچار می شود و به طور میانگین ۳ بار در هفته در خواب دچار مشکل می شود . اما در موارد دیگر ممکن است بیش از یک ماه در بیشتر شب ها فرزند شما در خواب مشکل داشته باشد که می بایست هر چه سریع تر به درمان او بپردازید .

پس والدین می بایست اطلاعات کافی در رابطه با دچار علت کم خوابی کودک ، علائم بروز بی خوابی کودکان ، راه های پیشگری از ابتلا به این اختلال و ... داشته باشند تا در مواقع مختلف بتوانند بهترین تصمیم را بگیرند و به بهترین شکل رفتار کنند .


ضرورت خواب مناسب برای کودک :خواب مناسب و کافی بر روی رشد جسمانی و ذهنی کودک تاثیر مستقیم دارد چرا که بیشتر هورمون های مرتبط با رشد ، در زمان خواب شبانه در بدن کودک ترشح می شود . خواب مناسب و به اندازه ، انرژی مورد نیاز کودک برای انجام فعالیت‌ های مختلف روزانه همچون : راه رفتن ، بازی کردن ، فکر کردن ، تمرکز کردن ، درس خواندن و ... را در اختیار کودک قرار می ‌دهد و به پیشرفت اجتماعی و درسی کودک ، کمک می‌ کند .
از دیگر مزایای خواب خوب کودک می توان به داشتن خوابی آرام و بی تنش والدین اشاره کرد چرا که بی خوابی کودک باعث بروز تنش در محیط خانه می شود و خواب خوب را از والدین وی می گیرد .


میزان خواب استاندار کودک :بدن انسان به میزان کافی و استاندارد خواب مفید در طول روز احتیاج دارد . در سنین مختلف ساعت خواب استاندارد متفاوت است . ساعت استاندارد خواب انسان در سنین مختلف به صورت زیر می باشد :


بدو تولد تا ۲ ماهگی ۱۲ الی ۱۸ ساعت۳ ماهگی تا ۱ سالگی ۱۴ الی ۱۵ ساعت۱ سالگی تا ۳ سالگی ۱۲ الی ۱۴ ساعت۳ سالگی تا ۵ سالگی ۱۱ الی ۱۳ ساعت۵ سالگی تا ۱۲ سالگی ۱۰ الی ۱۱ ساعت۱۳ سالگی تا ۱۸ سالگی ۸.۵ الی ۹.۲۵ ساعت+۱۸ ( بزرگسال ) ۷ الی ۹ ساعت کودک شما در سنین مختلف به میزانی مشخص خواب نیاز دارد . در صورتی که کودک شما کم تر از مقدار مشخص شده بخوابد ، دچار اختلال کم خوابی است و شما می بایست هر چه سریع تر به درمان این اختلال بپردازید . چرا که این اختلال می تواند مشکلات فراوانی برای کودک شما به وجود آورد .


علائم بی خوابی کودکان :اختلال شایع بی خوابی در کودکان با علائم مختلفی نمایان می شود . این اختلال ممکن است در هر سنی برای کودک رخ دهد . در این قسمت با برخی از علائم این اختلال آشنا می شوید :


دیر به خواب رفتن کودک در هنگام شبزود بیدار شدن کودک در هنگام صبحاحساس خستگی ، کوفتگی ، خواب آلودگی پس از بیدار شدنپریدن از خواب به صورت مداومعدم توانایی خوابیدن مجدد ، پس از پریدن از خوابکاهش تمرکز و دقتنداشتن عملکرد مناسب در مهد کودک یا مدرسهاحساس اضطراب و نگرانی بی مورد در طول روزدلیل بی خوابی کودک چیست؟

عوامل عاطفی همچون استرس و اضطراب: یکی از عواملی است که به شدت بر خواب کودک اثر می ‌گذارد و می‌ تواند کودک شما از خواب بی‌ خواب کند و کودک شما نتواند خوابی مفید و کافی در طول شب داشته باشد .

اضطراب کودکان میتواند دلایل مختلفی داشته باشد . به عنوان مثال :
کودک به علت مشکلاتی که والدین وی بایک دیگر دارند ممکن است دچار استرس و اضطراب در حین خواب شوند .کودک ممکن است شب های قبل از امتحان دچار استرس و اضطراب شود . همچنین بعضی از کودکان در صورتی که تکالیف خود را انجام نداده باشند ، ممکن است در هنگام شب دچار استرس شوند ‌.کودک شما ممکن است به دلیل دیدن فیلم و یا کارتون که مناسب سن او نیست ، دچار اضطراب هنگام خواب شود .دلایل بسیار زیادی وجود دارد که می تواند تنش و استرس در کودک شما ایجاد کند . شما می بایست با کودک خود صحبت کنید و علت استرس ها و نگرانی های وی را بیابید و در صدد حل مشکلات باشید .


استفاده از خوراکی های محرک قبل از خواب :برخی از خوراکی ها و نوشیدنی هایی که بر پایه قهوه و شکلات هستند و همچنین تمام نوشیدنی های انرژی زا و کافئین دار همچون محرک عمل می کنند که در صورت مصرف قبل از خواب ، باعث بروز اختلال در خوابیدن کودک می ‌شود و خوابی راحت را از کودک می گیرد .


عوارض دارویی :بعضی از داروها همچون داروهای ضد افسردگی ، داروهای درمان پیش‌ فعالی ، داروهای ضد انعقاد خون و ... که برای کودکان تجویز می‌ شود دارای عوارضی هستند که یکی از این عوارض بروز اختلال در خوابیدن کودک است . مصرف این داروها باعث بی خوابی کودک در هنگام شب می شود و خوابی راحت را از کودک می گیرد .


عوامل محیطی :گاهی وجود سر و صدا ، نور بسیار زیاد یا تاریکی محص ، گرمی و یا سردی محل خواب کودک ، می ‌تواند در خواب او تاثیر بگذارد و خوابی آسوده را از او بگیرد .


بیماری های زمینه ای :بیماری‌های زمینه‌ای همچون آسم ، گوش درد ، بیماری های پوستی همچون اگزما ، بیماری‌ های آلرژیک ( که معمولاً در برخی از فصول سال رخ می دهد ) همچون گرفتگی بینی و سرفه ، گرفتگی های عضلانی ، دل درد و ... در بسیاری از کودکان بسیار شایع است . در صورت وجود این بیماری ها کودک معمولاً نمی تواند در هنگام شب خواب آسوده و راحت داشته باشد .


ورود به سن بلوغ :بسیاری از نوجوانان با پاگذاشتن به دوره بلوغ ، دچار تغییرات هورمونی و داخلی بدن می شوند . در اکثر مواقع ساعت خواب نوجوانان در این دوره تغییر می‌ کند و نوجوان تمایل داره دیرتر به خواب برود و آن ها را بی خواب می کند . دبه طور کلی ورود به این دوره ، خواب کافی و مفید را از نوجوان می گیرد .
ترس های بی دلیل : گاهی اوقات احساس ترس کودک می‌ تواند در خواب شبانه وی اختلال ایجاد کند . ترس از دزد ، ترس از تاریکی ، ترس از تنها خوابیدن کودک ، ترس از اتاق خواب و ... از جمله ترس هایی هستند که باعث بروز اختلال در خواب و بی خوابی کودک می شود .


عادت به کم خوابی :گاهی اوقات برخی از کودکان به دیر خوابیدن و زود بیدار شدن عادت می کنند . این گونه کودکان معمولا تا دیر وقت مشغول بازی ، درس خواندن ، تماشای فیلم و ... هستند و دیر به رختخواب می رود و می خوابند . این امر باعث بروز اختلال در خواب این کودکان می شود و خواب وکافی و آسوده را از کودک می گیرد .


درمان بی خوابی کودکان :با تشخیص علت بروز اختلال بی‌ خوابی در کودک ، حال زمان یافتن راهکاری مناسب برای مقابله با پیشروی این اختلال در کودک فرا رسیده است . هر چه سریع تر برای درمان بی خوابی کودکان خود اقدام کنید ، راحت تر می توانید جلوی پیشروی این اختلال را بگیرید و کودک خود را درمان کنید .
برای درمان اختلال بی خوابی کودک بهتر است روش و الگوی زندگی کودک و والدین وی توسط روانشناس ‌کودک مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد و ریشه مشکلات احتمالی را بیابد و در نهایت درصدد برطرف کردن این گونه مشکلات برآید تا کودک به خوابی آسوده و راحت دست یابد . با ما همراه باشید تا با برخی از راهکارها و روش ‌های ابتدایی درمان آشنا شوید تا بتوانید جلوی پیشرفت این اختلال را در کودکتان بگیرید .


تصحیح الگوهای رفتاری خانواده :گاهی والدین و یا خواهر و برادر بزرگتر کودک باعث بروز اختلال کم خوابی در کودک می شوند . بدین صورت که خانواده به کودک اجازه می دهد که کودک تا دیر وقت بیدار بماند و تلویزیون تماشا کند ، خوراکی بخورد و ... . اینگونه الگوهای رفتاری خانواده باید اصلاح شود و والدین اجازه ندهند که فرزندشان تا دیر وقت خود را مشغول کند و دیر بخوابد .


فعالیت بدنی و تحرک کافی :کودک تا جایی که امکان دارد باید از بازی با وسایل الکترونیکی همچون گوشی موبایل ، تبلت ، کامپیوتر ، کنسول های بازی و ... بپرهیزد و در طول روز تحرک و فعالیت بدنی کافی داشته باشد تا انرژی او در طی روز کم شود تا در هنگام شب راحت تر به خواب رود .


برنامه غذایی مناسب :بهتر است کودک شما برنامه غذایی مشخص و مناسبی داشته باشد . به این صورت که حدود ۲ ساعت قبل از خواب ، شام خود را بخورد و حدود ۴ ساعت قبل از خواب از خوردن خوراکی ها و نوشیدنی های محرک اجتناب کند تا خوابی مناسب و کافی داشته باشد . همچنین می بایست انواع مواد مغذی ، ویتامین ها ، لبنیات و ... در برنامه غذایی کودک گنجانده شود .

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.89446s, 19q