افراد چاق دو برابر ديگران دچار تخريب مفصل مي‌شوند

۱۳۸۶/۰۴/۲۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5462
افراد چاق دو برابر ديگران دچار تخريب مفصل مي‌شوند

دكتر "سعيد يزدان بخش" عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي ايران در آستانه برگزاري سومين كنگره تعويض مفصل ران و زانو (آرتوپلاستي) افزود اين افراد با رعايت اصول مربوط به تغذيه و كنترل وزن مي‌توانند تا حد زيادي از تخريب مفاصل پيشگيري كنند.

وي گفت همچنين زندگي در مناطق كوهستاني و بطور كلي بالا و پايين رفتن از ارتفاع و افراديكه تحرك ندارند و ورزش نمي‌كنند از ديگر عواملي هستند كه در تخريب مفصل تاثير دارند.

اين فوق تخصص مفصل ران توصيه كرد با پرهيز از بالا و پايين رفتن از ارتفاع و انجام يك سري حركات ورزشي كه منجر به تقويت عضلات اطراف مفصل مي‌شود مي‌توان از تخريب مفصل ران و يا زانو جلوگيري به عمل آورد.

دكتر يزدان بخش اضافه كرد افرديكه داراي اضافه وزن هستند حتما بايد با رعايت رژيم‌هاي غذايي و كنترل وزن خود از شدت يافتن بيماري‌ها مرتبط با مفصل ران و يا زانو جلوگيري كنند.

وي افزود از جمله ورزشهايي كه مي‌توان موثر باشد دوچرخه زدنهاي بصورت ثابت است كه باعث تقويت مفاصل ران و زانو مي‌شود.

در مواردي كه مفصل دچار تخريب مي‌شود و كارايي خود را از دست مي‌دهد عمل تعويض مفصل صورت مي‌گيرد اين عمل بيشتر در افراد مسن و بالاي ‪ ۶۰‬سال انجام مي‌شود.

وي در خصوص توانايي ايران در انجام عمل تعويض مفصل ران و زانو گفت هم اكنون متخصصان داخل كشور در حد كشورهاي پيشرفته توان انجام اين كار را دارند.

دكتر يزدان‌بخش كمردرد را يكي ديگر از مشكلات شايعي خواند كه مهمترين علت مراجعه افراد به كلينيك‌هاي ارتوپدي است.

مشكل كمردرد بخصوص در افراديكه تحرك بدني كمتري دارند و بخصوص در كارمندان بيشتر است.

وي افزود كارمندان بايد با رعايت نكاتي ساده همچون درست نشستن و انجام يك سري حركات ورزشي براي تقويت عضلات شكم و كمر از ابتلاي خود به كمردردها پيشگيري كنند.

يك نكته مهم در خصوص درست نشستن تكيه دادن به صندلي است و اينكه عضلات ستون فقرات در حالت آرميدگي (‪ (Relaxation‬قرار داشته باشند.

سومين كنگره تعويض مفصل ران و زانو (آرتوپلاستي) از ‪ ۲۷‬تا ‪ ۲۹‬تيرماه سال جاري در مجموعه فرهنگي ورزشي وزارت كار برگزار مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.29872s, 21q