چاق ها دو برابر افراد عادي دچار سائيدگي زانو مي شوند

۱۳۸۶/۰۵/۰۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5644
چاق ها دو برابر افراد عادي دچار سائيدگي زانو مي شوند
دكتر سعيد يزدان بخش فوق تخصص مفصل ران و زانو در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: تعويض مفصل ران و زانو  معمولا در افراد مسني كه دچار تخريب غضروف مفصل شده و آنها را از زندگي روزمره بازداشته است انجام مي شود، اما در بيماري هاي خاصي مانند روماتيسم مفصلي نيز كه در افراد جوان بوجود مي آيد بايد تعويض مفصل صورت گيرد.
وي گفت: بيماري هايي مانند روماتيسم مفصلي كه بيمار مجبور به مصرف كروتن به طور مداوم است، باعث تخريب سر استخوان ران مي شود كه با درد شديد همراه بوده و بيمار مجبور به تعويض مفصل مي شود.
يزدان بخش يكي از مهمترين دلائل آرتروز زانو را افزايش سن دانست و گفت: ژنتيك و عوامل ارثي نيز از ديگر عوامل مهم در ابتلا افراد به آرتروز و يا تخريب مفصل زانو است.
وي در مورد اين كه آيا پزشكان ما در اين زمينه از مهارت لازمي برخوردار هستند، گفت: امكانات و تجهيزات ما در حد كشورهاي ديگر است و چنانچه اين عمل به وسيله پزشكان مجرب انجام شود كمترين عوارض را به دنبال خواهد داشت.
وي تاكيد كرد: افرادي كه در مناطق كوهستاني و در شرايط سخت زندگي مي كنند بايد بسيار مراقب مفاصل خود باشند زيرا مفاصل آنها فشار زيادي را تحمل مي كند، بنابراين ساكنين اين مناطق بايد ورزشهايي را كه عضلات اطراف مفصل را تقويت مي كند، انجام دهند.
وي استفاده از لبنيات را براي جلوگيري از پوكي استخوان به ويژه براي زنان مهم دانست و گفت: حداقل مصرف دو ليوان شير و فرآورده هاي جانبي آن براي زنان توصيه مي شود.
يزدان بخش تصريح كرد: افراد چاق بايد در كارهاي روزمره خود ورزش هايي مانند دوچرخه زدن ثابت به صورت نرم و كشش عضلات ران هر كدام به مدت شش ثانيه به طور مرتب و صحيح را لحاظ كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.10041s, 21q